آیا کارگران برای روز جمعه باید مزد دریافت کنند؟

به گزارش وبلاگ دریا، بر اساس قانون روز جمعه برای کارگران تعطیل است و نباید به سرکار بروند.

آیا کارگران برای روز جمعه باید مزد دریافت کنند؟

به گزارش خبرنگار حوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعی وبلاگ دریا،بر اساس قانون روز جمعه برای کارگران تعطیل است و نباید به سرکار بروند، اما باید مزد و مزایا و بیمه تعطیلی جمعه ها مانند روز های کاری دیگر برای کارگران محاسبه و پرداخت شود البته برخی از مشاغل به دلیل شرایط حساس و کار راه اندازی که دارند امکان تعطیل بودن آن ها حتی در روز جمعه هم وجود ندارد و کارگران این نوع مشاغل باید روز جمعه هم به سر کار بیایند، اما کارفرمایان باید یک روز دیگر در هفته را برای تعطیلات این کارگران که ناچارند روز تعطیل کار کنند در نظر بگیرند.

کارگران باید بدانند که علاوه بر روز های جمعه، تعطیلات رسمی و همچنین روزی که به نام کارگران است تعطیل است و در این گونه تعطیلات نباید کار کنند البته اگر کارگرا و کارفرمایان از قبل با هم صحبت کنند که در برخی از روز های تعطیل کار کنند مسئله ای ندارد فقط کارفرما باید مزد روز هایی که کارگر کار بیش تری انجام داده است را بپردازند.

ماده 62- روز جمعه، روز تعطیل هفتگی کارگران با استفاده از مزد میباشد.

تبصره 1- در امور مربوط به خدمات عمومی نظیر آب، برق، اتوبوسرانی و یا در کارگاههائی که حسب نوع یا ضرورت کار و یا توافق طرفین به طور مستمر روز دیگری برای تعطیل شود همان روز در حکم روز تعطیل هفتگی خواهد بود؛ و به هر حال تعطیل یک روز تعیین در هفته اجباری است. کارگرانی که به هر عنوان به این ترتیب روز های جمعه کار می کنند در مقابل عدم استفاده از تعطیل روز جمعه 40% اضافه بر مزد دریافت خواهند کرد.

تبصره 2- در صورتیکه روز های کار در هفته کمتر از شش روز باشد مزد روز تعطیل هفتگی کارگر معادل یک ششم مجموع مزد یا حقوق دریافتی وی در روز های کار در هفته خواهد بود.

تبصره 3- کارگاه هایی که با انجام 5 روز کار در هفته و 44 ساعت کار قانونی کارگرانشان از دو روز تعطیل استفاده میکنند. مزد هر یک از دو روز تعطیل هفتگی برابر با مزد روزانه کارگران خواهد بود.

ماده 63- علاوه بر تعطیلات رسمی کشور، روز کارگر (11 اردیبهشت) نیز جزء تعطیلات رسمی کارگران به شمار میرود.

بیشتر بخوانید

مسائل پیش روی زنان کارگر از دریافت حداقل حقوق تا امضاء چک و سفته سنگین

وبلاگ دریا اجتماعی رفاه و تعاون

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "آیا کارگران برای روز جمعه باید مزد دریافت کنند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا کارگران برای روز جمعه باید مزد دریافت کنند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید