حداکثر اندازه استفادۀ مجاز نمک در غذا چقدر است؟

به گزارش وبلاگ دریا، بر اساس سازمان بهداشت جهانی، اگر مردم فقط روزی 1 گرم نمک کمتر مصرف نمایند جلوی 9 میلیون سکته مغزی و قلبی در سال گرفته خواهد شد.

حداکثر اندازه استفادۀ مجاز نمک در غذا چقدر است؟

می دانیم که مصرف بیش از حد نمک فشار خون را افزایش می دهد که به نوبه خود می تواند منجر به مسائل قلبی عروقی گردد. یک مطالعه نو اکنون این رابطه را به عنوان یک پیغام بهداشت عمومی با عبارات واضح و واضح معین نموده است.

با نگاهی به داده های بهداشتی بزرگسالان در چین، نویسندگان مطالعه تخمین می زنند که کاهش تنها 1 گرم نمک مصرفی روزانه برای جلوگیری از 9 میلیون مورد سکته مغزی و حمله قلبی از هم اکنون تا سال 2030 کافی است.

با توجه به احتمال مرگ 4 میلیون مورد از این موارد، چنین اقدام ساده ای می تواند جان افراد زیادی را نجات دهد.

در چین، میانگین مصرف روزانه نمک 11 گرم است که بسیار بالاتر از 5 گرم توصیه شده به وسیله سازمان بهداشت جهانی (WHO). محققان آخرین آمار را در خصوص مقدار جمعیت، مصرف نمک، فشار خون و نرخ بیماری جمع آوری کردند.

محققان در مقاله منتشر شده خود می نویسند: تخمین های قبلی از تاثیر کاهش مصرف نمک بر سلامتی در چین از منابع داده منسوخ یا غیرقابل اعتماد استفاده می کرد و تاثیر طولانی تر کاهش نمک بر فشار خون در طی چندین سال را در نظر نمی گرفت.

این تیم علاوه بر کاهش یک گرم، دو سناریو دیگر را آنالیز کرد: کاهش 3.2 گرم در روز (30 درصد کاهش نسبت به میانگین) تا سال 2025، و کاهش مصرف نمک به 5 گرم در روز توصیه شده تا سال 2030.

اگر این اهداف مورد اصابت قرار گیرند، به علت کاهش تقریبی فشار خون سیستولیک، می توان تا دو برابر بیشتر از مرگ های مرتبط با بیماری های قلبی عروقی جلوگیری کرد.

با این حال، محققان تاکید می نمایند که کاهش باید طی چندین سال ثابت باشد. برنامه های آموزشی که در مدارس چین اجرا می شوند نشان می دهند که رسیدن به این هدف 1 گرم در روز برای بیشتر مردم چندان سخت نیست.

محققان می نویسند: سایر کارآزمایی ها، روی جایگزین های نمک کم سدیم با پتاسیم بالا، آموزش بهداشت به آشپزهای خانگی و مداخلات رستورانی در حال اجرا هستند یا اخیراً تکمیل شده اند، که بعضی از آنها قبلاً نتایج امیدوارنماینده ای را نشان داده اند.

بیماری های قلبی عروقی عامل 40 درصد مرگ و میر در چین است که شهرنشینی و افزایش مصرف غذاهای فرآوری شده و غذای آماده یکی از اصلی ترین عوامل موثر در این امر است.

در حالی که نویسندگان این مطالعه فقط به کاهش بالقوه در موارد بیماری قلبی عروقی نگاه کردند، آنها پیشنهاد کردند که کاهش مصرف نمک فواید متعدد دیگری نیز دارد. نمک زیاد نیز با انواع خاصی از سرطان ها و مسائل کلیوی مرتبط است.

دولت چین کمپین چین سالم 2030 را راه اندازی نموده است تا بتواند به هدف خود یعنی مصرف روزانه تنها 5 گرم نمک دست یابد. این کار با جمعیت 1.4 میلیارد نفری آسان نخواهد بود، اما اعداد فراوری شده در این مطالعه قانع نماینده هستند.

منبع: گردشبان

به "حداکثر اندازه استفادۀ مجاز نمک در غذا چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حداکثر اندازه استفادۀ مجاز نمک در غذا چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید