حمایت های گمرکی از دانش بنیان ها به 5 حوزه رسید

به گزارش وبلاگ دریا به نقل از معاونت علمی و فناوری، در حال حاضر نزدیک به 140 بسته خدمتی گوناگون به شرکت های دانش بنیان، فناور، صنایع نرم و خلاق عرضه می گردد. بسته حمایت های گمرکی یکی از این خدمات است که به صورت کاملاً جدید و در 5 سرفصل به فعالان فناور عرضه می گردد.

حمایت های گمرکی از دانش بنیان ها به 5 حوزه رسید

معافیت گمرکی برای واردات کالاهای غیرتجاری شرکت های دانش بنیان، یکی از انواع خدمات در نظر گرفته شده برای شرکت ها و موسسات دانش بنیان است.

بر اساس ماده 4 دستورالعمل اجرایی موضوع ماده 22 آیین نامه اجرایی قانون حمایت از شرکت ها و موسسات دانش بنیان، این معافیت ها تنها شامل کالاهای غیر تجاری می گردد. منظور از کالای تجاری، محصولی است که به تشخیص گمرک ایران برای فروش وارد می گردد. به عبارت دیگر مواد، قطعات و کالاهایی که با هدف استفاده در محصول نهایی وارد شده و به فروش می رسند، شامل این معافیت ها نمی شوند.

استفاده از مزایای ورود موقت

شرکت ها و موسسات دانش بنیان می توانند با معرفی دبیرخانه کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت ها و موسسات دانش بنیان و نظارت بر اجرا از اجازه ورود موقت مواد اولیه و کالاهای مورد مصرف در فراوری، تکمیل، آماده سازی و بسته بندی کالاهای دانش بنیان صادراتی استفاده نمایند. کالاهای دانش بنیان صادراتی موردنظر باید در فهرست کالاهای دانش بنیان مصوب کارگروه بوده و جزء فعالیت های مورد تأیید شرکت دانش بنیان باشد.

مشاوره گمرک و حمل و نقل بین الملل

مشاوره گمرک و حمل و نقل بین المللی در کلیه مباحث مرتبط با مسایل گمرکی شرکت های دانش بنیان به آنها ارائه می گردد. این مشاوره ها از سطح مقدماتی تا سطح پیشرفته و همچنین در خصوص چگونگی اخذ کارت بازرگانی و یا در زمینه ای انواع روش های حمل و نقل بین المللی عرضه می گردد.

معرفی به عنوان فعال مجاز مالی

یکی از مزیت های بسته حمایت های گمرکی، معرفی شرکت به عنوان فعال مجاز مالی است. شرکت های عظیم دانش بنیان که دارای تعاملات گمرکی قابل توجه باشند، به عنوان فعال مجاز مالی به گمرک معرفی می شوند تا پس از انجام استعلامات لازم، از مزیت های مربوطه استفاده نمایند. شرکت های دانش بنیان با معرفی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و تایید گمرک، به عنوان فعال مجاز مالی تایید می شوند. معرفی به عنوان فعال مجاز مالی برای آنها مزایایی دارد.

تسهیل در انجام تشریفات گمرکی و معافیت مالیات 4 درصد علی الحساب بر واردات، نیز دو امتیاز دیگری است که در این بسته قرار گرفته اند. بر اساس تفاهم معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و گمرک جمهوری اسلامی ایران شرکت های دانش بنیان از پرداخت مالیات 4 درصد علی الحساب بر واردات معاف خواهند بود.

منبع: خبرگزاری مهر

به "حمایت های گمرکی از دانش بنیان ها به 5 حوزه رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمایت های گمرکی از دانش بنیان ها به 5 حوزه رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید