آی پی چیست و چگونه می توان آن را پیدا کرد؟

به گزارش وبلاگ دریا، زومیت نوشت: آدرس آی پی چیست، چه انواعی دارد و برای یافتن آدرس آی پی عمومی و آدرس IP خصوصی باید چه اقداماتی انجام دهیم؟

آی پی چیست و چگونه می توان آن را پیدا کرد؟

آی پی، آدرسی منحصربه فرد به شمار می رود که هر دستگاه را روی اینترنت یا شبکه ای محلی شناسایی می نماید. IP مخفف پروتکل اینترنت است؛ پروتکل اینترنت مجموعه ای از قوانین است که فرمت داده های ارسال شده ازطریق اینترنت یا شبکه محلی را معین می نماید.

به طور کلی، آدرس IP شناسانگری است که امکان ارسال اطلاعات در بین دستگاه هایی که روی یک شبکه هستند را فراهم می نماید. این آدرس ها شامل اطلاعات موقعیت مکانی (لوکیشن) هستند و باعث می شوند که دستگاه ها توانایی برقراری ارتباط داشته باشند.

به روایت کسپرسکی، اینترنت به راهی برای تمایز دادن کامپیوترها، روترها و وب سایت های مختلف احتیاج دارد. آدرس های IP راهکاری برای دست یابی به این هدف هستند و بخشی اساسی از نحوه کارکرد اینترنت را تشکیل می دهند.

آی پی چیست؟

یک آدرس آی پی شامل رشته ای از اعداد است که به وسیله نقطه از هم جدا می شوند تا در مجموع چهار دسته عدد کنار یک دیگر قرار بگیرند؛ برای نمونه 192.158.1.38 یک آدرس آی پی است. هر عدد موجود در هر دسته می تواند بین صفر تا 255 باشد؛ بدین ترتیب گستره کامل آدرس آی پی از 0.0.0.0 تا 255.255.255.255 متغیر است.

آدرس های آی پی، تصادفی نیستند. این آدرس ها به صورت ریاضی به وسیله مرجع واگذاری اعداد در اینترنت (IANA) فراوری و تخصیص داده می شوند. این مرجع زیرمجموعه مؤسسه اینترنتی برای نام ها و اعداد واگذارشده (ICANN) است. ICANN سازمانی غیرانتفاعی است که در سال 1998 در ایالات متحده بنیان گذاری شد و هدفش حفظ امنیت اینترنت و قابل استفاده بودن آن برای تمام مردم است.

برای ثبت دامنه در اینترنت باید سراغ یکی از شرکت های ثبت نماینده نام دامنه بروید. این شرکت ها کارمزدی اندک به ICANN پرداخت می نمایند تا مراحل ثبت دامنه انجام بگیرد.

انواع آی پی

آدرس های آی پی در دسته بندی های مختلفی قرار می گیرند و هر یک از این دسته بندی ها شامل انواع مختلفی از آدرس آی پی است که در ادامه نگاهی به آن ها می اندازیم.

آدرس آی پی مصرفی

هر فرد یا کسب وکاری که از خدمات اینترنتی استفاده می نماید، دو نوع آدرس آی پی دارد: آدرس آی پی خصوصی و آدرس آی پی عمومی. عبارت های خصوصی و عمومی به موقعیت شبکه ارتباط دارند؛ در واقع آدرس آی پی خصوصی در داخل شبکه استفاده می گردد و آدرس عمومی مخصوص استفاده در خارج از شبکه است.

آدرس آی پی خصوصی

هر دستگاهی که به شبکه اینترنت شما متصل می گردد، یک آدرس آی پی خصوصی دارد. این دستگاه ها شامل کامپیوتر، گوشی هوشمند و تبلت می شوند و تمامی دستگاه های بلوتوثی دیگر نظیر اسپیکر، چاپگر و حتی تلویزیون های هوشمند را نیز در بر می گیرند.

با رشد اینترنت اشیا، روزبه روز بر تعداد آدرس های آی پی خصوصی که در خانه خود دارید افزوده می گردد. روتر شما برای متمایزکردن این دستگاه ها از یکدیگر به راهکاری ویژه احتیاج دارد و بسیاری از دستگاه ها احتیاجمند شناسایی یکدیگر هستند. بدین ترتیب روتر شما آدرس آی پی خصوصی می سازد. این آدرس های آی پی، شناساگرهایی منحصربه فرد برای هر دستگاه هستند تا آن دستگاه در شبکه قابل شناسایی باشد.

آدرس آی پی عمومی

آدرس آی پی عمومی، آدرس اصلی مرتبط به کل شبکه شما است. هر دستگاه متصل به اینترنت آی پی اختصاصی دارد، اما آن دستگاه ها مشمول آدرس آی پی عمومی شبکه شما نیز می شوند. آدرس آی پی عمومی به وسیله شرکت ارائه دهنده اینترنت به روتر شما ارائه می گردد. این شرکت ها غالبا آدرس های آی پی فراوانی دارند و آن ها را در بین مشتریان خود توزیع می نمایند.

آی پی عمومی آدرسی است که تمامی دستگاه های خارج از شبکه اینترنت شما از آن برای شناسایی شبکه استفاده می نمایند.

آدرس های آی پی عمومی در دو فرم داینامیک (پویا) و استاتیک (ایستا) ارائه می شوند.

آدرس آی پی داینامیک

آی پی داینامیک به صورت اتوماتیک و منظم تغییر می نماید. شرکت های ارائه دهنده اینترنت، تعداد زیادی آدرس آی پی خریداری می نمایند و آن ها را به صورت اتوماتیک به مشتریانشان تخصیص می دهند. این آدرس ها در فواصل زمانی خاص با آی پی نو تعویض می شوند و آی پی قبلی وارد خزانه شرکت می گردد تا برای مشتری دیگر مورد استفاده قرار بگیرد. آی پی داینامیک در نهایت هزینه های شرکت ارائه دهنده اینترنت را پایین می آورد.

اتوماتیکسازی تغییرات آدرس آی پی بدین معنی است که وقتی کاربر به خانه اش رفت، شرکت ارائه دهنده اینترنت مجبور نیست با انجام اقداماتی خاص مجدداً آدرس آی پی او را بسازد. آدرس آی پی داینامیک مزیت امنیتی نیز دارد؛ چون آی پی متغیر باعث می گردد مجرمان سایبری نتوانند به راحتی به درون شبکه شما نفوذ نمایند.

آدرس آی پی استاتیک

آدرس آی پی استاتیک برخلاف داینامیک تعویض نمی گردد. بیشتر افراد و کسب وکارها به آی پی ثابت احتیاج ندارند، اما کسب وکارهایی که در پی هاست کردن سرور اختصاصی خودشان هستند باید آی پی ثابت داشته باشند.

آدرس آی پی استاتیک اطمینان حاصل می نماید که وب سایت ها و آدرس های ایمیل مرتبط به آن، همیشه آی پی ثابتی داشته باشند؛ اگر بخواهید که دستگاه های دیگر همیشه بتوانند وب سایت ها و آدرس های ایمیل را در وب پیدا نمایند، داشتن آی پی ثابت لازم است.

همین موضوع ما را به بخش بعدی می رساند؛ به طور کلی دو نوع آدرس آی پی برای وب سایت ها داریم. به افرادی که سرور خودشان را هاست نمی نمایند و سراغ استفاده از سرویس های هاست وب می روند، آی پی اشتراکی و آی پی اختصاصی ارائه می گردد.

آدرس آی پی اشتراکی

وب سایت هایی که از سرویس های اشتراکی هاست استفاده می نمایند، در کنار تعداد زیادی از وب سایت های دیگر روی یک سرور میزبانی می شوند. این سرویس ها معمولا برای وب سایت های کوچک بیشترین کاربرد را دارند. وب سایت هایی که از این روش استفاده می نمایند، آدرس آی پی اشتراکی دارند.

آدرس آی پی اختصاصی

بعضی از شرکت های ارائه دهنده سرویس هاست وب، خرید آدرس یا آدرس های آی پی اختصاصی را امکان پذیر می نمایند. این کار باعث می گردد حفظ مجوز SSL ساده تر باشد و به شما امکان می دهد که سرور پروتکل انتقال فایل (FTP) اختصاصی خودتان را اجرا کنید تا اشتراک گذاری و انتقال فایل با چند نفر در یک سازمان ساده تر گردد.

آی پی اختصاصی بعلاوه باعث می گردد که بتوانید صرفاً با وارد کردن آی پی و بدون احتیاج به وارد کردن دامنه به وب سایت خود دسترسی پیدا کنید.

چطور IP خود را پیدا کنیم

همانطور که بالاتر شرح دادیم، شما یک آی پی عمومی و یک آی پی خصوصی دارید. فرایند یافتن آی پی عمومی بسیار ساده تر است و در چند مرحله انجام می گیرد.

یافتن آی پی عمومی

ساده ترین راه برای آنالیز آدرس آی پی عمومی روتر، این است که عبارت What is My IP Address را در گوگل جست وجو کنید. با جست وجوی این عبارت، در بالای صفحه نتایج شاهد آدرس آی پی عمومی خواهید بود.

سایر وب سایت ها نیز نتیجه مشابهی به شما نمایش خواهند داد. وب سایت ها آدرس آی پی عمومی شما را می بینند چون به هنگام کوشش برای بازدید از وب سایت، روتر شما درخواست دسترسی را ثبت می نماید.

وب سایت IPLocation افزون بر آدرس آی پی، نام شرکت ارائه دهنده اینترنت و حتی شهر شما را نیز اعلام می نماید.

یافتن آی پی خصوصی

به منظور پیدا کردن آی پی خصوصی در ویندوز و مک باید کارهای متفاوتی انجام دهید؛ اما به طور کلی این مراحل پیچیدگی خاصی ندارند و به سادگی قابل انجام هستند.

در ویندوز، عبارت cmd را جست وجو کنید و اینتر را بزنید. در پنجره نو، عبارت ipconfig را تایپ و جست وجو کنید تا آدرس آی پی خصوصی شما نمایش داده گردد.

در مک، وارد بخش تنظیمات و سپس Network شوید. در ادامه شبکه مدنظر خود را انتخاب کنید و روی گزینه Details بزنید تا جزئیات آی پی نمایش داده گردد.

227227

منبع: خبرآنلاین

به "آی پی چیست و چگونه می توان آن را پیدا کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آی پی چیست و چگونه می توان آن را پیدا کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید