ارتقای صنایع تبدیلی و سند دار کردن اراضی کشاورزی، اولویت اول دولت باشد

به گزارش وبلاگ دریا، خبرنگاران/خراسان جنوبی رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: سند دار کردن اراضی کشاورزی یکی از مواردی است که باید مورد توجه دولت تازه باشد چراکه بسیاری از مالکان زمین های کشاورزی سند محکم و قانونی ندارند و این فعالیت کشاورزی را با معضل روبرو نموده است.

ارتقای صنایع تبدیلی و سند دار کردن اراضی کشاورزی، اولویت اول دولت باشد

غلامرضا قوسی، امروز شنبه 6 شهریور در نشست خبری دستاوردهای حوزه کشاورزی به مناسبت هفته دولت اظهار کرد: برآورد اولیه خسارت خشکسالی در این استان 2 هزار و 440 میلیارد تومان است که گزارش آن برای تامین بخشی از خسارت به تهران ارسال شده است.

وی با بیان اینکه سال جاری 100 میلیارد تومان اعتبار پیشگیرانه برای استخرهای ذخیره آب، قنوات، ایستگاه های پمپاژ آب و کانال های انتقال آب در استان تصویب شد که بخشی از آن اختصاص یافته است، اضافه کرد: بعلاوه سال جاری با وزش شدید باد و توفان روبرو شدیم که خسارت سنگینی را به محصولات کشاورزی استان وارد کرد و براساس برآوردهای اجرا شده 440 میلیارد تومان است که هنوز اعتباری در این زمینه ابلاغ نشده است.

به گزارش وبلاگ دریا، رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی اظهار کرد: هفته دولت سال جاری 159 پروژه بخش کشاورزی با اعتبار 147 میلیارد تومان و اشتغالزایی 275 نفر تا به امروز افتتاح شده یا آماده بهره برداری است.

وی گفت: از مجموع اعتبار هزینه شده برای پروژه های هفته دولت بیش از 62 میلیارد تومان از محل اعتبار تملک دارایی، 56 میلیارد تومان از محل خودیاری و مشارکت مردم و بیش از 28 میلیارد تومان از محل تسهیلات بانکی تامین شده است.

قوسی با بیان اینکه 18 هزار و 711 خانوار از مزایای این پروژه ها بهره مند شدند، اظهار کرد: چهار هزار و 687 شغل هم در واحدهای فراوریی و بخش های متعدد کشاورزی تثبیت شد و بیشترین فراوانی تعداد پروژه ها مربوط به بیرجند و طبس هر کدام 26 پروژه، سربیشه 23 و زیرکوه 19 پروژه است بعلاوه بیشترین پروژه ها با 106 مورد مربوط به حوزه آب و خاک و 13 مورد در حوزه نوسازی ماشین آلات بخش کشاورزی است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی توضیح داد: این موضوع نشان می دهد با توجه به اهمیت بخش کشاورزی که تامین نماینده امنیت غذایی است، باید از منابع در اختیار استان از جمله آب و خاک و سرمایه نیروی انسانی با برنامه ریزی دقیق استفاده کنیم تا فراوری و بهره وری افزایش و مصرف آب کاهش یابد.

وی اعلام کرد: در سال های اخیر پروژه های آب و خاک از جمله بازسازی قنوات، تجهیز و نوسازی اراضی سنتی، احداث سدهای ذخیره آب، ساماندهی انتقال آب و توسعه آبیاری نوین با اولویت در دستور کار نهاده شد.

قوسی با بیان اینکه در حوزه آب و خاک سال جاری 86 میلیارد تومان اعتبار مصوب داریم گفت: این مقدار نسبت به سال قبل 2 برابر افزایش یافته و بیش از 12 هزار هکتار طرح آبیاری نوین در دست اجرا است.

وی گفت: بازسازی و بازسازی قنوات یکی از پروژه هایی است که با اولویت در دست اقدام قرار گرفته است چراکه آب استحصالی قنوات با کیفیت بوده و مصارف گوناگونی دارد لذا هر روستایی که قنات دارای آب دارد، مهاجرت اتفاق نیفتاده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی اضافه کرد: سال جاری اعتبار قنوات با پیگیری های اجرا شده چهار برابر شده و از 20 میلیارد تومان به 84 میلیارد تومان افزایش یافته است.

وی اعلام کرد: سال جاری یکی از مواردی که پیگیری و اعتبارات خوبی گرفتیم در حوزه بحران بود چراکه استان درگیر مباحث خشکسالی است و 100 میلیارد تومان اعتبار برای قنوات، انتقال آب، سدهای ذخیره آب و پمپاژ بخش کشاورزی تصویب شده که در مرحله اول بخشی از آن اختصاص یافته است.

قوسی اظهار کرد: یکی دیگر از مواردی که از سه سال اخیر پیگیری می کنیم نوسازی ماشین آلات و تجهیزات بخش کشاورزی است که یاری زیادی به کاهش ضایعات محصولات کشاورزی و کاهش هزینه های فراوری می نماید.

وی گفت: در سه سال گذشته 760 دستگاه وارد استان و 40 دستگاه کمباین خریداری شد که در مجموع 2 هزار و 300 دستگاه ادوات و دستگاه های کشاورزی خریداری و در اختیار کشاورزان قرار داده شده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی اعلام کرد: نوسازی ماشین آلات یاری می نماید کشاورزان با خیال راحت در زمان مناسب برنامه کشاورزی را اجرا نمایند و میانه سالانه شاید 6 تا هفت میلیارد تومان در این زمینه هزینه می شد اما سال قبل 56 میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کردیم.

وی با بیان اینکه در بخش کشاورزی برنامه های زیرساختی خوبی در استان شروع شده است، اضافه کرد: مدیریت منابع آب با اجرای آبیاری تحت فشار، تامین زیرساخت های گلخانه ای که تا به امروز 118 میلیارد تومان قرارداد منعقد شده، از جمله این اقدامات است.

قوسی با اشاره به اجرای طرح هاب شتر در خراسان جنوبی گفت: بسیاری از پروژه های این طرح از جمله ایستگاه اصلاح نژاد بجد، ایستگاه قرنطینه حیدرآباد نهبندان، ایستگاه نگهداری دام نهبندان، احداث کشتارگاه های دام در نهبندان و زیرکوه، تحویل 2 دستگاه شیرسردکن و فراوری شیر خشک (تا به امروز 10 تن تهیه شده) به اسم زیرساخت در استان آماده افتتاح است.

وی اعلام کرد: در سه سال متوالی اخیر سازمان جهاد کشاورزی در جشنواره شهید رجایی به اسم دستگاه برتر معرفی می گردد که نشان می دهد هدف گذاری برنامه ها به درستی اجرا شده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی اضافه کرد: خراسان جنوبی جزو استان هایی بوده که در چند مورد از جمله قیمت تنظیم بازار مرغ و تخم مرغ و از این قبیل با همکاری و همت اصحاب رسانه و تعامل با دستگاه های کشوری و استانی چالش نداشتیم.

وی گفت: این استان علیرغم اینکه کمترین سطح زیر کشت محصولات کشاورزی را دارد اما در اجرای طرح آبیاری تحت فشار سال جاری رتبه نخست کشور را دارد.

قوسی اظهار کرد: برای توسعه زیرساخت های بخش کشاورزی به ویژه گلخانه ها زیرساخت واحد فراوریی را فراهم و از ظرفیت شرکت شهرک های کشاورزی استفاده می کنیم.

وی اضافه کرد: بعلاوه تفاهم نامه هایی با کمیته امداد، بنیاد برکت و هلال احمر برای احیا و بازسازی قنوات داریم و از ظرفیت این دستگاه ها استفاده می کنیم.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با اشاره به پلاک گذاری ماشین آلات کشاورزی در استان گفت: این طرح از یک ماه گذشته در دستور کار نهاده شد و آخرین مهلت برای پلاک گذاری سرانجام شهریور ماه جاری بوده و از اول مهرماه، تراکتورها و کمباین هایی که پلاک گذاری نشده باشند، سوختی را دریافت نمی نمایند.

قوسی اعلام کرد: هدف از پلاک گذاری ماشین های بخش کشاورزی، هویت دار کردن آنهاست از طرفی سهمیه سوخت براساس سطح کشت از سوی شرکت پخش فرآورده های نفتی به ماشین آلات کشاورزی تعلق می گیرد.

وی اظهار کرد: در حال حاضر در سامانه پلیس راهور محدودیت سنی برای پلاک گذاری وجود ندارد و حتی تراکتورها با 40 سال سن هم پلاک گذاری می شوند.

قوسی با اشاره به تصویب بازگشت اختیارات بازرگانی به جهاد کشاورزی استان ها، اعلام کرد: بعضی از محصولات، شامل خرید تضمینی، توافقی و منطقه ای هستند.

وی با اشاره به نوع تصمیم گیری ها در این مورد، توضیح داد: قطعا در خصوص محصولی چون زرشک، استان ما صاحب نظر بوده و ما پیشنهاد می دهیم.

قوسی ادامه داد: مدیریت توسعه بازرگانی به دو بخش مدیریت تنطیم در بازار داخلی و مدیریت توسعه تجارت تقسیم شده و در حوزه وظایف بازرگانی، تشکل هایی تعریف شده که در حال شکل گیری است.

وی با اشاره به اولویت های بخش کشاورزی خراسان جنوبی با توجه به رویکرد نو در دولت فعلی، توضیح داد: اولویت های ما در بخش کشاورزی تعیین بوده و ضروری است مدیریت منابع آب و خاک جدی گرفته شده و در کنار آن به توانمندسازی و تربیت نیروی انسانی توجه گردد.

قوسی اعلام کرد: هرچه نیروی انسانی فعال ماهرتر و باتجربه باشند می توانند به افزایش بهره وری و فراوری یاری نمایند و علاوه بر آن باید بحث آموزش، ترویج و پژوهش که به افزایش بهره وری یاری می نماید سرلوحه کار باشد.

وی با بیان اینکه ضروری است ارتقای صنایع تبدیلی و تکمیلی و فرآوری محصولات و به خصوص محصولات استراتژیک استان در اولویت کاری باشد، توضیح داد: موضوع بعدی تکمیل زنجیره های ارزش فراوری است که باید در سطح استان تکمیل گردد و قطعا این تکمیل زنجیره ها به بهره وری و افزایش فراوری یاری می نماید.

وی با بیان اینکه سند دار کردن اراضی کشاورزی هم یکی از مواردی است که باید مورد توجه دولت نو باشد، اعلام کرد: بسیاری از مالکان زمین های کشاورزی سند محکم و قانونی ندارند و این فعالیت کشاورزی را با معضل روبرو نموده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی اعلام کرد: توجه به گلخانه ها و محصولات کم آب بر هم باید با جدیت پیگیری گردد و در کنار آن توجه به تامین زیرساخت ها تنها راه نجات بخش کشاورزی و ایجاد کشاورزی پایدار در خراسان جنوبی است.

قوسی یادآور شد: خراسان جنوبی با محدودیت کیفیت آب و کمیت آب روبرو است و باید شرایط به گونه ای تعریف گردد تا رسالت اصلی خود را که تامین غذایی است، بتوانیم به برترین نحو انجام دهیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "ارتقای صنایع تبدیلی و سند دار کردن اراضی کشاورزی، اولویت اول دولت باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارتقای صنایع تبدیلی و سند دار کردن اراضی کشاورزی، اولویت اول دولت باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید