استقامت نخستین صدا را از مریخ برای ما خواهد فرستاد

به گزارش وبلاگ دریا، با وجود اینکه تا به امروز هشت ماموریت روانه مریخ شده اند هنوز هیچ صدایی به طور مستقیم از این سیاره به زمین مخابره نشده است و این موضوع به زودی با ارسال مریخ نورد استقامت به سیاره سرخ تغییر خواهد کرد.

استقامت نخستین صدا را از مریخ برای ما خواهد فرستاد

به گزارش وبلاگ دریا و به نقل از آی ای، تا به امروز هشت ماموریت به سیاره سرخ ارسال شده است و نکته جالب اینکه هیچ کدام از آنها هنوز صدایی را به ما منتقل نکرده اند.

کارل ساگان در سال 1996 به ناسا نوشت: حتی اگر تنها چند دقیقه از صداهای مریخی ضبط گردد، اقبال عمومی زیادی به آن وجود خواهد داشت و فرصتی برای اکتشافات علمی خواهد بود.

اولین تلاش برای ضبط صدا در مریخ، اجرای تعبیه یک میکروفون در فرودگر مارس پولار متعلق به ناسا بود، اما متأسفانه این فضاپیما پس از پرتاب در سال 1996 سقوط کرد.

سپس در سال 2004 انجمن سیاره ای شانس خود را با مأموریت مریخی فرانسه به نام نتلندر(Netlander) آزمود، اما این ماموریت هم لغو شد.

چند سال بعد، فضاپیمای مارس فونیکس به معنای ققنوس مریخ متعلق به ناسا به میکروفن مجهز شد، اما ناسا به دلیل مسائل فنی مجبور شد آن را قبل از پرتاب خاموش کند.

اکنون این طلسم با مریخ نورد استقامت(Perseverance) در حال شکستن است و جدیدترین ماموریت مریخی ناسا نه تنها یک، بلکه مجهز به دو میکروفن برای ضبط صدای سیاره سرخ است.

میکروفن اول بخشی از سیستم EDL(ورود، کاهش ارتفاع و فرود) است که فرود امن استقامت را بر سطح مریخ تضمین می کند. صدای فرود این مریخ نورد با تصاویر دوربین های آن جفت می گردد تا نخستین تجربه یک تصویر همراه با صدا را از فرود یک ماموریت بر سطح مریخ داشته باشیم.

میکروفن دوم نیز یک نسخه بهبود یافته از ابزار اندازه گیری لیزری SuperCam تعبیه شده روی مریخ نورد کنجکاوی(Curiosity) است.

استقامت از سیستم ChemCam دقیقاً مانند نسخه قدیمی خود بر روی سطح سیاره سرخ استفاده خواهد کرد. ChemCam از شلیک لیزر مادون قرمز برای گرم کردن و تبخیر سنگ ها و خاک مریخ استفاده می کند. همین طور که لیزر کار خود را انجام می دهد، یک دوربین، ترکیب شیمیایی مواد تبخیر شده را تجزیه و تحلیل کرده و به دنبال ترکیبات آلی می گردد.

اما صدایی که از این سنگ های در حال متلاشی شدن در می آید، می تواند به دانشمندان سرنخ هایی راجع به ترکیب آنها بدهد.

این میکروفن خارجی همچنین صدای محیط را در حالی که این مریخ نورد در حال گشت و گذار در مریخ است، ضبط می کند و این یک مزیت دیگر برای تیم به همراه دارد.

گِرِگ دلوری مسئول این میکروفن ها می گوید: شنیدن صدای چرخش دکل، چرخیدن چرخ ها یا شنیدن صدای سایر ابزارها می تواند یک ابزار مهم تشخیصی مهندسی باشد. ما هنوز نمی دانیم که دقیقا چه چیزهایی خواهیم شنید. آیا طوفان های سطح مریخ صدایی شبیه به رعد و برق های زمین دارند؟ آیا باد در مریخ نیز مانند زمین طوطه می کشد؟ باید منتظر ماند و شنید.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "استقامت نخستین صدا را از مریخ برای ما خواهد فرستاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استقامت نخستین صدا را از مریخ برای ما خواهد فرستاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید