بلیت هواپیما برای معلولان نیم بها شد، طلب زیاد هما از بنیاد شهید

به گزارش وبلاگ دریا، مقصود اسعدی سامانی دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی در گفت وگو با خبرنگاران درباره پروازهای قط در طول جام جهانی گفت: انجمن شرکت های هواپیمایی جلساتی را با بعضی مسئولان وزارت جهانگردی داشته اند؛ این وزارت با طرف قطری برای جذب جهانگرد به ایران در طول برگزاری جام جهانی هماهنگی هایی داشته اند از آنجایی که از یک سو مسابقات جام جهانی در قطر با فاصله برگزار می گردد و از سوی دیگر، جاذبه های جهانگردی قطر محدود است، لذا ممکن است بعضی مسافران به این کشور مایل به بازدید از جاذبه های جهانگردی ایران باشند؛ کشور ما هم ظرفیت های جهانگردی زیادی دارد و مسافران به قطر می توانند از این فرصت از جزایر کیش و قشم و بعلاوه دیگر مقاصد جهانگردی مانند تهران، شیراز و اصفهان بازدید نمایند.

بلیت هواپیما برای معلولان نیم بها شد، طلب زیاد هما از بنیاد شهید

ایرلاین های ایرانی آماده انتقال بخشی از ناوگان خود به پروازهای جام جهانی

وی افزود: شرکت های هواپیمایی ایرانی هم اعلام کردند که در این بازه زمانی جام جهانی که اواخر آبان و اوایل آذر ماه است، از آنجایی که فصل کم تقاضا (Low Season) در پروازهای داخلی است، تمایل دارند تا بخشی از ناوگان خود را به پروازهای قطر منتقل نمایند و در این بازار فعالیت نمایند؛ البته محدودیت هایی در این رابطه وجود دارد که تهیه ویزا برای علاقه مندان به سفر به ایران از جمله آنهاست؛ وزارت خارجه شرایط و مقررات دریافت ویزای ایران را قرار است به گونه ای تنظیم کند که گردشگران به راحتی به ایران بیایند.

اسعدی سامانی درباره لغو ویزا ایران در ایام جام جهانی توضیح داد: قرار است برای متقاضیان سفر به ایران از مبدأ قطر، برطرف محدودیت صورت گیرد و افراد بتوانند به راحتی ویزای ایران دریافت نمایند؛ اگر این شرایط فراهم گردد، امکان افزایش پرواز شرکت های هواپیمایی داخلی میان ایران و قطر وجود دارد.

ایرلاین های قطری هفته ای 36 پرواز به ایران دارند اما پروازهای ایرلاین های ایرانی بسیار محدود است

دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی توضیح داد: در حال حاضر امکان برقرار هفته ای 36 پرواز میان ایران و قطر وجود دارد و ایرلاین های ایرانی می توانند هفته ای 36 پرواز به دوحه و شرکت های قطری هم هفته ای 36 پرواز به شهرهای مختلف ایران داشته باشند ولی به علت تقاضای کمی که وجود دارد، ایرلاین های ایرانی از همه ظرفیت خود استفاده نمی نمایند؛ اما قطری هم هفته ای 36 پرواز خود را انجام می دهند. با این حال ظرفیت تقاضای سفر به ایران در ایام جام جهانی وجود دارد تا بتوانند وارد ایران شوند. برنامه ریزی مورد نظر صورت گرفته و با وزارت گردشگری و سازمان هواپیمایی مذاکرات و هماهنگی هایی داشته ایم؛ احتمال برطرف محدودیت تعداد پروازها میان دو کشور در ایام جام جهانی وجود دارد.

بنیاد شهید بدهی های خود به ایران ایر را پرداخت ننموده است

وی درباره بلیت های تکلیفی ایرلاین ها گفت: رقم مطالبات ایرلاین ها از دستگاه های مختلف بابت بلیت های تکلیفی، بالاست؛ به عنوان مثال بر اساس قانون جامع ایثارگران، شرکت های هواپیمایی مکلف به اعطای بلیت نیم بها به ایثارگران شده است؛ در همین قانون هم آمده باید بنیاد شهید و امور ایثارگران، مابه التفات قیمت واقعی و نرخ پرداختی از سوی ایثارگران را جبران کند.

اسعدی سامانی افزود: تنها شرکتی که در این زمینه اقدام نموده، هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) است که مبالغ مورد مطالبه ایران ایر هنوز پرداخت نشده است. ایران ایر این آمادگی را دارد تا در صورتی که بنیاد شهید بدهی های خود را پرداخت کند، کماکان به ایثارگران خدمت رسانی کند.

آئین نامه فروش بلیت نیم بها به ایثارگران و معلولان باید تدوین گردد

وی درباره تکلیف ایرلاین ها به پرداخت بلیت نیم بها به معلولان بر اساس قانون بودجه سال جاری گفت: باید آئین نامه اجرایی آن تهیه شده و دستگاهی که قرار است مابه التفاوت نرخ واقعی و یارانه ای بلیت هواپیما را بر عهده بگیرد، معین گردد. بعلاوه مکانیزم مشخصی هم ضروری است تدوین گردد تا افراد مشمول دریافت بلیت نیم بها اعم از معلولان و ایثارگران به شرکت های هواپیمایی جهت ارائه بلیت نیم بها معرفی شوند.

قانون بودجه 1401 درباره بلیت های یارانه ای پروازها چه می گوید؟

بر اساس بند خ تبصره 6 قانون بودجه 1401 عوارض آزادراه هایی که پس از دوران مشارکت به دولت واگذار شده است 10 درصد افزایش می یابد و منابع حاصله به صورت ماهانه به حساب عایدی عمومی نزد خزانه داری کل کشور واریز می گردد؛ تا سقف 100 میلیارد تومان از این مبالغ واریزی در اختیار سازمان بهزیستی قرار می گیرد تا جهت تهیه بلیت نیم بهای سامانه های برون شهری هوایی، ریلی و دریایی دولتی و عمومی هزینه گردد.

لازم به ذکر است در این بند از قانون بودجه، در مورد تفکیک میان عرضه بلیت نیم بها به سفرهای داخلی یا خارجی صحبتی به میان نیامده است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "بلیت هواپیما برای معلولان نیم بها شد، طلب زیاد هما از بنیاد شهید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بلیت هواپیما برای معلولان نیم بها شد، طلب زیاد هما از بنیاد شهید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید