بیشتر اعضای هیئت علمی روی مقالات تاکید دارند

به گزارش وبلاگ دریا، مدیرکل دفتر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم گفت: امروزه تمرکز بیشتر اعضای هیئت علمی روی مقالات است.

بیشتر اعضای هیئت علمی روی مقالات تاکید دارند

محمدسعیدسیف مدیرکل دفتر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در گفت وگو با وبلاگ دریا، گفت: تمرکز بیش از حد روی مقالات از جمله مواردی است که در دانشگاه ها زیاد دیده می گردد.

او اضافه نمود: روی آئین نامه های ارتقا و ارزیابی دانشگاه ها بیشتر اعضای جامعه دانشگاهی روی مقالات تاکید دارند که طبیعتا این موضوع شاید برای افراد دچار ابهام باشد؛ چرا که همخوانی زیادی با اثربخشی دانشگاه ها در ارتباط با صنعت و جامعه ندارد.

سیف توضیح داد: در ستاد وزارت علوم و تدوین آئین نامه نو باید این موضوع بیشتر مورد توجه قرار گیرد تا استادان زمان زیادی را روی ارتباط دانشگاه ها با صنعت بگذارند و جدا از بحث مقالات، آموزش و پژوهش به فکر دغدغه های کشور باشند و در جهت برطرف آن ها کوشش نمایند.

مدیر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در ارزیابی ها، حمایت ها و تشویق های خود همیشه سعی نموده ایم تا ارتباط و اثربخشی دانشگاه ها با صنعت و جامعه بیشتر ملاک قرار دهیم، سال جاری اعضای هیئت علمی برتر در جامعه و صنعت معرفی می گردد.

سیف گفت: باید الگو های نوی را در دانشگاه ها ترویج کنیم تا آن ها بتوانند روش نوینی را ارائه دهند و به اینصورت اعضای هیئت علمی به سمت و سوی پاسخگویی بیشتر به احتیاج های کشور راهنمایی شوند.

سیف با بیان اینکه در حال حاضر قرارداد های مرتبط با صنعت در دانشگاه ها حدود 8400 تعداد است، تاکید نمود: این تعداد قرارداد نسبت به اعضای هیئت علمی بسیار کم است. در حال حاضر تعداد زیادی از اعضای هیئت علمی در حوزه ارتباط با صنعت و جامعه فعالیت نمی نمایند و پژوهش های آنان بیشتر در جهت توسعه مرز های دانش واقع شده است. با توجه به احتیاج های گسترده کسور بنظر باید بیشتر از گذشته از این ظرفیت ها بصورت هدفمند استفاده کرد.

مدیرکل دفتر ارتباط با صنعت و جامعه وزارت علوم توضیح داد: فعالیت اعضای هیئت علمی باید در جهت احتیاج ها و اولویت های کشور جهت داده گردد تا خروجی ها و دستاورد های پژوهش ها یاری موثری به برطرف مسائل جاری جامعه نمایند.

سیف درباره تمهیدات اندیشیده شده در مورد بهتر شدن شرایط فعالیت اعضای هیئت علمی در صنعت گفت: برای برطرف این مشکل باید با وزارتخانه ها، شرکت ها و دستگاه های اجرایی تفاهم نامه ها و شیوه های دقیقی معین گردد؛ در حال حاضر بخشی از این ارتباطات تنظیم شده و با اعلام احتیاج ها و حمایت های اقتصادی فعالیت اعضای هیئت علمی در حوزه ارتباط با صنعت و جامعه رونق پیدا نموده است.

او ادامه داد: مجلس شورای اسلامی و هیئت دولت نیز، قوانین و حمایت هایی به منظور فعالیت اعضای هیئت علمی در حوزه صنعت مصوب نموده اند تا همکاری ها، پشتیبانی ها و حمایت هایی در این زمینه انجام گردد.

مدیرکل دفتر ارتباط با صنعت و جامعه وزارت علوم ادامه داد: این وزارتخانه برای تقویت بیشتر کردن فعالیت های صنعتی در شاخص ها، آنالیز ها و عملکرد استادان و دانشگاه ها اقدامات خوبی انجام داده است؛ در حال حاضر ارزیابی های جامع تری در این زمینه داریم و دیگر تنها به مقالات نگاه نمی گردد بلکه به مواردی مثل تعداد قرارداد های تقاضا محور و بعلاوه تعامل بیشتر با جامعه و صنعت توجه میگردد.

سیف با بیان اینکه طرح منسجم تحول در همکاری های دانشگاه ها با جامعه و صنعت از سال گذشته تصویب شده، تاکید نمود: در این طرح جامع و کامل 44 اقدام معین از قبیل موارد دانشجویی، انتها نامه ها، ارتقای اعضای هیئت علمی و ... پیش بینی شده تا از این طریق بتوان به یک بازنگری و بهبود اساسی در همکاری های دانشگاه ها با جامعه و صنعت یاری کرد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "بیشتر اعضای هیئت علمی روی مقالات تاکید دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیشتر اعضای هیئت علمی روی مقالات تاکید دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید