بی بی سی از تجدید قوا داعش در این منطقه اطلاع داد

به گزارش وبلاگ دریا، فارس نوشت: فرماندهان نیروهای کُرد عراق هشدار دادند گروه تروریستی مرحله تجدید قوای خود را به اتمام رسانده و ناآرامی های اخیر در این کشور، این منطقه را به بهشتی برای داعشی ها تبدیل نموده است.

بی بی سی از تجدید قوا داعش در این منطقه اطلاع داد

با گذشت دو سال از شکست گروه تروریستی داعش در عراق و سوریه، شواهد موجود درخصوص سازماندهی مجدد نیروهای داعش در عراق رو به افزایش است.

به نوشته پایگاه اینترنتی شبکه بی بی سی، لاهور طالبانی یک مقام ضدتروریسم کُرد عراق گفت، اکنون شبه نظامیان داعش مهارت بیش تری نسبت به قبل پیدا نموده اند و حتی از القاعده قوی تر شده اند.

طالبانی گفت: آن ها تکنیک ها و تاکتیک های بهتر و پول بیشتری در اختیار دارند. آن ها قادر هستند خودرو، سلاح، مواد غذایی و تجهیزات خریداری نمایند. آن ها درک بهتری از تکنولوژی دارند. پاکسازی آن ها سخت تر شده است. آن ها مانند القاعده ای هستند که مواد نیروزا مصرف نموده است.

طالبانی که رئیس یکی از آژانس های امنیتی کردستان عراق است، اضافه کرد: ما می بینیم که فعالیت های آن ها در حال افزایش است و فکر می کنیم مرحله احیای آن ها تکمیل شده است.

وی در ادامه گفت داعش جدیدی در عراق ظهور یافته است که میخواهد برای اجتناب از مورد هدف قرار دریافت، قلمرویی اختیار نکند. در عوض همانند القاعده به صورت زیرزمینی فعالیت می نماید و در کوه های حمرین مستقر شده است.

این مقام اطلاعاتی کُرد گفت: اکنون این [کوهستان] به قطبی برای آن ها تبدیل شده است که گستره وسیعی از کوه ها را دربرمی گیرد و کنترل آن برای ارتش عراق بسیار سخت است، زیرا مخفیگاه ها و غارهای زیادی در آن وجود دارد.

او هشدار داد داعش می تواند از اعتراضات و ناآرامی ها در عراق بهره بگیرد و اگر ناآرامی سیاسی وجود داشته باشد، برای داعش مانند بهشت یا کریسمس زودهنگام است.

پایگاه تحلیلی آمریکایی المانتیور، با اشاره به این مسئله و انتشار بعضی خبرهای مربوط به انفجارهای تروریستی اخیر در عراق نوشت، همزمان با تشدید تظاهرات های مردمی، بر میزان حملات داعش در شهرهای عراقی اضافه کرده شده است. به عنوان مثال 19 آذر، در انفجار یک خودروی بمب گذاری شده در سامراء واقع در استان صلاح الدین چهار نیروی الحشد الشعبی کشته شدند. در همین روز، عناصر داعش به منطقه الدبس در استان کرکوک حمله کردند.

طالبانی گفت، به خاطر اختلافات موجود میان دولت عراق و کُردها، منطقه ای بدون حاکمیت در شمال عراق و میان نیروهای پیشمرگه کُرد و ارتش عراق ایجاد شده که محل جولان داعشی ها شده است.

سیروان بارزانی یکی از فرماندهان نیروهای پیشمرگه در این باره گفت: می توانم بگویم آن ها همواره در دلتای بین رودهای زاب علیا و دجله دیده می شوند. در این منطقه، در مجاورت دجله، داعشی ها فعالیت زیادی دارند و هر روز می توانی تحرکات و فعالیت های آن ها را ببینیم.

بارزانی گفت: می توان 2019 را با 2012 مقایسه کرد که آن ها سازماندهی خود را شروع نموده بودند و از مردم مالیات می دریافتد. اگر اوضاع به همین شکل پیش برود در سال 2020 آن ها تجدید قوا نموده قوی تر می شوند و حملات بیش تری را ترتیب می دهند.

با این حال ویلیام سیلی فرمانده نیروهای ائتلاف در عراق معتقد است نیروهای عراقی و کُرد بسیار قوی تر از زمانی هستند که شهر موصل به دست داعش افتاد و داعشی ها اکنون در غارها و بیابان ها مخفی شده اند و قادر به انجام تحرکات جدی نیستند.

ماه گذشته یک مقام آگاه در الحشد الشعبی درخصوص یاری آمریکایی ها به نیروهای داعش گفت: آمریکایی ها از پایگاه های نظامی خود در منطقه غربی سوء استفاده می نمایند و با ترسیم مرزی در اطراف آن، مانع نزدیک شدن هر شخصی به این پایگاه ها می شوند و اغلب تعقیب وگریزهای الحشد الشعبی علیه گروه های تروریستی در نهایت در همین مرزهای ترسیمی اطراف پایگاه های آمریکایی متوقف می گردد.

310 310

منبع: خبرآنلاین

به "بی بی سی از تجدید قوا داعش در این منطقه اطلاع داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بی بی سی از تجدید قوا داعش در این منطقه اطلاع داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید