خانه تکانی کنید، اما مسموم نشوید!

به گزارش وبلاگ دریا، یکی از سنت های رایج در میان خانواده های ایرانی، خانه تکانی منازل در روزهای پایانی سال است؛ نکته مهم آن است که توجه ویژه به نکات ایمنی هنگام نظافت منزل لازم است؛ چرا که هر سال با آغاز خانه تکانی آمار مسمومیت های ناشی از مصرف شوینده ها افزایش می یابد.

خانه تکانی کنید، اما مسموم نشوید!

به گزارش ایسنا، همزمان با فرارسیدن روزهای پایانی سال و در آستانه نوروز، سنت خانه تکانی در بین خانواده های ایرانی اجرا می گردد. در عین حال توجه ویژه به نکات ایمنی هنگام نظافت منزل بسیار حائز اهمیت است؛ چرا که همواره با آغاز خانه تکانی منازل در روزهای پایانی هر سال آمار مسمومیت های ناشی از عدم رعایت نکات ایمنی در استفاده از شوینده ها افزایش می یابد.

باید توجه کرد که استفاده نابجا و بدون آگاهی از مواد شوینده و پاک کننده شیمیایی می تواند خطرات جبران ناپذیری را برای افراد ایجاد کند. بنابراین باید پیش از استفاده از مواد شیمیایی و فرآورده های شوینده و پاک کننده، ابتدا برچسب روی بسته بندی را مطالعه نموده و هنگام استفاده از این مواد نکات ایمنی را رعایت و از لوازم حفاظت فردی بهره ببرید.

محصولات شیمیایی و شوینده، نفت و بنزین و داروها را همواره در ظرف اصلی آن نگهداری کنید و هرگز این فرآورده ها را در ظرف مواد خوراکی (مانند بطری نوشابه) نگهداری نکنید؛ چراکه ممکن است این مواد اشتباهی به وسیله بچه ها مصرف و سبب مسمومیت شدید آنها گردد.

بعلاوه از اختلاط مواد شیمیایی مانند جوهر نمک و مواد سفید کننده، لک بر و الکل جدا خودداری کنید؛ چرا که بخارات و گازهای ناشی از این اختلاط بسیار سمی و خفه کننده است.

بر اساس اعلام مرکز اطلاع رسانی سازمان غذا و دارو، به خاطر داشته باشید در صورتی که نزدیکان شما ماده ای غیر خوراکی و سمی را بلعید یا بخارات آن را استنشاق نموده اند، سریعا با مرکز اورژانس 115 یا مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم 190 معاونت های غذا و دارو تماس بگیرید.

منبع: فرارو

به "خانه تکانی کنید، اما مسموم نشوید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خانه تکانی کنید، اما مسموم نشوید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید