خطر از بیخ گوش تهرانی ها گذشت، گسلی که ری را ویران کرد امروز تهران را لرزاند

به گزارش وبلاگ دریا، صبح امروز زلزله خفیفی تهران را لرزاند، زلزله ای که ناشی از گسل ایوانکی در جنوب شرق تهران بود، اما به گفته یک متخصص زلزله، زمین لرزه های ناشی از این گسل سابقه ویران کردن منطقه ری در تهران را داشته است.

خطر از بیخ گوش تهرانی ها گذشت، گسلی که ری را ویران کرد امروز تهران را لرزاند

به گزارش خبرآنلاین، صبح امروز زلزله ای به بزرگای 3.4 ریشتر بخش هایی از تهران را لرزاند، زلزله ای که می توانست خیلی بزرگ تر از این باشد و خسارات جانی و مالی زیادی را بر شهر تحمیل کند، طوری که یک زلزله شناس به خبرآنلاین می گوید: بزرگای آن می توانست به 7.5 هم برسد.

گسلی که ری را ویران کرد سراغ تهران آمد

عضو پژوهشگاه زلزله شناسی درباره زلزله امروز تهران بیان می نماید: زلزله قیامدشت با بزرگای 3.4 ساعت 7:04 صبح سه شنبه (امروز 20-4-1402) در 20 کیلومتری جنوب شرق تهران در محدوده گسل ایوانکی در جنوب شرق تهران نشانگر فعال بودن پهنه گسله ایوانکی است، علت آن نیز رخداد همین زلزله های کوچک است، این پهنه گسله که انتهای شمال غربی آن به منطقه 15 تهران، می رسد، توان لرزه زایی تا بزرگای 7.5 را دارد.

مهدی زارع با بیان این که این گسل در 17 مهر 1388 و البته 3 اسفند 1389 دو زلزله به بزرگای 4 نشان داده است. ادامه می دهد: این گسل سابق رخداد زمین لرزه های تاریخی را دارد و به احتمال زیاد زلزله های تاریخی 743 میلادی و 855 میلادی که ری را ویران کرده با جنبایی این گسل اتفاق افتاده اند. بعلاوه زلزله به صورت خوشه (فوج لرزه) در سالهای 1388 تا 1402 در اثر جنبایی این گسل اتفاق افتاده است.

این زلزله شناس می گوید: بر اساس این تک رخداد زلزله کوچک هیچ استنتاجی مبنی بر احتمال وقوع یا غیر محتمل بودن یک زلزله بزرگ بعدی در تهران نمی توان انجام داد.

گسلی که ری را ویران کرد امروز تهران را لرزاند

زارع با بیان این که راه اندازی سامانه هشدار پیش هنگام زلزله به منظور افزایش امکانات زیرساختی پایش لرزه ای تهران می تواند به کاهش ریسک زلزله در تهران یاری کند. ادامه می دهد: برآورد احتمال رخدادهای لرزه ای با پایش علمی براساس اطلاعات علمی دست اول میسر است و شبکه لرزه نگاری کشور در صورت توسعه و ساماندهی به صورت برخط و تجهیز با دستگاه های مدرن و برخط (سنجشگرهای باند پهن زلزله نگار و شتابنگاری، ژئوفیزیکی و ژئودتیک) می تواند به برآورد و پیش یابی زلزله های مهم بعدی و مشخص پهنه های پرتنش از نظر رخداد زلزله بعدی یاری کند.

خسارت احتمالی زلزله امروز مرکز

پس از وقوع زلزله امروز، شاهین فتحی، مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان تهران، گفت: خوشبختانه تا به امروز خسارتی از این زلزله اعلام نشده است اما ماشین آلات و سوله های اسکان در آماده باش کامل قرار دارند.

منبع: فرارو

به "خطر از بیخ گوش تهرانی ها گذشت، گسلی که ری را ویران کرد امروز تهران را لرزاند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطر از بیخ گوش تهرانی ها گذشت، گسلی که ری را ویران کرد امروز تهران را لرزاند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید