دروازه شاه عبدالعظیم برای چه ساخته شد؟ ، چرا به ورودی مرکز، اصفهان می گفتند؟

به گزارش وبلاگ دریا، شهر تهران در وران صفوی صاحب برج وبارویی شد و براساس آن هرکسی که قصد ورود و خروج به شهر را داشت باید از آن جا گذر می کرد. دروازه های ری یا شاه عبدالعظیم یکی از این دروازه ها به شمار می رفت.

دروازه شاه عبدالعظیم برای چه ساخته شد؟ ، چرا به ورودی مرکز، اصفهان می گفتند؟

وبلاگ دریا - ثریا روزبهانی:دروازه های تهران قدیم به دلیل خاصی ایجاد می شد و گاه بستر اتفاقات مهمی بود..به عنوان مثال مسافران و تاجران شهرهای جنوبی برای ورود یا خروج از دروازه جنوبی به نام شاه عبدالعظیم یا ری عبور می کردند.

قصه های خواندنی تهران را اینجا ببینید

علیرضا زمانی تهران شناس و محقق دراین باره می گوید: محدوده این دروازه تقاطع بازار حضرتی امروزی با مولوی بود. این بازار از آنجایی که به حرم عبدالعظیم راه داشت، بین تهرانی ها به همین نام معروفیت پیدا کرد. از سوی دیگر چون این دروازه مسیر عبور به سمت شهرهای قم، اصفهان و دیگر شهرهای جنوبی بود به خاطر معروفیت اصفهان درآن دوران این دروازه به نام دروازه اصفهان هم معروف بود. در دوره صفوی وقتی که حصار ساخته شد، بازار تهران هم از دروازه شاه عبدالعظیم شروع و تا مسیری ادامه پیدا می کرد و کسانیکه از جنوب تهران از این دروازه وارد شهر می شدند در واقع وارد بازار آن زمان تهران شده بودند. هسته نخستین بازار در مدخل ورودی این دروازه به سمت شمال شکل گرفته بود. این دروازه در زمانی که تهران توسعه پیدا کرد و حصار طهماسبی تخریب و حصار تازه ناصری ایجاد شد، از بین رفت.

منبع: همشهری آنلاین

به "دروازه شاه عبدالعظیم برای چه ساخته شد؟ ، چرا به ورودی مرکز، اصفهان می گفتند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دروازه شاه عبدالعظیم برای چه ساخته شد؟ ، چرا به ورودی مرکز، اصفهان می گفتند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید