ده ساز برتر و شاخص معماری دنیا را بشناسیم

به گزارش وبلاگ دریا، در گوشه گوشه دنیا سازه ها و بناهایی دیده می گردد که از نظر معماری شاخص و شهره شده اند که از آنها با عنوان سازه شاخص دنیا یاد می گردد. این سازه ها که هر کدام دارای جلوه های هنری خاص خود می باشند همانند کتابی مفتوح هستند که تاریخ و تمدن و فرهنگ آن اقلیم و سرزمین را در معرض دید علاقه مندان خود قرار می دهند. در واقع این معروفترین سازه های دنیا، می توان هنر و معماری را هم چون یک مرز شکن دانست که تمامی نقاط دنیا را به یکدیگر مرتبط می نماید و هر فرد حتی بدون دانستن ریشه های اصلی آن سرزمین با معماری و هنر آن دیار ارتباط برقرار می نماید. حال اگر آن معماری در پیکر یک کلیسا باشد و یا در یک مسجد تجلی پیدا کند فرق چندانی ندارد، مهم ریشه های اصلی آن هنر است که استادانه همۀ این دنیا پهناور را با یکدیگر پیوند می دهد. قصد داریم در این نوشتار بعضی بهترین سازه های دنیا را به شما همراهان خبرنگاران معرفی کنیم، به این امید که شما نیز از این گشت و گزار فرهنگی و هنری لذت ببرید.

ده ساز برتر و شاخص معماری دنیا را بشناسیم

اولین سازه شاخص دنیا: مجموعه موزه های شکیل واتیکان در شهر واتیکان

یکی از بهترین سازه های دنیا موزه های واتیکان است که ما قصد داریم آن را معرفی کنیم. این مجموعه در دل خود هزاران اثر هنری را جای داده اند. زیبایی این مجموعه و آثار موجود در آن به حدی است که سالانه بالغ بر 5 میلیون نفر از سرتاسر دنیا برای تماشایش به سوی واتیکان سفر می کنند و پس از عبور از راهرو های مدور پر جلال و جبروت اش که ساختۀ جوزپه مومو در سال 1932 میلادی می باشد به قلب سازه ای می رسند که وجب به وجب اش از زیبایی هایی مملو است که چشم ها را متحیر می سازد. این سازه که بیش از هر دسته ای از سوی عکاسان مورد اقبال نهاده شده است بدون شک یکی از فاخر ترین سازه های دنیا می باشد که در رم ایتالیا و در میان شهر واتیکان واقع شده است.

دومین سازه شاخص دنیا:کشور ایران، شهر اصفهان، مسجد جامع دیار نصف دنیا

در کشور عزیزمان ایران، سازه ها و بنا های تاریخی متعددی به چشم می خورد که بعضی از آنان دارای ارزشی بی مثالی در زمینۀ معماری می باشد. یکی از معروفترین سازه های دنیا که در بین مردم دنیا نیز شناخته شده است، مسجد جامع شهر اصفهان می باشد. این مسجد که طی یک ساخت و ساز بزرگ و مدون از قرن هفتم میلادی تا قرن بیستم میلادی بنا شده است دارای ظرافت ها و زیبایی های بی مثال معماری می باشد. به نحوی که برای محققان و صاحب نظران نیز حیرت آور است. گفته می شود که این مسجد در واقع بر روی ویرانه ها و بقایای مسجد قدیمی تری که متعلق به اعراب ساکن تهران مقیم اصفهان بوده است و در سال دوم هجری بنا شده در حالی که همان مسجد قدیمی تر نیز خود بر روی یک بنای قدیمی تر متعلق به اواخر دوره ساسانیان پایدار شده است. این ریشه های تاریخی در کنار شاخص های معماری سبب نمونه شدن مسجد جامع اصفهان شده است. پس اگر می خواهید هم از زیبایی های معماری ایرانی اسلامی با خبر شوید و هم گشتی در تاریخ بزنید به این مسجد با شکوه سری بزنید.

سومین سازه شاخص دنیا: کشور دانمارک، بنای زیبای اکسلبرگ در شهر کپنهاگ Axelborg

از جمله سازه هایی که بر خلاف قدمت تاریخی و یا شاخص های معماری شان همچنان به فعالیت های عادی و روزانۀ خود ادامه می دهند و از معروفترین سازه های دنیا است و به عبارتی کاربری شهری و اداری دارند ساختمان زیبا و چشم نواز اکسلبرگ در شهر کپنهاگ نام دارد. این سازه که یکی از بهترین سازه های دنیا است، در سال 1920 میلادی بنا شده است اگر چه نمای خارجی با شکوهی ندارد اما از نمای داخلی بی مثالی برخوردار است. شکوه و زیبایی های این بنا به قدری است که به راحتی نمی توان از آن دل کند و یا نگاه ها را جدا ساخت. راه پله های شگفت انگیز، سالن های مجلل، کف پوش ها و دیوار پوش هایی حیرت آور در کنار یک دیگر نهاده شده اند تا بیش از پیش بر زیبایی اکسلبرگ بی افزایند. همه روزه مراجعان زیادی از گردشگران و یا ارباب رجوع های ادارات مختلف به این ساختمان پای می گذارند و از تماشای این همه زیبایی به صورت یک جا شگفت زده می شوند.

چهارمین سازه شاخص دنیا: کازا بالیو در قلب مرکز معماری دنیا، شهر بارسلونا اسپانیا

یکی دیگر از معروفترین سازه های دنیا کازا بالیو است. اگر چه شهر بارسلونا در کشور اسپانیا پر است از بناهای با شکوه معماری که هر کدام چون نگینی درخشان جلوه گری می کنند. اما کازا بالیو از ویژگی هایی خاصی برخوردار است. این اثر نیز مانند خیل کثیری از آثار این شهر ساختۀ دست آنتونی گاودی می باشد اما نمی توان یاری های جوزف ماریا ججول را در این کار نادیده انگاشت. اگر چه این بنا در اصل متعلق به سال 1877 میلادی می باشد اما در سال 1904 میلادی تا 1906 میلادی به وسیله دو هنرمند و طراح بازسازی شده است. شما این فرصت را دارید که در جای جای این ساختمان زیبا رنگ هایی را مشاهده کنید که در آمیخته شده اند تا شکوه و زیبایی های بنا را چند برابر کنند. هم چنین نمای خارجی بی مانندی را از نظر بگذرانید که در دنیا نمونه ندارد. هر چند این زیبایی ها محدود به نمای بیرونی نیست و نمای داخلی نیز در نوع خود خاص می باشد. این بنا که در ردۀ سازه های مدرن دنیا نیز نهاده شده است، چنان بینندگان خود را مبهوت و محصور می کند که تماشای چند بارۀ آن نیز خالی از لطف نیست.

پنجمین سازه شاخص دنیا: مسجدی بزرگ و خوش منظر در کشور امارات متحدۀ عربی، مسجد شیخ زاید در ابوظبی

در سالیان گذشته، طبق سفارش و دستور رئیس جمهور فقید کشور امارات متحدۀ عربی، مسجدی در شهر ابوظبی بنا گشت تا به خوبی تلفیق مدرنیته، هنر، ارزش های سنتی و معماری های اسلامی را به معرض دید عموم قرار دهد و تبدیل شود به یکی از معروفترین سازه های دنیا. این بنا اگر چه رنگی مذهبی به خود گرفته است اما چنان خیره کننده و زیبا است که مانند یک منبع اتصال عمل می کند و تمامی سلایق را به سوی خود جذب می کند. مسجد شیخ زاید که موارد اولیۀ خود را از کشور های اسلامی و غیر اسلامی تهیه کرده است این قابلیت را دارد که ساعت ها شما را درگیر خود کند و شما مشتاقانه برای آنالیز و شناخت ویژگی های این بنا وقت صرف کنید و از تماشایش لذت ببرید.

ششمین سازه شاخص دنیا:حمام زیبای سلطان امیر احمد شهر کاشان در کشور ایران

در قرن شانزدهم میلادی مصادف با حکومت قاجاریه بر کشور ایران، حمامی بنا و بازسازی شد که گویا متعلق به دورۀ سلجوقیان بوده است که یکی از بهترین سازه های دنیا محسوب می شود. این سازه که حمام سلطان امیر احمد نام داشت به سرعت به یکی از شاخص های معماری دنیا بدل شد. دلیل این اتفاق نیز معماری ها و زیبایی های جزئی موجود در دل حمام بوده است که سبب شد نگاه ه ا به سوی این حمام کشیده شود و دنیایان روی خوش به این بنای زیبا و چشم نواز نشان دهند. اقبال ها روز به روز بیشتر می شد و همین سبب شد تا حمام سلطان امیر احمد در فهرست میراث ملی کشورمان قرار گیرد و به عنوان یک گنجینۀ ملی از آن حفظ و حراست به عمل آید. شما می توانید درون حمام گردش کنید و از تماشای کاشی های طلایی و فیروزه ای رنگ اش که با تزئیناتی زیبا مقارن گشته است لذت برید و یا از معماری زیرکانۀ حمام حیرت زده شوید و ضمن اطلاع از نکات تاریخی و فرهنگی این سازه بیش از پیش با هنر و فرهنگ ایران زمین آشنا شوید.

هفتمین سازه شاخص دنیا: بنای مجلل کویین هاوس در شهر لندن کشور انگلستان Queens House

در منطقه گرینویچ، در بین سال های 1616 میلادی تا سال 1619 میلادی، بنایی تاسیس گشته است که امروزه به عنوان یکی از شاخص های معماری دنیا شناخته می شود. این بنا که کویین هاوس نام دارد به دستور شاه جیمز اول که رهبر سلطنتی انگلستان بود بنا گشت. این پادشاه در سفری که به کشور ایتالیا داشت از فرهنگ آن ها تأثیر گرفت و به محض بازگشت به انگلستان با همفکری و آنالیز با اهالی فن اعتبارات لازم برای ساخت این بنای باشکوه را صادر نمود. بنایی که پس از تکمیل و ساخت در اختیار همسر شاه جیمز نهاده شد و به عنوان کاخ ملکه شناخته می شد دارای پله هایی بود که بدون شک یک پل برای رنسانس معماری بریتانیایی می باشد. این پله ها که دارای سبک معماری بی همتایی بودند و عنوان لاله ای دورانی را از آن خود کردند در حال حاضر نیز بی رغیب به نظر می آیند. در کنار این پلکان ها، معماری داخلی و خارجی قصر نیز از زیبایی های بی مثالی بهره مند گشته اند. زیبایی هایی که از تماشایش سیر نخواهید شد. اگرچه امروزه مراسم های ازدواج گوناگونی در این کاخ برگذار می شود اما بنا ماهیتی تاریخی و موزه گونه دارد و بازدید را برای عموم امکان پذیر ساخته است. پس اگر روزی گذرتان به منقطۀ گرینویچ افتاد به سوی این سازۀ زیبا حرکت کنید و از این همه شکوه لذت ببرید.

هشتمین سازه شاخص دنیا: اندلس اسپانیا و کاخی به به نام الحمرا

طبق شواهد تاریخی بدست آمده از کشور اسپانیا قدمت کاخ الحمرا در اندلس و هم چنین استحکامات نظامی آن، به دوران حکومت مسلمانان بر می شود. این کاخ که یکی از معروفترین سازه های دنیا محصوب می شود، با هدف تجلی بهشت در این منطقه بنا شده است، چنان محصور کننده، زیبا و حیرت آور است که نمی توان آن را نادیده گرفت. هر بیننده ای که به تماشای این زیبایی مجسم می رود تا ساعت ها از این همه زیبایی انگشت به دهان می مانند. الحمرا دارای چندین و چند باغ کوچک بزرگ با فواره هایی بزرگ دارد که به صورت هنرمندانه آب های خارجی را درون باغ ه ا جریان می دهند. این بنا که از معماری عربی اسلامی برخوردار است در قارۀ اروپا، چون یک مروارید می درخشد و جنبه های مختلف هنری خود را به رخ همگان می کشد. قدم زدن در این کاخ می تواند شبیه یک رؤیا باشد. این رؤیا را دنبال کنید.

نهمین سازه شاخص دنیا: سان فرانسیسکو و بنای امبارکادرو سنتر استان متحدۀ آمریکا Embarcadero Center

در منطقۀ مالی شهر سان فرانسیسکو در استان متحدۀ آمریکا، یک مجموعه با پنج آسمان خراش بزرگ خود نمایی می کند که امبارکادرو سنتر نام دارد. این مجموعه از مدرن ترین و حیرت آور ترین دست آورد های بشری به شمار میرود. این بناها با تعداد زیادی پله های مدور و فواره های بزرگ و مجسمه هایی ذهنی، به مراکز تجاری و گردشگری بدل شده اند و هر توریستی که به این مجموعه وارد می شود، غرق در این همه زیبایی می شود. زیبایی هایی که با ستون های موزائیکی، ساختمان های شیشه ای و سوئیت هایی شکیل جلوه ای بیشتر می یابد. در این ساختمان ها که سرآمدشان آسمان خراش شیشه ای است، انواع و اقسام بوتیک ها، مراکز تجاری بین المللی، سینما، رستوران، کافه و دفاتر ادارای نیز به چشم می خورد. طبق اعلامی که از سوی مسئولان رفاهی امبارکادرو سنتر، بیشتر سوئیت ها و هتل های این مجموعه را عکاسان رزرو می کنند. این عکاسان که در پی ثبت زیبایی های مجموعه در قاب تصاویر هستند با گرفتن عکس هایی بی مانند، این زیبایی ها را به دنیایان بیشتر می شناسانند تا بلکه جرقه ای برای سفر به این منطقه در دل علاقه مندان ایجاد کنند.

دهمین سازه شاخص دنیا: شیراز و مسجد نصیر الملک در کشور ایران

آخرین اثری که به عنوان بهترین سازه های دنیا قصد داریم در این نوشتار به شما معرفی کنیم باز هم در کشور عزیزمان نهاده شده است. این سازه که مسجد نصیر الملک می باشد یکی از زیباترین بناهای سرزمینمان است که در سال 1255 هجری شمسی تا سال 1267 هجری شمسی مصادف با دهه 1880 میلادی بنا شده است. مسجد نصیر الملک را می توان شاخص ترین بنایی دانست که از تنیده شدن معماری ایرانی و اسلامی جلا پیدا کرده است. ساختار سنتی و دینی این بنا در کنار تزئینات شیشه ای خیره کننده اش نگاه ها را میخکوب می کند. در طول شبانه روز و به واسطۀ تابش نور خورشید این شیشه های رنگی چنان انعکاسی را متصاعد می کنند که گویی رنگ ها در شبستان مسجد در حال سماع می باشند. همین ویژگی به خودی خود این بنا را شایسته حضور در فهرست پیش رویمان کرده است. در هر سایت گردشگری که وارد شوید بدون شک تصاویری از مسجد نصیر الملک نظاره می کنید. تصاویری که با دقت و ظرافت هر چه تمام تر در قاب دوربین عکاسان نقش بسته است و برای شناساندن این معماری فاخر کوشش کرده اند. اگر می خواهید به اوج زیبایی های معماری ایرانی اسلامی پی ببرید سفری به شیراز و مسجد نصیر الملک داشته باشید.این مجال هر چند کوتاه و مختصر اما سعی داشتیم که شما را با معماری های باشکوه و بهترین سازه های دنیا آشنا کنیم و شما را با گردشگری در ایران و دنیا آشتی دهیم. شاید امکان دنیا گردی برای همگان محیا نباشد، اما در کشور خودمان نیز سازه هایی وجود دارد که نباید از آن ها غافل بود. وجود سه اثر در بین ده اثر برتر دنیا خود گواه این ادعاست که کشور ما ید طولایی در این زمینه دارد.

منبع: همگردی

به "ده ساز برتر و شاخص معماری دنیا را بشناسیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ده ساز برتر و شاخص معماری دنیا را بشناسیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید