علت ابتلای مجدد به کرونا چیست؟

به گزارش وبلاگ دریا، دکتر فرهاد سیف درباره جهش های جدید کرونای انگلیسی اظهار کرد: 17 جهش در ویروس کرونا رخ داده است که معروف ترین آن ها موسوم به جهش N501Y است. این جهش باعث افزایش قدرت سرایت و ورود ویروس کرونا به سلول ها شده است و گفته می شود که مرگ ومیر بیشتری نسبت به مدل های قبلی ویروس کرونا ایجاد می کند.

علت ابتلای مجدد به کرونا چیست؟

وی در پاسخ به این سؤال که جهش های ویروس کرونا چه تأثیری بر ساخت واکسن می گذارند، توضیح داد: تأثیر جهش های ویروس کرونا بر ساخت واکسن، بستگی به روش ساخت واکسن کرونا دارد.

تأثیر جهش های ویروس کرونا بر ساخت واکسن

وی اضافه کرد: در زمان حاضر سه روش برای ساخت واکسن کرونا در جهان وجود دارد؛ یک دسته از واکسن ها مانند فایزر و مدرنا بر پایه RNA هستند، هرچه RNA ویروس کرونا بیشتر دچار جهش شود، این دسته از واکسن ها بیشتر تحت تأثیر قرار می گیرند البته این واکسن ها چند ژن را مورد هدف قرار میدهند و احتمال اینکه چند ژن، به طور همزمان دچار جهش شوند کم است اما در کل جهش ها می توانند اثربخشی واکسن را تحت تاثیر قرار دهند.

سیف ادامه داد: دسته دیگری از واکسن ها مانند واکسن آکسفورد که با نامAZD1222 شناخته می شود بر پایه DNA هستند؛ دسته ای دیگر از واکسن ها بر پایه ویروس کشته شده یا ضعیف شده هستند. واکسنی که در ایران ساخته می شود بر پایه ویروس کرونای کشته شده است. هرچند خبرها حاکی از ساخت واکسن های دیگری از نوع نوترکیب است و ممکن است ساخت آن ها به زودی در ایران راه اندازی شود. برای اظهارنظر درباره تأثیر جهش های ویروس کرونا بر ساخت واکسن، باید بررسی شود که جهش های رخ داده در ویروس کرونا تا چه حد توانسته است پروتئین های سطحی ویروس (موسوم به spike) را تحت تأثیر قرار دهد.

ایمونولوژیست جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران با بیان این که اگر جهش ها باعث تغییرات اساسی شود، نیازمند به روز شدن واکسن های کرونای ساخته شده در جهان خواهیم بود، گفت: اگر ویروس دچار جهش های مهم و اساسی شود، باید فازهای کارآزمایی بالینی روی حیوانات و انسان ها دوباره طی شود و زمان زیادی خواهد برد.

سیف با بیان این که اثربخشی واکسن های کرونا باید مورد بررسی قرار بگیرد بیان داشت: باید دید که آیا واکسن کرونا می تواند در افراد پاسخ ایمنی مناسبی ایجاد کند یا خیر؛ این که سیستم ایمنی یک فرد به کدام قسمت از ویروس کرونای کشته شده پاسخ خواهد داد نیز یکی از بحث هایی است که باید مورد بررسی قرار بگیرد بنابراین میزان اثربخشی واکسن کرونا به دو مسئله ارتباط دارد؛ یکی این که میزان جهش های ویروس کرونا چه قدر است و دیگر این که پاسخ ایمنی افراد جامعه به واکسن کرونا چگونه خواهد بود.

پاسخ های ایمنی بدن به ویروس کرونا

وی درباره انواع پاسخ های ایمنی بدن در برابر ویروس کرونا تشریح کرد: دو نوع پاسخ ایمنی هومورال و سلولی داریم؛ در ایمنی هومورال، گلبول های سفید به نام لنفوسیت های B نقش دارند؛ این سلول ها، آنتی بادی (پادتن) می سازند. در ایمنی سلولی، سلول هایT کمکی در ساخت آنتی بادی به سلول های B کمک می کنند؛ نوع دیگر سلول های ایمنی در ایمنی سلولی، سلول های T کشنده هستند که مخزن ویروس (سلول آلوده به ویروس) را تخریب می کنند تا ویروس بیرون بریزد و آنتی بادی ها آن ها را خنثی کنند. در زمان ورود ویروس کرونا به داخل بدن، هر دو پاسخ هومورال و سلولی ایجاد می شوند اما به علت توانایی ویروس در کشتن این دو سلول، این دو سیستم ایمنی دچار اختلال می شود و تعداد لنفوسیت ها کاش می یابد.

سیف گفت: تا به امروز دو نوع آنتی بادی در بدن افراد کشف شده است؛ یکی آنتی بادی هایی که خنثی کننده (nAb) هستند و دیگری آنتی بادی هایی که تسریع کننده ورود ویروس به درون سلول ها (ADE) هستند یعنی به ویروس کرونا کمک می کنند که وارد سلولها شود.

علت ابتلای مجدد به کرونا چیست؟

هیئت علمی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران در پاسخ به سؤالی مبنی بر علت ابتلای مجدد به ویروس کرونا بیان داشت: علت ابتلای مجدد افراد به ویروس کرونا، جهش هایی است که در آن رخ می دهد. ابتلای مجدد می تواند به این علت باشد که ویروس کرونا دچار جهش می شود و آنتی بادی هایی (پادتن ها) که قبلاً علیه یک سویه از این ویروس در بدن فرد ساخته شده بود دیگر در مقابل سویه جدید و جهش یافته ویروس کرونا کارایی نخواهد داشت. البته بعضی آنتی بادی ها به علت واکنش متقاطع (cross reaction) می توانند چندین نوع کرونا را خنثی کنند که از این ویژگی در پلاسما درمانی استفاده می شود.

وی در پاسخ به این سؤال که فرد مبتلا به ویروس کرونا تا چه زمان در مقابل ابتلا به همان نوع ویروس، مصونیت دارد توضیح داد: مقالات متعددی در این زمینه داریم؛ این مصونیت از سه ماه تا 6 ماه و حتی یکسال در مقالات مختلف متغیر است. به طور کلی می توان گفت اگر یک فرد به ویروس کرونا مبتلا شود و مجدداً در معرض همان سویه از ویروس کرونا قرار بگیرد، معمولاً تا 6 ماه ایمن است؛ هرچند افزایش مواد ویروسی مانند اینترفرونهای آلفا و بتامی تواند تا مدت محدودی از ابتلا به سایر عفونت های ویروسی جلوگیری کند اما نکته حائز اهمیت این است که اگر فردی به یک سویه از کرونا مبتلا شود و سپس در معرض سویه دیگری از ویروس کرونا قرار بگیرد، در مقابل آن سویه جدید مقاوم نخواهد بود و تنها زمانی می توان از عدم ابتلای مجدد فرد تا 6 ماه سخن گفت که فرد در آن 6 ماه، در مقابل همان سویه قبلی قرار بگیرد که دفعه پیش به آن مبتلا شده بود.

منبع: همگردی

به "علت ابتلای مجدد به کرونا چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت ابتلای مجدد به کرونا چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید