ماسال ؛ سفر به بهشت بکر ایران

به گزارش وبلاگ دریا، آخر هفته ها و تعطیلات، برترین فرصت برای کشف مکان های تازه، مجذوب نماینده و خوش آب و هوا هستند. ایران، که به کشور چهارفصل معروفیت دارد، در گوشه گوشه خودش زیباترین دیدنی ها را جای داده. منظره ها زیبا و طبیعت بکری که بیشتر به رویا می مانند تا واقعیت. یکی از این مکان های دیدنی که هدیه طبیعت سخاوتمند به ماست، ماسال است. جایی در شمال کشور با زیباترین چشم اندازها که آب و هوایی عالی و بی نظیر دارد. محبوبیت این منطقه آنقدر زیاد است که هر ساله عده زیادی از گردشگران و خصوصا ساکنان شهرهای شلوغ و بزرگ، برای مدتی استراحت و دعوت کردن ریه هایشان به هوای تازه، آنجا را انتخاب می نمایند. این مقصد زیبای گردشگری، می تواند برترین مکان برای تجربه آرامش باشد.

ماسال ؛ سفر به بهشت بکر ایران

اگر دوست دارید منطقه ماسال و جاذبه های آن را را بشناسید و درباره آن ها بیشتر بدانید، با وبلاگ دریا همراه باشید:

ماسال کجاست؟

ماسال منطقه ای بکر و دیدنی با زیبایی های منحصر به فرد و شگفتی های فراوان است که در شمال کشور و استان گیلان قرار گرفته است. این منطقه بی نظیر با طبیعت خاص و سرسبز خود و دیدنی های حیرت آور، به مقصدی مجذوب نماینده برای جهانگردی تبدیل شده است. جایی که بسیاری از جهانگردان داخلی و خارجی برای تماشای آن به گیلان سفر می نمایند و سفری به یادماندنی و متفاوت را رقم می زنند.

جالب است بدانید که ماسال در لغت به معنای کنار کوه یا کوه وار است و این نام گذاری، به جهت هم جواری اینجا با کوه های تالش است. این شهرستان کوهپایه ای، ییلاقات فراوانی دارد که مکانی بکر برای گذراندن تعطیلات و فرار از شلوغی شهر است. دیدنی های ماسال به دو بخش زیبا و شگفت انگیز ماسال شاندرمن و ماسال اولسبلنگاه تقسیم می گردد. این بخش ها از مجذوب نماینده ترین دیدنی های ماسال به شمار می فرایند و تجربه ای تازه و متفاوت از یک طبیعت گردی بکر را به شما هدیه می نماید.

روستای ماسال

ماسال شاندرمن ؛ قطب زیبایی ها

شاندرمن، قدیمی ترین منطقه شاه نشین ماسال است که ده ها دیدنی و جاذبه را در خودش جای داده. این منطقه به محبوب ترین جاذبه های دیدنی ماسال تبدیل شده و هر روزه عده زیادی از جهانگردان برای رفتن به آنجا برنامه ریزی می نمایند. شاید جالب باشد که بدانید، شاندرمن به معنای با من رفتن است و بعضی از ساکنان منطقه معتقدند این نام گذاری به این علت بوده که شاندرمن محل گذر کاروان هایی بوده است که به سمت تالش شمالی و خلخال حرکت می کردند.

یکی از دیدنی ترین جاذبه های شاندرمن، روستای زیبای شاهمرد است که به عنوان پهناورترین روستای استان گیلان شناخته می گردد .

شاندرمن

دیدنی های ماسال شاندرمن:

 • رودخانه مرغک
 • خشکه دریا
 • آبشار پلکانی شته میل
 • جنگل اَلاشستان
 • وزمه مندن و آبشار جیره وزن
 • روستای تاریخی بی تم با دارالحکومه تاریخی اش
 • ییلاق تاریخی سیفی
 • ییلاقات النزه
 • شاله را
 • دشته دمن
 • هفته خونی
 • اورما روخون

اگر در شاندرمن در پی یک بازار محلی مجذوب نماینده و سنتی و پر از صنایع دستی دیدنی می گشت، باید بدانید که پنجشنبه بازار شاندرمن می تواند برترین مکان برای شما باشد.

رودخانه مرغکدشته دمنخشکه دریا

ماسال اولسبلنگاه ؛ برترین مقصد جهانگردی در گیلان

از دیگر منطقه ها دیدنی ماسال که به زیبایی، مجذوب نمایندهیت و آب و هوای بی نظیر و طبیعت بکر معروفیت دارد، ماسال اولسبلانگاه است. این منطقه دیدنی در ارتفاعات ماسال قرار گرفته است و شبیه به بهشتی بر روی زمین است. در اولسبلانگاه می توانید در میان مه و روی ابرها قدم بزنید و عطر سبزه و گل های تازه را به ریه هایتان هدیه کنید. خانه های چوبی از جالب ترین دیدنی های این منطقه است که بعضی از آن ها به عنوان اقامتگاه های بومی نیز اجاره داده می شوند و تجربه ای تازه و هیجان انگیز از اقامت در خانه های روستایی است .

در ماسال می توانید به منطقه شاه نشین شاندرمن بروید و در کنار آبشار ها، چشمه ها، جنگل ها و دیگر دیدنی هایش اتراق کنید. از آنجا به سنت اولسبلنگاه بروید و از عطر هوای تازه پر شوید در منظره کوه و مه و خانه های روستایی چوبی غرق شوید.

اولسبلنگاه

دیدنی های ماسال ؛ منظره رویایی:

شهرستان ماسال پر از دیدنی ها و جاذبه های بکر طبیعی و تاریخی است که تماشای هر یک از آن ها، تجربه ای خاص و به یادماندنی را برایتان به وجود می آورد:

1- محل شهادت میرزا کوچک خان جنگلی

یکی از پرطرفدارترین جاذبه های تاریخی از میان دیدنی های ماسال، محل شهادت میرزا کوچک خان جنگلی است. یادمان میرزا کوچک خان در کمی بالاتر از منطقه بکر اولسبلنگاه و در روستایی به نام گیلوانه قرار گرفته است. در آن موقع، میرزا کوچک خان که ارتفاعات آلاله پشته را به عنوان منطقه امن در نظر گرفته بود، قصد داشت از آنجا به خلخال برسد که در اثر کولاک کشته شد. در محل شهادت میرزا سنگ یادبودی نصب نموده اند که به یادمان میرزا کوچک خان جنگلی معروفیت دارد و مورد توجه جهانگردان است.

ساعات بازدید: همه روزه، 24 ساعته

قیمت بلیت: رایگان

آدرس محل شهادت میرزا کوچک خان جنگلی: گیلان، شهرستان ماسال، 45 کیلومتری مرکز شهر ماسال، روستای گیلوانه.

محل شهادت میرزا کوچک خان جنگلی

2- دیواره سنگی اسبه ریسه ماسال

از دیگر جاذبه های دیدنی ماسال که جزء طبیعت بکر این منطقه به شمار می رود، دیواره سنگی اسبه ریسه است. این دیواره یکی از بلندترین صخره های کشور و محل مناسبی برای سنگ نوردی است. اگر به حرفه سنگ نوردی و صخره نوردی علاقه مند باشید و یا یکی از حرفه ای های این رشته شمرده شوید، دیواره سنگی اسبه ریسه برترین مکان برای شماست. علاوه بر مجذوب نمایندهیت این دیواره، رودخانه پر آب و خروشان پایین صخره نیز امکان ورزش هایی مانند کایاک سواری را به قایقرانان حرفه ای هدیه می دهد.

ساعات بازدید: همه روزه، 24 ساعته

قیمت بلیت: رایگان

آدرس دیواره سنگی اسبه ریسه : گیلان، ماسال، بخش مرکزی، روستای اسبه ریسه .

دیواره سنگی اسبه ریسه ماسال

3- بام ماسال

ارتفاعات زیبای ماسال را بام ماسال می نامند. هر چه از بخش مرکزی ماسال به سمت ارتفاعات ییلاقی اولسبلنگاه پیش بروید و در جاده آسفالته و سرسبز آن به سمت بالا حرکت کنید، می توانید در میان ابرها و مه زیبای این منطقه قدم بزنید. از بالای ارتفاعات می توانید به زمین های سرسبز و پردرخت پایین دست نگاه کنید و چشمتان را رو به زیبایی باز کنید. بام ماسال فرصتی برای آرامش و تجربه زیبایی را به شما هدیه می نماید.

ساعات بازدید: همه روزه، 24 ساعته

قیمت بلیت: رایگان

آدرس بام : گیلان، ماسال، ارتفاعات ماسال.

بام ماسال

4- غارهای ماسال

در ماسال، علاوه بر طبیعت سرسبز، مراتع، کوه ها، آبشارها و رودهای خروشان و پرآب، غارهای شگفت انگیر منحصربه فردی نیز وجود دارد که زیبایی این منطقه را کامل می نماید. غار آویشو یکی از غارهای شگفت انگیز و بی نظیر ماسال است که در دل کوه های شاندرمن قرار گرفته. درون این غار می توانید قندیل های بزرگ و حیرت انگیز، هفت آبشار و ستون های آهکی زیبا از دیدنی های درون این غار هستند. این منطقه بیش از 17 غار مجذوب نماینده و دیدنی دارد که از تماشایی ترین جاهای دیدنی ماسال و رازآلودترین جاذبه ها در این شهر به حساب می فرایند.

ساعات بازدید: همه روزه، 24 ساعته

قیمت بلیت: رایگان

آدرس غارهای ماسال: گیلان، ماسال، ارتفاعات شاندرمن، کوه های شاندرمن.

غارهای ماسال

5- آبشارهای ماسال

از دیگر دیدنی های ماسال که هدیه زیبای طبیعت به ماست، می توان به آبشارهای ماسال اشار کرد. تعداد این آبشارهای مرتفع در منطقه ماسال آنقدر زیاد است که آنجا را با نام شهر آبشارهای بلند می شناسند. از جمله این آبشارها می توان به آبشار ویوز در نزدیکی ییلاق النزه در شاندرمن، آبشار خون با ارتفاع بیش از 15 متر، آبشار تولی نساء و آبشار رامینه با ارتفاع 10 متر اشاره نمود. تماشای این آبشارهای بی نظیر در منطقه ییلاقی ماسال، تجربه ای متفاوت، مجذوب نماینده و منحصربه فرد است که می توانید از آن لذت ببرید.

ساعات بازدید: همه روزه، 24 ساعته

قیمت بلیت: رایگان

آدرس آبشارهای ماسال: گیلان، ماسال، ییلاقات شاندرمن و اولسبلانگاه.

آبشارهای ماسال

صخره نوردی در ماسال ؛ وزرش و سرگرمی

صخره نوردی در ماسال از مجذوب نماینده ترین فعالیت هایی است که می توان در آنجا تجربه کرد. این منطقه به علت دارا کوه، صخره و خصوصا دیواره سنگی اسبه ریسه، امکان صخره نوردی مجذوب نماینده و هیجان انگیز را برای جهانگردان به وجود آورده است.

صخره نوردی در ماسال

جاده ماسال به خلخال ؛ راستا بهشتی زمین

اگر از جهانگردان و اهالی سفر بخواهید که یکی از راستاهای بهشتی ایران را به شما معرفی نمایند، قطعا یکی از آن ها جاده ماسال به خلخال خواهد بود. این جاده زیبا، طبیعتی بکر، مجذوب نماینده و دیدنی را پیش چشمتان نمایان می نماید و با حرکت در این راستا حس می کنید که در میان جاده ای از گلچین زیباترین ها پیش می روید . تماشای این راستا، قدرت خالق و سخاوت طبیعت را پیش چشمتان نمایان خواهد نمود .

جاده ماسال به خلخال

ییلاقات در ماسال ؛ خنکای هوا و زیبایی کوه

ماسال از دیدنی های فراوانی تشکیل شده است که از مجذوب نماینده ترین و اصلی ترین بخش های آن می توان به ییلاقات زیبای ماسال اشاره نمود. شاندرمن و اولسبلانگاه از جمله همین ییلاقات هستند. ویژگی اصلی ییلاقات در ماسال هوای خنک و بی نظیر، مه زیبای صبحگاهی، تپه های سرسبز و بکر و آبشارها و رودخانه های دیدنی است.

ییلاقات در ماسال

آب و هوا

آب و هوای این منطقه بر اساس جغرافیای خاص آن، ییلاقی و خنک است. در این منطقه در فصل تابستان نیز می توانید هوای خنک را روی پوستتان حس کنید و از آن لذت ببرید. حواستان باشد که در هنگام شب هوای این منطقه سردتر می گردد، بنابراین لباس گرم اضافه و پتو به همراه داشته باشید تا سرما اذیتتان نکند.

برترین زمان سفر به ماسال

ماسال از جمله منطقه ها ییلاقی کشور است که در هر فصلی که به آنجا بروید، زیبایی خاص و منظره ای متفاوت را می بینید. اما برترین زمان سفر به این منطقه، اواخر بهار تا اوایل پاییز است. در این زمان هوای ییلاقات ماسال در متعادل ترین حالت خود قرار گرفته است. خنکای هوا در این فصول باعث می گردد که سفری دلنشین و به یادماندنی به این منطقه داشته باشید .

اقامت در ماسال

در این شهر گردشگری، می توانید در خانه های روستایی و کلبه های چوبی ساکن شوید. تجربه ماندن در اقامتگاه های بومگردی و خانه های روستایی آنقدر مجذوب نماینده و فرق دارد که می تواند لحظات مجذوب نمایندهی را به شما هدیه کند. بعلاوه در منطقه اولسبلانگاه، دو تالار میهمان پذیر بزرگ وجود دارد که اگر ماندن در آنجا را به کلبه های روستایی ترجیح می دهید، می توانید از آن ها بهره ببرید.

وسایل مورد احتیاج سفر

 • برای سفر به این منطقه احتیاجمند وسایل و ابزاری برای سفر هستید که به بالاتر رفتن کیفیت سفرتان یاری می نماید.
 • از آنجا که ماسال یک منطقه طبیعی به شمار می رود، می توان آن را در گروه سفرهای طبیعت گردی به شمار آورد.پس برای سفر به آنجا احتیاجمند یک کفش مناسب و مقاوم برای پیاده روی هستید. چرا که برای طی راستا و قدم زدن در میان طبیعت شگفت انگیز این منطقه، باید کفشی داشته باشید که کمترین فشار را به کمر و زانوهایتان وارد می نماید.
 • از آنجایی که هوای این منطقه و ییلاقات آن معمولا سرد و خنک است، بهتر است حتما لباس گرم و پتو همراه خود داشته باشید.
 • اگر دوست دارید که در خانه های روستایی این منطقه بمانید، باید بدانید که دسترسی به شبکه برق در آنجا محدود است، بنابراین حتما چراغ قوه و باتری اضافه همراه خود داشته باشید.
 • جعبه یاری های اولیه و داروهای ضروری نیز یکی از ملزومات هر سفر است که حتما باید با خود بردارید و در صورت احتیاج از آن ها بهره ببرید.

اطلاعات بازدید از ماسال:

ساعات بازدید: همه روزه، 24 ساعته

قیمت بلیت: رایگان

آدرس ماسال : گیلان، منطقه ییلاقی ماسال.

راستا دسترسی: برترین راستا برای سفر به ییلاق زیبای ماسال، این است که از راستا اتوبان قزوین-رشت به سمت رشت حرکت کنید. سپس از آنجا با عبور از شهرستان های فومن و صومعه سرا به ییلاقات ماسال و دیدنی های مجذوب نمایندهش برسید.

نکات وبلاگ دریا ی برای سفر به ماسال

برای رفتن به جاهای دیدنی ماسال، خصوصا بازدید از آبشارها و غارهای این منطقه با افراد آشنا به راستا و یا بومی های منطقه همراه شوید. بعلاوه، چراغ قوه، جعبه یاری های اولیه، لباس اضافه و شارژر سیار موبایل را از قلم نیاندازید.

این منطقه جزو دیدنی های بکر ایران و زیباترین منطقه ها جهانگردی کشور است که همانند آن را در هیج کجا نمی توان پیدا کرد. پس در سفر به منطقه ییلاقی ماسال همانند یک جهانگرد حرفه ای عمل کنید و زباله های انسانی تان را از جنگل و دیگر منطقه ها دیدنی دور کنید.

شما برای ما بنویسید

آیا شما هم از وصف زیبایی های طبیعی و دل چسب ماسال لذت بردید؟ به نظر شما این منطقه ییلاقی و مجذوب نماینده تا چه مقدار به جذب گردشگر و جهانگرد یاری نموده است؟ آیا تا به حال به این نقطه دیدنی از کشور سفر نموده اید؟ نظر شما درباره طبیعت بکر این منطقه جهانگردی چیست؟ وبلاگ دریا بی صبرانه منتظر شنیدن نکات، نظرات و تجربه های ارزشمند شماست.

منبع:سـفـرزون

منبع: دیجیاتور

به "ماسال ؛ سفر به بهشت بکر ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماسال ؛ سفر به بهشت بکر ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید