مرگ 12 نفر در پی سیل در کشور

به گزارش وبلاگ دریا، رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر در تشریح آخرین وضیت منطقه ها متأثر از سیل و آبگرفتگی از مرگ 12 تن تا به امروز در کشور اطلاع داد.

مرگ 12 نفر در پی سیل در کشور

مهدی ولیپو، درباره آخرین شرایط عملیات امداد و نجات در کشور در مأموریت های سیل و آبگرفتگی اظهار کرد: پس از اعلام هشدار سازمان هواشناسی، سازمان امداد و نجات امدادگران را در چهار استان جنوبی و بعلاوه بعضی دیگر از استان ها که احتمال سیل در آن پیش بینی شده بود به حالت آماده باش درآورد.

وی با بیان اینکه سیلاب های اخیر ناشی از پدیده مانسون بوده است، گفت: مانسون نسیم های دریایی شدیدی است که در فصل تابستان منجر به بارندگی شدید و در پی آن جاری شدن سیلاب می گردد. این پدیده را به خصوص در چهار استان جنوبی سیستان و بلوچستان، کرمان، هرمزگان و فارس شاهد بودیم.

ولیپور با بیان اینکه در پی هشدار هواشناسی بلافاصله بالگردهای امدادی در استان های در معرض خطر به حالت آماده باش عایدی، اضافه نمود: انبارهای امدادی نیز از نظر تجهیزات اسکان، اقلام زیستی و مواد غذایی در این استان ها تقویت شده و بعلاوه با استفاده از تجارب سال های قبل، پیش بینی لازم برای اختصاص اماکن اسکان اضطراری نیز در این استان ها در دستور کار نهاده شد.

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر درباره خدمات امدادی ارائه شده از سوی این سازمان از ابتدای مردادماه تا به این لحظه اظهار کرد: در مجموع 10 استان کشور شامل سیستان و بلوچستان، تهران، فارس، کرمان، هرمزگان، قم، سمنان، مازندران، یزد و آذربایجان شرقی تحت تأثیر سیل و آبگرفتگی نهاده شده اند که در مجموع عملیات های امداد و نجات در 36 شهرستان از این 10 استان به اجرا عایدی.

ولیپور با بیان اینکه طی این مدت به 3667 نفر امدادرسانی شد، گفت: 540 نفر نیز از سوی امدادگران به اماکن امن منتقل شده و از 137 باب منزل مسکونی نیز عملیات تخلیه آب انجام شد.

وی ادامه داد: 1337 نفر نیز شامل 633 نفر در استان سیستان و بلوچستان، 306 نفر در استان فارس، 149 نفر در استان قم، 40 نفر در استان هرمزگان و 9 نفر نیز در سایر استان ها اسکان اضطراری داده شدند.

ولیپور با بیان اینکه در پی این حوادث 9 تن مصدوم و به مراکز درمانی منتقل شده اند، گفت: یک نفر از مسدومان در استان سیستان و بلوچستان و 8 نفر در تهران بودند.

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر درباره شمار جانباختگان این حوادث نیز گفت: در مجموع 12 نفر در پی جاری شدن سیل در روزهای اخیر جان خود را از دست داده اند که پنج نفر از آن ها در استان سیستان و بلوچستان و 7 نفر نیز در استان تهران بوده اند. بعلاوه 14 نفر نیز مفقود هستند.

ولیپور اضافه نمود: در حال حاضر 1439 نیرو عملیاتی در قالب 350 تیم عملیاتی و 243 خودرو امدادی در حال امدادرسانی به متأثرین از سیل و آبگرفتگی در 10 استان کشور هستند. سه فروند بالگرد امدادی نیز در این مأموریت ها به کار گرفته شده است.

وی درباره آمار فوت شدگان ناشی از سیل در تهران نیز گفت: این آمار تا به این لحظه هفت نفر است که شامل شش نفر در امام زاده داوود (ع) و یک نفر نیز در دماوند است.

رئیس سازمان امداد و نجات در شرح بیشتر از آخرین شرایط امدادرسانی به سیل در استان تهران گفت: عمده ترین خسارت ناشی از سیل در منطقه امام زاده داوود (ع) بود که در حال حاضر 10 تیم از سگ های جستجو به این منطقه اعزام شده و جستجوی 14 مفقودی این حادثه ادامه دارد.

احتمال وقوع سیل در 21 استان تا دوشنبه هفته آینده

بعلاوه رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از آماده باش کامل این سازمان برای وقوع سیل و آبگرفتگی احتمالی در 21 استان کشور خبرداد.

مهدی ولیپور با اشاره به پیش بینی سازمان هواشناسی از وقوع بارش های رگباری تا روز دوشنبه دهم مرداد ماه، اظهار کرد: برابر پیش بینی هواشناسی تا روز دوشنبه هفته آینده وقوع بارش های شدید و رگبار باران در استان های سیستان و بلوچستان، اصفهان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، کرمان، یزد، فارس، بوشهر، سمنان، البرز، قزوین، قم، تهران، زنجان، گیلان، مازندران، گلستان، هرمزگان، خوزستان، مرکزی و خراسان شمالی پیش بینی شده که در پی آن نیز احتمال جاری شدن سیل و سیلاب وجود دارد.

وی ادامه داد: به همین دلیل نیز سازمان امدادونجات جمعیت هلال احمر عوامل امدادی در تمام این استان ها و استان های مجاور آن ها را به حالت آماده باش درآورده است.

منبع: فرارو

به "مرگ 12 نفر در پی سیل در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرگ 12 نفر در پی سیل در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید