معرفی آتشکده آدریان تهران

به گزارش وبلاگ دریا، آتشکده آدریان، تنها آتشکده شهر تهران است که آتشی است ورهرام، این آتشکده 100 سال است که محل نگهداری این آتش و محل عبادت زرتشتیان است. با ما برای ملاقات از نیایشگاه و آتشکده آدریان تهران همراه شوید.

معرفی آتشکده آدریان تهران

تاریخچه بنای آتشکده آدریان تهران:

سنگ بنای معبد آدریان در سال 1293 خورشیدی با حضور ارباب کیخسرو شاهرخ، ریاست محترم انجمن وقت زرتشتیان تهران پایه گذاری شد و ساخت آن در سال 1296 خورشیدی به انتها رسید. این بنا با یاری اقتصادی پارسیان هندوستان (بهرام جی بیکاجی) و زرتشتیان ایرانی ساکن ایران و هند ساخته شد و آتش آن را با مراسمی خاص پس از 25 روز از آتشکده یزد به تهران و آدریان آوردند.

ارباب کیخسرو در یادداشت های خود درباره علت ساخت این آتشکده و تامین منبع اقتصادی مورد احتیاج برای آن نوشته است:

به آن اندیشه افتادم که برای جماعت عبادتگاهی ضروری است، زیرا در تهران برای جماعت (نزدیک به 500 تن که بیشتر پیشه بازرگانی و کشاورزی داشتند) تا آن تاریخ معبدی نبود. از این رو چون در این زمان مرحوم بهرامجی بیکاجی یکی از پارسیان جوانمرد که کارش سیاحت بود به تهران آمده بود مطلب را با او در میان نهادم، مشارالیه وعده مساعدت داد. شرحی نوشته به او دادم و به بمبئی رفت و اقدام کرد. خوشبختانه عده ای از پارسیان مبلغی برای بنیان آدریان سرخط رفته بودند، چه برای ساختمان و چه برای اندوخته نگهداری که متدرجا برسانند.

داخل آتشکده آدریان تهران از سه بخش مجزا تشکیل شده است

مشخصات بنای آتشکده آدریان تهران:

مساحت کل زمین حدود 1300 مترمربع و بنای مرکزی 206 متر مربع می باشد. روبروی بنا مانند آتشگاه یزد حوضی بیضی شکل به قطرهای 8 و 4 متر دیده می گردد. ساختمانی با نمای سنگ سفید و کنگره ای در بالای دیوار و شش ستون که در جلوی در ورودی آن زیر طاقی قرار گرفته اند و سر ستون هایی سنگی که هر کدام چهار سر گاو دارند و گویی تمام وزن این ساختمان را به دوش می کشند.

در قسمت مرکزی بنای نیایشگاه اتاقی چهار گوش بنا شده که دیوارهای آن تا ارتفاع 80سانتی متری بالا آمده اند و پس از دیوارها، شیشه های یکدست و ضخیم تا سقف ادامه دارد. در اتاق، یک ظرف مسی قرار گرفته است که که به آن آفرینگان (مجمر) می گویند، داخل آفرینگان (مجمر) کنده ای نیم سوخته و خاکستر بسیاری، از آتش به جای مانده و شعله ای باریک در میان ظرف، آتش را زنده نگه داشته است.

داخل آتشکده از سه بخش مجزا تشکیل شده است: عبادتگاه که از سه جهت، محل نگهداری آتش را از شمال و جنوب و شرق احاطه نموده است. دوم، محل نگهداری آتش که افراد عادی اجازه ورود به آن را ندارند و در غربی ترین بخش آتشکده هم اتاق یشت قرار گرفته که محل به جای آوردن مراسم مذهبی است.

زرتشتیان پس از ورود به نیایشگاه، به دستشویی کوچک گوشه حیاط می فرایند و دست و روی خود را شسته و سپس به سراغ کمد آهنی می فرایند و کلاه سفید معروف به عرقچین برداشته و سر می نمایند. زنان از کشوهای همین کمد، روسری سفید برمی دارند و می پوشند. زنان و مردان پیش از ورود به نیایشگاه، کفش های خود را درمی آورند اما موبدان از این کار معاف هستند. زرتشتیان هنگام ورود مستقیم حرکت می نمایند و به سمت پنجره شیشه ای که آتشدان در آن قرار گرفته است، می فرایند و برای ادای نذر، لیوان های کوچکی را از موبد گرفته که آب و روغن و فتیله دارد و آن را روشن می نمایند.

ساخت آتشکده آدریان تهران در سال 1296 خورشیدی به انتها رسید

کاربری کنونی آتشکده آدریان تهران:

مدیریت نیایشگاه آدریان در سال 1387 به انجمن موبدان تهران رسید. امروزه مدیریت آتشکده آدریان بر عهده کمیسیون دینی، فرهنگی، آموزشی و ورزشی انجمن زرتشتیان تهران و این محل برای برگزاری آیین های زرتشتی مورد استفاده قرار می گیرد. پیروان این دین در این مکان گرد هم می آیند و آیین هایی همانند واج یشت (روز نخست گهنبار)، آیین درگذشتگان (سوم، چهارم، دهه، روزه، سال)، نیایش اردیبهشت روز و مراسم نوروز را در آن به پا می دارند. عروس و دامادهای زرتشتی در جشن شروع زندگی خود به پای آتش این آتشکده می فرایند و زندگی خود را با نیایش شروع می نمایند.

آتشکده آدریان در تهران واقع شده است

آدرس آتشکده آدریان تهران:

استان تهران، شهر تهران، خیابان جمهوری، خیابان میرزا کوچک خان، پلاک 4

روش های رفتن به آتشکده آدریان تهران:

خودروی شخصی

اگر می خواهید با خودروی شخصی به آتشکده آدریان بروید، به یاد داشته باشید که این اثر در محدود طرح ترافیک قرار گرفته است و باید تمهیدات لازم را برای آن در نظر بگیرید.

اتوبوس

برای آنکه با اتوبوس به آتشکده بروید، باید از اتوبوس هایی بهره ببرید که از خیابان جمهوری گذر می نمایند، در تقاطع فردوسی و جمهوری پیاده شوید و با کمی پیاده روی به آتشکده برسید.

مترو

نزدیک ترین ایستگاه مترو به آتشکده، سعدی است که حدود 1 کیلومتر با آن فاصله دارد. شما با یک پیاده روی 15 دقیقه ای از این ایستگاه به آتشکده می رسید.

تاکسی

تاکسی های مختلفی در سطح شهر از خیابان جمهوری گذر می نمایند. معمولا در ایستگاه های تاکسی می توانید ماشین هایی را که مقصدشان این خیابان است بیابید.

پیروان زرتشتی در آتشکده آدریان تهران گرد هم می آیند

منبع: گردشبان

به "معرفی آتشکده آدریان تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی آتشکده آدریان تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید