هشدارِ برف و کولاک و انسداد جاده ها ، افزایش آلودگی هوا تا حد ناسالم برای همه

به گزارش وبلاگ دریا، سازمان هواشناسی با صدور هشدارنارنجی از تشدید فعالیت سامانه بارشی و بارش برف و باران و در نقاط مستعد رعدوبرق از روز دوشنبه تا چهارشنبه (5 تا 7 دی) اطلاع داد.

هشدارِ برف و کولاک و انسداد جاده ها ، افزایش آلودگی هوا تا حد ناسالم برای همه

این شرایط جوی روز دوشنبه در جنوب سیستان و بلوچستان، شرق هرمزگان، سه شنبه در نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان، شرق هرمزگان، نیمه شمالی بوشهر و شمال غرب فارس و چهارشنبه در خراسان جنوبی، هرمزگان، کهگیلویه و بویراحمد، جنوب اصفهان، نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان، شمال غرب فارس، بوشهر و جنوب شرق خوزستان پیش بینی می گردد.

در اثر این مخاطره جوی، آبگرفتگی معابر عمومی، بارش برف و کولاک همراه با انسداد جاده ها و محورهای روستایی در نواحی سردسیر و کوهستانی، لغزندگی جاده ها و معابر عمومی، اختلال در ناوگان حمل و نقل، اختلال در فعالیت های عمرانی، سیلابی شدن رودخانه ها و مسیل ها، خسارت به صنعت کشاورزی و احتمال اختلال در انتقال حامل های انرژی به ویژه صنعت برق و گازرسانی دور از انتظار نیست.

سازمان هواشناسی در این شرایط جوی برای جلوگیری از آسیب ها و مخاطرات آمادگی در خدمت رسانی ناوگان حمل و نقل، لایروبی کانال ها و آبروها، عدم توقف و احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه ها و مسیل ها، آمادگی دستگاه های اجرایی مسئول از جمله شهرداری ها و راهداری ها و دستگاه های امدادرسان، پرهیز از رفت و آمدهای غیر ضروری در سفرهای بین شهری و مدیریت مناسب در اراِئه حامل های انرژی را توصیه می نماید.

این سازمان در ادامه نسبت به افزایش گرادیان فشاری و وزش باد شدید از دوشنبه تا چهارشنبه (5 تا 7 دی) نیز هشدار داد که روز دوشنبه و سه شنبه در جنوب سیستان و بلوچستان، شرق هرمزگان و روز چهارشنبه در سیستان و بلوچستان، هرمزگان، شرق کرمان و خراسان جنوبی پیش بینی می گردد.

در اثر این مخاطره جوی احتمال اختلال در تردد به سبب کاهش شعاع دید، خسارت به صنعت کشاورزی، شکستن درختان فرسوده، آسیب به سازه های موقت، سقوط اشیاء از ارتفاعات، تاخیر و احتمال لغو پروازها دور از دسترس نیست.

به توصیه سازمان هواشناسی باید در این شرایط جوی اجتناب از سفرهای غیر ضروری، عدم پارک خودروها در کنار درختان فرسوده، ساختمان های نیمه کاره و تابلوهای تبلیغاتی، اجتناب از سفرهای غیرضروری، اطمینان از استحکام سازه های موقت، اجتناب از پرواز با بالگرد، هواپیماهای سبک و گلایدر و اجتناب از فعالیت های کویرنوردی در دستور کار قرار گیرد.

هشدار آلودگی هوا در حد ناسالم برای گروه های حساس

سازمان هواشناسی بعلاوه با صدور هشدار زرد رنگ از آلودگی هوا در حد ناسالم برای گروه های حساس از دوشنبه تا پنجشنبه (5 تا 8 دی) اطلاع داد.

این شرایط جوی روز دوشنبه در تهران و مشهد، سه شنبه ، چهارشنبه و پنجشنبه نیز در تهران، کرج، ارومیه و تبریز مورد انتظار است.

در اثر این مخاطره افزایش غلظت آلاینده ها، افزایش شاخص های آلودگی هوا و کاهش کیفیت هوا در حد ناسالم برای گروه های حساس و در صورت عدم مهار منابع آلاینده ثابت و متحرک به ویژه در منطقه ها پرتردد تا حد ناسالم پیش بینی می گردد.

سازمان هواشناسی برای کاهش آسیب های ناشی از این مخاطره جوی، مدیریت بهینه در مصرف سوخت های فسیلی، کنترل فعالیت های صنعتی آلاینده، کاهش تردد غیر ضروری و پرهیز از حرکات ورزشی در فضای باز، بویژه سالمندان، بچه ها و افراد با سابقه بیماری های قلبی و تنفسی را توصیه می نماید.

به گزارش ایسنا، هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می گردد تا بتوانند آمادگی لازم برای مواجهه با پدیده ای جوی را داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند. صدور هشدار سطح نارنجی به معنای آن است که احتمال بروز خسارت گسترده زیاد است و براین اساس نیز سازمان هواشناسی بر لزوم آمادگی ناوگان حمل ونقل و راهداری ها، عدم تردد در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها، آمادگی سازمان های مربوطه همانند شهرداری ها و راهداری ها ، پرهیز از رفت وآمدهای غیر ضروری در سطح شهرها و سفرهای بین شهری تاکید نموده است.

منبع: گردشبان

به "هشدارِ برف و کولاک و انسداد جاده ها ، افزایش آلودگی هوا تا حد ناسالم برای همه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدارِ برف و کولاک و انسداد جاده ها ، افزایش آلودگی هوا تا حد ناسالم برای همه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید