کلانتری: آتش سوزی جنگل ها را عظیم نکنید!

به گزارش وبلاگ دریا، رییس سازمان حفاظت از محیط زیست گفت: تا به امروز کمتر از 1500 هکتار از جنگل ها و مراتع دچار آتش سوزی شده است.

کلانتری: آتش سوزی جنگل ها را عظیم نکنید!

به گزارش ایسنا؛ عیسی کلانتری در حاشیه حضور در پارک ملی دریاچه ارومیه با بیان اینکه آتش سوزی در جنگل ها و مراتع در شرایط عادی کاملا طبیعی است، گفت: از 100 میلیون هکتار از جنگلها و مراتع کشور، کمتر از 1500 هکتار از فروردین تا به امروز دچار آتش سوزی شده است.

وی ادامه داد: از نظر اکولوژیک آتش سوزی در جنگل و مراتع بخشی از زندگی جنگل است ولی شایعه پراکنی و بیان اطلاعات غلط اذهان عمومی را متشنج می نماید و جای نگرانی وجود ندارد.

کلانتری ادامه داد: آتش سوزی در همه جای جهان وجود دارد و نباید بزرگنمایی کرد. وجود شیشه و پلاستیک در مراتع و جنگلها به شکل ذره بین عمل نموده و عامل آتش سوزی می گردد.

معاون رییس جمهور ادامه داد: دخالت عوامل انسانی در این آتش سوزی ها کمتر از عوامل طبیعی است.

کلانتری ادامه داد: 6000 محیط بان و جنگل بان در کشور مسئولیت حفاظت را برعهده دارند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه ستاد احیای 3 استان آذربایجان غربی و شرقی و کردستان تجمیع شده است، گفت: مرکز آینده پژوهی دریاچه ارومیه در رشکان مستقر و مسئولیت دریاچه را بر عهده خواهد داشت.

رییس سازمان حفاظت از محیط زیست با بیان این که تالاب دریاچه ارومیه از 504 هزار هکتار وسعت به 160 هزار هکتار با غلظت بالای 50 درصد نمک شهرهای ارومیه و تبریز را تحت تاثیر قرار داده بود، گفت: شهرهای مذکور زیر غبار نمک در حال مدفون شدن بود.

کلانتری با بیان اینکه اگر زنبور عسل تا 8 سال در یک منطقه گرده افشانی نکند، کشاورزی آن منطقه ریشه کن می گردد و عملا فعالیت زنبور عسل در شرق دریاچه ارومیه به دلیل غبار نمک در حال از بین رفتن بود، گفت: چرخه طبیعت و بشر در حال نابودی در منطقه بود و غبار دریاچه تا 450 کیلومتری و تا نزدیکی تهران در حال پیشروی بود.

وی با اشاره به میزان هزینه کرد نجات دریاچه اظهار کرد: کل مبلغ هزینه شده برای احیای دریاچه ارومیه کمتر از یک میلیارد دلار (10 هزار میلیارد تومان) است که خوشبختانه با تصمیم استراتژیک دولت تدبیر و امید دریاچه ارومیه و به دنبال آن حیات وحش منطقه نجات یافت.

منبع: فرارو

به "کلانتری: آتش سوزی جنگل ها را عظیم نکنید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کلانتری: آتش سوزی جنگل ها را عظیم نکنید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید