کوچ اجباری مجردهای خانه به دوش به خوابگاه های عمومی

به گزارش وبلاگ دریا، افراد مجرد با افزایش قیمت اجاره بها، به کوچ اجباری تن داده اند و این روزها مهمان یک روزه یا یک ماه خوابگاه های مرکز شدند. کارمندان، کارگران و دانشجویان که دیگر نه پولی برای مستقل زندگی کردن در جیب دارند و نه می توانند قید کار و فعالیت در کلانشهر را بزنند مشتریان پروپاقرص این اقامتگاه های کوتاه مدت هستند.

کوچ اجباری مجردهای خانه به دوش به خوابگاه های عمومی

وبلاگ دریا - ثریا روزبهانی: آنالیز ها نشان می دهد باتوجه به افزایش تقاضا مجردها برای سکونت در اتاق های مجردی، تعداد این خوابگاه ها در شهر روزبه روز بیشتر از پیش می گردد. شمال و جنوب شهر هم فرقی نمی نماید؛ از ظفر، تجریش و جردن گرفته تا میدان انقلاب، مولوی و پامنار با موقعیت های دسترسی و امکانات مختلف. اغلب این خوابگاه ها، خانه های قدیمی چندطبقه ای است که دستی به سروگوشش کشیده اند و با وسایل اولیه یک زندگی ساده آن را تجهیز نموده اند و البته اصل مشتری مداری را فراموش ننموده و باتوجه به احتیاج روز وای فای و اینترنت های خانگی جزو جدایی ناپذیر این اقامتگاه های مجردی است.

در این خوابگاه ها آقایان آسان تر از بانوان برای سکونت پذیرش می شوند و متصدیان این اقامتگاه ها کوتاه مدت تنها به داشتن چند مدرک معتبر مانند کارت ملی و کارت سرانجام خدمت اکتفا می نمایند، اما این داستان برای بانوان به همین راحتی نیست و حتما باید یکسری مدارک و گواهی تحویل بدهند تا شب در خیابان های شهر آواره نباشند.

اتاق وی ای پی یا روم مستر!

با آدرسی که داریم در جستجوی خوابگاه بانوان، راهی خیابان ظفر می شویم. این خوابگاه همانطور که از کلمه انگلیسی نوشته شده روی شیشه ورودی پیداست، بیشتر به هتل آپارتمان شباهت دارد. محوطه بیرونی و فضای باز با چمن پوشیده و چندین میز و جایگاه در آن چیده شده است. به سراغ متصدی خوابگاه یا پانسیون می رویم و او درباره شرایط اجاره اتاق ها می گوید: اتاق ها تخت، تشک، بالشت، یخچال، کمدآویز و کشو دارد. هفته ای یکبار لباس های مستاجران به وسیله پرسنل شسته می گردد و نظافت اتاق ها هم به عهده آنهاست. برای پذیرش محدودیت هایی وجود دارد برای مثال حتما سن مستاجر باید کمتر از 45 سال باشد و وزن نیز ملاک دیگری برای پذیرش مستاجر است.

اینجا برخلاف خوابگاه های آقایان از ساعات یازده شب در خوابگاه بسته می گردد. این پانسیون چند منوی انتخابی دارد و اتاق و تخت های آن باتوجه به عایدی و سلیقه مشتری متغییر است. اگر جیب مستاجران پرپول باشد، اتاق وی ای پی را به او پیشنهاد می دهند و آن سوی داستان هم دانشجو و کارگر هواداران اتاق های 8 تخته خوابی هستند که با عایدیشان سازگاری بیشتری دارد. باگران شدن قیمت اجاره مسکن، این خوابگاه ها که اغلب به صورت روزانه پذیرش داشتند، اکنون با مستاجران برای یک ماه یا بیشتر قرارداد می بندند. در این خوابگاه روزانه 200 هزارتومان برای اجاره بهاء اتاق دریافت می نمایند، اماباتوجه به تمایل و تقاضای مشتریان، اتاق ها ماهیانه هم اجاره داده می گردد. متصدی خوابگاه با آب و تاب از ویژگی ها و آپشن های خاص اتاق اختصاصی تعریف می نماید که همه امکانات در اتاق های خصوصی گنجانده شده و آشپزخانه، سرویس بهداشتی و حمامش هم مجزا است.

وقتی برای بازدید در یکی از اتاق ها را باز می نماید، انتظار داریم همین که در باز می گردد، اتاقی رویایی با تزیینات و تم های مدروز پیش چشمانمان ظاهر گردد، اما چیزی که می بینیم دو تخت 2 طبقه آهنی در این سو و آن سوی اتاقی دلگیر است که وسایل قدیمی اش در هرگوشه اتاق دهن کجی می نماید. هزینه اقامت ماهانه در این اتاق لوکس با 4 تخت خواب، 4 میلیون تومان و برای اتاق های 8 تخته 3 میلیون تومان در نظر گرفته شده است. او درباره رنج قیمت سایر اتاق می گوید: قیمت اتاق های مستر که سرویس بهداشتی و حمام داخلش قرار گرفته است از 3 میلیون و 500 تا 2 میلیون و 500 باتوجه به تعداد تخت ها تغییر می نماید. بعلاوه اجاره اتاق های معمولی هم از 3 میلیون آغاز می گردد و 8 تخت خوابه آن هم 2 میلیون تومان است. البته علاوه بر شرایط گفته شده، اجاره بها بعد از بسته شدن قرار داد دریافت می گردد و علاوه برآن مستاجر مبلغ 2 میلیون تومان هم به عنوان ودیعه پرداخت می نمایند.

مجردهای خانه به دوش

اینبار از شمالی ترین نقطه مرکز به سمت مرکز شهر می رویم و در میان تعداد بسیاری از خوابگاه های آقایان، نزدیک ترین اقامتگاه به ایستگاه مترو را انتخاب می کنیم. نشانی آگهی همین جاست؛ خانه ای قدیمی و نمور که از دالان حیاط، فرسودگی در و دیوارش حتی با قراردادن گلدان های رنگی و زیبا هم به چشم می آید. ساختمانی 2 طبقه که آشپزخانه، سرویس بهداشتی و حمام برای همه مستاجران مشترک و در طبقه اول و اتاق ها در طبقه دوم جانمایی شده است. این خوابگاه در مجموع 5 اتاق دارد که 2، 4، 6، 8 و 10 نفره است. این خوابگاه حدود 300 متر وسعت و 30 نفر در آن ساکن هستند. اجاره ماهانه اتاق برای 2 تخته 2 میلیون و 500 هزار تومان و برای 10 تخته به ازای هر نفریک میلیون و 100 هزار تومان معین شده است. می توان از جمله امکانات اختصاصی این خوابگاه به داشتن اینترنت نامحدود اشاره نمود.

محمد یکی از دستفروشان میدان انقلاب و حدود 3 ماهی است که در این پانسیون زندگی می نماید. 10 سالی می گردد که از تفرش برای کار به تهران آمده است و تا قبل از این با یکی از وبلاگ دریاانش در خیابان جشنواره سوئیتی را اجاره نموده بودند. محمد می گوید: به همراه دوستم در سوئیت 30 متری ماهی 3 میلیون با 40 میلیون پول پیش زندگی می کردیم، اما صاحبخانه برای بستن قرارداد تازه از ما صدمیلیون ودیعه و ماهی 6 میلیون تومان طلب کرد که شرایطش را نداشتیم. به همین دلیل دوستم به شهرمان برگشت و من هم روزانه یا ماهانه تخت خواب اجاره می کنم. در این مدت از شبی 100 تا 200 هزار تومان پول اجاره تخت دادم. بعضی از خوابگاه ها سخت گیری های خاص خودش را دارد مثلاَ جای پارک موتور ندارند و مهمان نباید داشته باشیم یا اصلا نباید سیگار کشید.

چاره دیگری نیست. وقتی نمی توانم از عهده پرداخت اجاره سوئیت یا خانه مستقل بربیایم، مجبورم روزانه یا ماهانه در پانسیون ها یا خوابگاه ها تخت اجاره کنم که آن هم مسائل خودش را دارد. اغلب شست و شو و استحمام در این خوابگاه ها محدود یا همواره نمی توان از اتو و سشوار استفاده کرد یا ساعت ورود و خروج مشخصی دارد. در واقع محدویت هایش برای اغلب مجردهایی که خودشان خانه مستقل داشتند، دیوانه نماینده است. بیشتر هم اتاقی هایم راننده اسنپ یا کارگران ساده شهرستانی هستند که برای کسب عایدی به شهر آمده اند و اینجا شب ها را به صبح می رسانند. جالب است اغلب خوابگاه حداقل تا چندماه آینده ظرفیتشان تکمیل است و پذیرش ندارند.

تهرانی نباشید!

در بعضی از خوابگاه بانوان شرط پذیرش برای اقامت روزانه یا ماهانه، تهرانی نبودن است. متصدی با چک کردن کدملی مطمئن می گردد که تهرانی نیستند و فقط شهرستانی ها را پذیرش می نمایند. وقتی دلیل را جویا می شویم، می گویند قانونی است که ابلاغ کردند و ما موظف به رعایت آن هستیم. بعلاوه برگه رضایت نامه محضری یا گواهی اشتغال به کار از جمله مدارک ضروری برای اجاره اتاق است. مسئول خوابگاهی در میدان ولیعصر(عج) می گوید: این ساختمان آپشن های زیادی دارد.

در هر طبقه هم یک دستگاه تلویزیون وجود دارد و ساکنان می توانند در هفته یکبار از لباسشویی اتوماتیک برای شستن لباس هایشان استفاده نمایند. آشپزخانه هر طبقه مشترک است و یک یخچال هم در هر طبقه وجود دارد. نظافت با خود افراد است و به نوبت باید راه پله های هر طبقه را تمیز نمایند. اینجا امکانات اولیه برای زندگی فراهم شده و شرایطش برای زندگی بد نیست، اما همان خوابگاه است. بیشتر کسانی هم که اینجا پانسیون هستند، فقط برای خواب از آن استفاده می نمایند. اقامتگاه ها به طور مستقیم زیر نظر اتحادیه میهمانپذیران اداره می شوند تا از هرگونه تخلفات احتمالی آنها جلوگیری به عمل آید. تخت خواب های این خوابگاه برای هر نفر روزانه 150 هزار تومان و ماهانه حدود 3 میلیون تومان قیمت دارد.

همه زندگی در یک ساک دستی

مستأجران کم بضاعت برای اجاره اتاقی های روزانه، اول به جیبشان نگاه می نمایند و بعد به امکانات و موقعیت اقامتگاه. به همین دلیل در بین اقامتگاه ها، خوابگاه های منطقه ها جنوبی شهر در مقایسه قیمت مناسب تری دارند. یکی از این اقامتگاه ها در محله پامنار در واقع بافت فرسوده ای است که با وسایل مستعمل به شکل خوابگاه عایدیه است و وقتی روی تخت آهنی اتاق می نشینیم، گل های سرخ روی ملافه های تشک، از کثیفی به سیاهی می زند.

برای همین اتاق و تخت زهواردر رفته شبی 100 هزارتومان اجاره می گیرند. به گفته علی وای از آن روزیکه هم اتاقی هایت یکدست نباشند و هرشخصی برای خودش یکسازی بزند. او می گوید: اغلب کسانیکه به اینجا می آیند جوان هستند و اخلاق هایشان فرق دارد. بعضی زود می خوابند و بعضی دیر. یکی باسواد است و دیگری بی سواد. همین دوگانگی باعث دعوا و درگیری می گردد و فرار را باید بر قرار ترجیح بدهیم. با یک کوله یا ساک دستی می آییم و با همان هم می رویم. خوبی اش این است که اینجا وسایل زندگی مجردی را دارد و نمی خواهیم از این خانه به آن خانه وسایل را به دوش بکشیم.

مطالعات و آنالیز های میدانی نشان می دهد که یکی از عوامل تأثیرگذار در بروز بعضی انحرافات و ناهنجاری های رفتاری و اجتماعی در جوانان، زندگی یا حضور در این گونه فضاهاست. ظهور و بروز رفتارهای پرخطر، اعتیاد، بزه، انحرافات اخلاقی و اجتماعی از نمونه تهدیداتی است که به صورت بالقوه جوانان و نوجوانان را در این مکان ها تهدید می نماید، اما وقتی با شرایط سختگیرانه و گرفتن مدارک خاص در این خوابگاه ها یا پانسیون ها به روی متقاضیان بسته می گردد به کارتن خوابی و کف خوابی خیابانی روی می آوردند و ناهنجاری ها گردن شهر را می گیرد.

منبع: همشهری آنلاین

به "کوچ اجباری مجردهای خانه به دوش به خوابگاه های عمومی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوچ اجباری مجردهای خانه به دوش به خوابگاه های عمومی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید