گزارش موج اول سفرهای نوروزی منتشر شد

به گزارش وبلاگ دریا، دبیر ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر کشور از افزایش سفرهای جاده ای تا 12 درصد و اقامت 37 میلیون نفر در موج اول سفرهای نوروزی اطلاع داد و گفت: خانه های اجاره ای، ویلاها و مدارس بیشترین انتخاب مردم برای اقامت بوده است.

گزارش موج اول سفرهای نوروزی منتشر شد

به گزارش وبلاگ دریا، سیدمصطفی فاطمی در وبیناری با حضور اعضای ستاد اجرایی خدمات سفر استان ها با اشاره به خاتمه پیک اول سفرهای نوروزی اظهار کرد: تا روز پنجم فروردین ماه 1402 در مجموع 37 میلیون نفر اقامت رسمی و غیر رسمی در سطح کشور ثبت شده است. آمار اقامت رسمی به بیش از شش میلیون نفر رسید و تغییراتی در شیوه اسکان مسافران رخ داد؛ به گونه ای که هتل های چهار و پنج ستاره مسئله ای برای اقامت نداشتند و ظرفیت شان تکمیل شد اما هتل های دو و سه ستاره برای تکمیل ظرفیت اقامتی مشکل داشتند. از طرف دیگر توجه به اقامتگاه هایی مانند خانه های استیجاری، ویلاها و مدارس بیشتر بود. استان ها باید روی این موضوعات تحلیل و برنامه ریزی نمایند تا برای سفرهای بعدی مسئله ای نداشته باشیم.

کم تردد و پرترددترین استان ها

او ادامه داد: سال جاری شاهد رشد تردد در استان های مختلف بودیم. استان های سمنان، خراسان جنوبی، اصفهان، تهران و البرز، همدان و فارس شاهد کاهش تردد جاده ای بودند؛ در حالی که در استان های اردبیل، خوزستان، گلستان، ایلام، آذربایجان غربی، سیستان وبلوچستان و آذربایجان شرقی با افزایش تردد جاده ای روبه رو بودیم.

فاطمی اعلام کرد: در مجموع سفرها افزایش پیدا نموده و بر اساس گزارش ها تردد جاده ای 12.5 درصد افزایش داشته است.

دبیر ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر کشور با بیان اینکه توزیع مکانی و زمانی سفر در نوروز سال جاری رخ داده است، اضافه نمود: با توجه به توزیع مکانی و توازنی که در بعضی استان ها رخ داده است، کمتر با بحران روبه رو شدیم. از طرفی با توجه به شروع سفرها از 16 اسفندماه، توزیع زمانی سفر به نوعی رخ داده است.

او با اشاره به شروع موج دوم سفرهای نوروزی گفت: حجم سفرها در موج دوم نسبت به موج اول کمتر خواهد بود؛ هر چند تا خاتمه اردیبهشت ماه سفرها کماکان خواهد داشت. تعداد زیادی تعطیلات پیش رو داریم که باعث پیک های مختلف سفر خواهد شد. از استان ها تقاضا داریم با توجه به شرایط اقلیمی که دارند برای تورهای گردشگری خود برنامه ریزی نمایند.

حادثه خیزترین استان ها در موج اول سفرهای نوروزی

فاطمی ادامه داد: تا به امروز با موارد حاد ترافیکی روبرو نشدیم، به جز در محور قم به اراک که واژگونی اتوبوس رخ داد و متأسفانه دو نفر فوت و یازده نفر دیگر زخمی شدند. این تصادف موجب شد تا استان قم که در پایین جدول تلفات جاده ای قرار داشت، در این لیست جابه جا گردد.

به گفته دبیر ستاد هماهنگی خدمات سفر، استان های مازندران، فارس، اصفهان، سمنان و خراسان جنوبی در صدر حوادث جاده ای قرار گرفتند و استان هایی مانند آذربایجان شرقی، یزد و چهارمحال و بختیاری در پایین جدول تصادفات جاده ای قرار دارند.

مدیر اداره کل توسعه گردشگری داخلی یادآور شد: در نیمه دوم سفر با بازگشت مسافران نیز روبرو خواهیم شد. استان هایی که در مسیر بازگشت قرار دارند در روزهای دوازدهم و سیزدهم فروردین با ترافیک بیشتری روبه رو هستند. باید استان ها برنامه ریزی لازم را در حوزه ترافیک، اسکان موقت و اضطراری داشته باشند.

او تأکید کرد: در روزهای یازدهم، دوازدهم و سیزدهم فروردین ماه با توجه به اینکه بحث طبیعت مطرح بوده، ضروری است تا کمیته بهداشت، سلامت و محیط زیست در استان ها تشکیل و اطلاع رسانی درست به مردم انجام گردد.

فاطمی رسیدگی به شکایت ها را تا به امروز سریع و مثبت ارزیابی کرد.

هشدار به کمپ های کویری

دبیر ستاد هماهنگی خدمات سفر با بیان اینکه احتمال وقوع طوفان در بعضی از استان ها وجود دارد، هشدار داد که با توجه به احتمال وقوع طوفان در روزهای آینده، استان ها به محل قرارگیری بازارچه های صنایع دستی و نوروزگاه ها توجه نمایند. بعلاوه جاهایی که تغییرات آب و هوایی دارند ضمن اطلاع رسانی در صورت لزوم به شکل موقت کمپ های کویری را تعطیل یا فعالیت آنها را محدود نمایند.

فاطمی سپس به بعضی حوادث رخ داده از ابتدای تعطیلات نوروز اشاره نمود و گفت: تا به امروز 27 نفر غرق شده اند؛ هر چند این آمار دو درصد کاهش داشته است اما مواردی از غرق شدگی در استخرهای کشاورزی رخ داده که باید در این زمینه تدبیر و اطلاع رسانی لازم انجام گردد.

حادثه در استخرهای کشاورزی/ التهاب در جاده چالوس

به گفته او، بیشترین تعداد غرق شدگی در استان مازندران رخ داده و یازده فوتی هم در سواحل جنوبی چهار استان جنوبی رخ داده است.

مدیر اداره کل توسعه گردشگری داخلی تاکید نمود: استان ها به موارد غرق شدگی در استخرهای کشاورزی و سواحل توجه نمایند و در این زمینه اطلاع رسانی داشته باشند.

او افزود: در مواردی حادثه بر اثر رعد و برق رخ داده که بیشتر آنها در استان های غربی کشور، به ویژه در استان ایلام بوده است.

دبیر ستاد هماهنگی خدمات سفر ادامه داد: در روزهای اخیر به ویژه در مسیرهای البرز به مازندران چهارده مورد ریزش کوه رخ داد. همچنان شرایط جاده چالوس ملتهب است و با وجود کوشش هایی که صورت گرفته امکان ریزش دوباره نیز وجود دارد. هشت مورد زمین لرزه در سطح کشور نیز رخ داد که خوشبختانه حادثه جانی نداشت.

فاطمی بعلاوه گفت: با اطلاع رسانی هایی که در سطح استان ها درباره خطر گازگرفتگی انجام شد، مسمومیت با گاز CO نسبت به سال گذشته 30 درصد کاهش داشته است.

منبع: دنیای سفر

به "گزارش موج اول سفرهای نوروزی منتشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش موج اول سفرهای نوروزی منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید