ابداع روبات هایی با قابلیت استتار

به گزارش وبلاگ دریا، پژوهشگران سنگاپور در آنالیز جدید خود، به ابداع روبات هایی پرداخته اند که مانند حیوانات، قابلیت استتار دارند.

ابداع روبات هایی با قابلیت استتار

قابلیت شفاف شدن، یک مزیت تکاملی قابل توجه است که به حیوانات امکان می دهد تا با محیط اطراف خود ادغام شوند، از خطر شکارچیان در امان بمانند و حرکات خود را پنهان نمایند. روبات هایی که چنین قابلیتی را داشته باشند، ارزش قابل توجهی در کاربردهای گوناگون خواهند داشت. برای مثال، از این روبات ها می توان برای جست و جو و نظارت بر حیوانات در سکونتگاه های طبیعی آنها استفاده کرد.

پژوهشگران دانشگاه ملی سنگاپور (NUS)، یک عضله مصنوعی شفاف ابداع نموده اند که به روبات های مبتنی بر بیولوژی امکان می دهد تا خود را استتار نمایند. آنها در ساخت این فناوری جدید، گروهی از پلیمرها موسوم به DEAs را به کار برده اند که از آنها معمولا برای ساخت روبات های نرم، عضلات مصنوعی و ابزار انعطاف پذیر استفاده می گردد.

پلیمرهای DEAs علی رغم مزایایی مانند انعطاف پذیری و رسانایی الکتریکی، نمی توانند ظاهر شفافی را که حیوانات هنگام استتار به خود می گیرند، داشته باشند. در واقع، بیشتر این پلیمرها از مواد تیره چسبناکی ساخته شده اند که نمی توانند شفاف شوند. پژوهشگران در این پروژه، عضلات مصنوعی را با استفاده از پلیمرهایی ساختند که با ترکیبی از مواد شفاف تر ادغام شده بودند.

پژوهشگران در آنالیز های خود توانستند راه هایی پیدا نمایند تا دوام و قدرت روبات را افزایش دهند. این هدف را می توان با روش هایی مانند استفاده از الکترودهای شفاف و به کار بردن لایه های محافظتی بیشتر روی عضلات روبات تحقق بخشید.

پژوهشگران در نظر دارند تا عناصر الکترونیکی بیشتری از جمله منبع انرژی، مدار و واحدهای کنترل را به روبات های نرم شفاف اضافه نمایند و بدن ربات را با این عناصر تطبیق دهند. این کار نهایتا یاری می نماید تا روبات ها، کار خود را به صورت اتوماتیک و بدون احتیاج به منبع خارجی انرژی و برای مدت بیشتری انجام دهند.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین

به "ابداع روبات هایی با قابلیت استتار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابداع روبات هایی با قابلیت استتار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید