اصولی ترین روش محافظت از ریشه فرش چیست؟

به گزارش وبلاگ دریا، فرش یکی از مهمترین تجهیزات گاها تزیینی است که در خانه از آن استفاده می گردد. در حال حاضر با توجه به گرانی انواع فرش ها مراقبت از آنها بیش از پیش ضروری به نظر می رسد. اگر از فرش ها به خوبی مراقبت نگردد با گذشت زمان شاهد پوسیدگی و در نهایت پارگی در آنها خواهیم بود

اصولی ترین روش محافظت از ریشه فرش چیست؟

ریشه فرش چیست؟

به گزارش وبلاگ دریا از ziloome،فرش از قسمت های مختلفی تشکیل شده است ، ریشه فرش از مهمترین اجزای فرش محسوب می گردد. پیش از ارائه اطلاعات در خصوص محافظت از ریشه فرش بهتر است که به ارائه اطلاعات مختصر در خصوص ریشه فرش بپردازیم. انتهایی ترین قسمت فرش ریشه فرش است که به شکل نخ های سفید و یا کمی کرم رنگ می باشد. شکل های گوناگونی از ریشه فرش وجود دارد که می توانیم به ریشه های ساده ، ریشه های گره دار ، ریشه های توری و زنجیری اشاره کنیم. فرقی نمی نماید که ریشه از چه نوعی باشد ، در هر صورت محافظت از آن لازم است.

محافظت از ریشه فرش

فرشی را که روی زمین پهن می کنید به مرور زمان دچار کثیفی می گردد و این شامل هر دو نوع فرش یعنی دستباف و ماشینی می گردد. ریختن مواد غذایی روی فرش ، رفت و آمد و سایر موارد در نهایت سبب آلودگی و کثیفی فرش شما می گردد. بر همین اساس بسیاری از کسانی که به دنبال خرید فرش هستند فرش های تیره را به فرش هایی با زمینه روشن ترجیح می دهند تا از آلودگی های زودرس در امان بمانند. اما مسئله ای که برای همه فرش ها وجود دارد این است که هر اندازه که فرش تیره باشد اما همچنان ریشه فرش در معرض آلودگی واقع شده است.

فرش ها دارای ریشه های سفید و شیری رنگ هستند که خیلی زود کثیف می شوند و با توجه به رفت و آمدها نیز ریشه ها شکل نامنظمی به خود می گیرند. به همین دلیل احتمال پوسیدگی ریشه فرش در بلند مدت بالا می رود و در نهایت موجب آسیب دیدن بدنه اصلی خواهد شد به همین دلیل است که باید به محافظت از ریشه فرش توجه ویژه ای گردد. محافظت از ریشه نه تنها زیبایی فرش شما را حفظ خواهد نمود بلکه موجب می گردد که هزینه های زیادی بر شما برای تعمیر و بازسازی تحمیل نگردد. در ادامه به روش های محافظت از ریشه فرش اشاره خواهیم کرد.

دلایل محافظت از ریشه

از مهمترین دلایل محافظت از ریشه فرش می توانیم به موارد ذیل اشاره داشته باشیم :

 • محافظت از ریشه فرش سبب می گردد که فرش کثیفی کمتری را به خود بگیرد.
 • ریشه ها پوسیده نگردد و در واقع عمر فرش افزایش یابد.
 • باعث جلوگیری از خرابی می گردد که به سبب کنده شدن ریشه فرش ایجاد شده است.
 • موجب می گردد که قیمت فرش به سبب خرابی کاهش پیدا نکند.
 • سبب خواهد شد که ریشه ها حالت اولیه خود را حفظ نمایند و نامنظم نشوند.
 • همچنین محافظت از ریشه فرش از آسیب به سایر قسمت های فرش جلوگیری می نماید.

برای محافظت از ریشه فرش از چسب پهن استفاده نکنید

یکی از روش هایی که معمولا برای محافظت از ریشه در بین خانواده های ایرانی وجود دارد استفاده از چسب پهن است. استفاده از چسب پهن برای محافظت از ریشه فرش روشی غلط است هر چند ظاهرا ممکن است که فرش را از آلودگی ها محافظت کند ولی استفاده از آن مشکلاتی را بوجود می آورد که دیگر ریشه فرش شما مانند روزهای اول نخواهد بود.

چرا از چسب پهن نباید برای محافظت از ریشه فرش استفاده کرد؟

دلایلی وجود دارد که نباید از چسب پهن برای محافظت از ریشه ها استفاده کرد که به مهمترین آنها اشاره می کنیم :

 • چسب پهن که برای ریشه فرش مورد استفاده قرار می گیرد با گذشت زمان و رفت و آمدها قدرت چسبندگی خود را از دست می دهد و باید به صورت مرتب تعویض گردد.
 • زمانی که چسب پهن کنده و تعویض می گردد احتمال این که ریشه فرش کنده گردد بسیار زیاد است.
 • در بسیاری از موارد اثرات چسب پهن بر روی ریشه خواهد ماند و حتی زمانی که شسته می گردد اثرات چسب از بین نمی رود.
 • استفاده ار چسب پهن بدلیل مواد شیمیایی به کار رفته در ساخت چسب در دراز مدت سبب آسیب دیدن ریشه فرش شما خواهد شد و ضرر اقتصادی وارد خواهد نمود.

گره زدن ریشه

یکی از مهمترین روش های محافظت از ریشه ، گره زدن ریشه فرش است این کار باید در همان موقع که خرید فرش جدید را انجام می دهید انجام گردد. گرده زدن ریشه موجب خواهد شد که ریشه ها خراب نشوند و همچنین از وارفتگی آنها نیز جلوگیری می نماید. یکی دیگر از مزیت های گره زدن این است که زمانی که فرش جارو کشیده می گردد ریشه های آن کنده نخواهند شد. هر چند در نگاه اول گره زدن ریشه فرش ساده به نظر می رسد اما یک کار تخصصی است که باید صحیح انجام بگیرید و اگر گره زدن را بلد نیستید آن را به یک متخصص بسپارید.

استفاده از کاور برای محافظت از ریشه

یکی دیگر از روش های محافظت از ریشه فرش روش استفاده از کاور است. از آنجا که کاور به خوبی از ریشه فرش محافظت می نماید استفاده از آن نیز مرسوم تر است. در ساخت این نوع از کاورها از هیچ نوع چسبی استفاده نشده است و با استفاده از کاور به راحتی این امکان وجود دارد که ریشه فرش بر روی لبه های فرش محکم گردد و در نتیجه از کثیفی فرش نیز جلوگیری خواهد نمود.

یکی دیگر از ویژگی های استفاده از کاور این است که به واسطه رفت و آمد ریشه های فرش کنده نخواهد شد. کاور ریشه همچنین از پوسیدگی ریشه ها نیز جلوگیری بعمل خواهد آورد که آن هم به دلیل این است که موجب عبور جریان هوا خواهد شد. همچنین به این نکته توجه داشته باشید که بهتر است هر چند وقت یکبار کاور ریشه تعویض گردد.

مزیت های کاور ریشه فرش چیست؟

 • با استفاده از کاور ریشه فرش ، عمر ریشه فرش شما زیاد خواهد شد و دیگر نیازی به ترمیم فرش نخواهید داشت.
 • کاور ریشه فرش همچنین موجب می گردد که نظم ریشه های فرش حفظ گردد.
 • از آنجا که روی لبه فرش محکم می گردد از کثیفی آن جلوگیری می نماید.
 • هیچ چسبی روی کاور ریشه فرش وجود ندارد و به ریشه فرش آسیب نمی رساند.
 • قیمت کاور ریشه فرش بسیار مناسب است و از تمام فروشگاه های مرتبط و قالیشویی ها می توانید آن را تهیه کنید.

لفافه دوزی روشی برای محافظت از ریشه

یکی از روش هایی که از دیرباز برای محافظت از ریشه فرش ها مرسوم است ، لفافه دوزیست. لفافه دوزی از جمله روش های مناسب برای حفاظت از ریشه فرش و همچنین زیبایی آن است. نوع پارچه ای که برای لفافه دوزی ریشه فرش مورد استفاده قرار می گیرد به طور معمول از جنس متقال و یا برزنت می باشد. در بعضی موارد نیز در مناطقی از جاجیم هایی که ماشین بافت هستند برای لفافه دوزی ریشه فرش استفاده می گردد.

در روش لفافه دوزی در ابتدا ریشه های فرش را تا می نمایند و دور داخل آن پارچه قرار می دهند سپس دو سوی پارچه را به ابتدای بافت کوک می زنند. از آنجا که این پارچه های نخی به صورت مشبک هستند به راحتی قادر خواهند بود که جریان هوا را از خود عبور دهند و در نهایت شاهد پوسیدگی فرش نخواهیم بود. از مهمترین ویژگی های لفافه دوزی می توانیم به این اشاره کنیم که ریشه های فرش تمیز خواهند ماند و شاهد آسیب هایی از قبیل شیمیایی و فیزیکی نخواهیم بود.

کاور توری نوع دیگری از روش های محافظت از ریشه

یکی دیگر از روش هایی که از آن برای محافظت از ریشه ها استفاده می گردد استفاده از کاور توری است که از انواع کاورهای مناسب برای ریشه فرش می باشد. کاور توری که در اصطلاح به آن کاور شیشه ای نیز گفته می گردد موجب می گردد که ریشه های فرش قابل مشاهده باشد. این نوع از کاورها به اندازه قابل توجهی از ریشه فرش ها محافظت می نماید و مهمترین مزیت آن این است که در مقایسه با سایر کاور ها جریان هوا به راحتی از آن عبور می نماید. کاورهای توری با استفاده از نوار باریک چسبی به لبه فرش می چسبد. این چسب قوی نیست و به فرش شما آسیبی نخواهد زد.

منبع: جام جم آنلاین

به "اصولی ترین روش محافظت از ریشه فرش چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اصولی ترین روش محافظت از ریشه فرش چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید