انبار اعجاب آور برای لحظه آخرالزمان !، عکس

به گزارش وبلاگ دریا، اگر زمانی جهان در یک موقعیت آخرالزمانی قرار بگیرد و گیاهی وجود نداشته باشد، جهانیان برای داشتن دوباره گیاهان و رشد مجدد منابع غذایی باید به خزانه جهانی بذر سوالبارد(Svalbard) تکیه نمایند.

انبار اعجاب آور برای لحظه آخرالزمان !، عکس

پریسا عباسی- در اسپیتس برگن، که جزیره ای دورافتاده در اقیانوس منجمد شمالی است، خزانه دنیای بذر سوالبارد قرار گرفته است. در این خزانه دو بذر از هر گیاهی وجود دارد تا در صورت وقوع هر اتفاقی که باعث گردد این گیاهان از بین بروند و توانایی رشد آنها وجود نداشته باشد، بتوانیم آنها را دوباره پرورش دهیم.

این خزانه ایمن از 1.1 میلیون بذر مختلف نگهداری می نماید که معرف بیش از 13 هزار سال تاریخ کشاورزی هستند.

اکنون، راهنمایان تورها، افراد را به طور مجازی به خزانه دنیای بذر سوالبارد می برند تا مردم بتوانند آنجا را ببینند.

این تور ویژگی های خاصی دارد که کاربران می توانند با کلیک کردن و حرکت دادن تصویر، یکی از دور افتاده ترین جزایر دنیا را ببینند و از این خزانه باورنکردنی بازدید نمایند.

بازدید نمایندگان مجازی بعد از عبور از یک درب نازک فلزی، به سمت یک درب فلزی سنگین راهنمایی می شوند و سپس به وسیله تونلی وارد مجموعه شده و از چندین اتاق که محل نگهداری بذر گیاهان هستند، بازدید می نمایند.

در هر اتاق این خزانه جعبه هایی از بذرها قرار گرفته است و بازدیدنمایندگان مجازی می توانند آنها را از نزدیک ببینند. اولین بار است که این تور مجازی برگزار می گردد و مردم می توانند از راه دور داخل این انبار بذر را ببینند. افراد تا زمانی که در یک سفر سازماندهی شده و به همراه یک راهنمای تور هستند، می توانند از این خزانه بازدید نمایند. اما بازدید آن برای عموم آزاد نیست.

اسپیتس برگن بخشی از مجمع الجزایر سوالبارد است و با این که دور از دسترس به نظر می رسد، اما بعنوان ایده آل ترین مکان برای این کار در نظر گرفته شده است.

نه تنها فعالیت های تکتونیکی (تغییر شکل در پوسته زمین) در اسپیتس برگن وجود ندارد، بلکه به علت سرد بودن هوا، نیازی نیست تا نگران توانایی نگهداری بذرها در یخچال و جای خنک باشیم.

دانه ها در دمای منفی 18 درجه سانتیگراد نگهداری می شوند، اما حتی اگر برق قطع گردد و تمام تجهیزات جزیره از کار بیفتند، دو قرن طول می کشد تا دمای آنجا بالا رفته و به صفر درجه سانتیگراد برسد.

این خزانه برای اولین بار در سال 2008 ، به وسیله دولت نروژ افتتاح شد.

منبع: indy100

5858

منبع: خبرآنلاین

به "انبار اعجاب آور برای لحظه آخرالزمان !، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انبار اعجاب آور برای لحظه آخرالزمان !، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید