اگر واکسن بزنیم بازهم اومیکرون می گیریم؟

به گزارش وبلاگ دریا، تهران (پانا) - عضو ستاد ملی مقابله با کرونا کاهش و کنترل کرونا را فقط در گرو رعایت پروتکل های بهداشتی دانست و گفت ریشه کنی فوتی کرونا و بهترین گزینه برای در امان ماندن از ویروس جهش یافته اومیکرون مستلزم دریافت واکسن است.

اگر واکسن بزنیم بازهم اومیکرون می گیریم؟

به گزارش ایرنا، مسعود مردانی با بیان اینکه وزارت بهداشت اعلام کرده تا به امروز هیچ مورد از ابتلای به ویروس جهش یافته اومیکرون در کشور شناسایی نشده، اضافه نمود: به دلیل اینکه اومیکرون تازه و ناشناخته است و اطلاعات دقیقی از آن در دست نیست تنها براساس نقل قول ها، عوارض این بیماری در آفریقا به صورت خفیف گزارش شده است.

فوق تخصص بیماری عفونی با تاکید بر اینکه اگر مردم می خواهند اومیکرون نگیرند باید واکسن کرونا را دریافت کنند، گفت: با توجه به اینکه این بیماری در آفریقای جنوبی شیوع یافته، گفته شده اومیکرون بیشتر در بچه ها و اشخاصی که واکسن دریافت نکرده اند دیده شده است.

مردانی با بیان اینکه علائم اومیکرون شبیه کرونا بوده و در موارد اعلام شده خفیف تر گزارش شده، گفت: کرونا در نوع شدید خود کشنده است اما عمدتا با درمان به موقع و در صورت عدم برخی مسائل در بدن کشنده نخواهد بود.

مردم همچنان باید از ماسک استفاده کنند

مصطفی صالحی وزیری مسوول آزمایشگاه مرجع کشوری کووید 19 انستیتو پاستور ایران نیز پیش تر در این زمینه گفته بود: تزریق واکسن کرونا نباید عامل ساده انگاری هموطنان شود و همه باید از عادی انگاری به شدت پرهیز کنیم، تزریق واکسن همراه با رعایت دقیق پروتکل های بهداشتی، به خوبی در برابر ویروس کرونا از جمله اومیکرون محافظت می کند. مردم همچنان باید از ماسک استفاده کنند و با رعایت فاصله گذاری اجتماعی، از تجمعات و دورهمی ها پرهیز کنند.

این ویروس شناس ادامه می دهد: رعایت شیوه نامه های بهداشتی و تزریق واکسن همزمان از ابتلا به بیماری پیشگیری می کند و بستری، ابتلا به نوع شدید و مرگ ناشی از کرونا را کاهش می دهد، افزایش مجدد مبتلایان به بیماری کرونا در اروپا، این موضوع را تایید می کند که مردم در کنار زدن واکسن، باید شیوه نامه های بهداشتی را رعایت کنند تا از بروز موج های تازه بیماری جلوگیری شود.

سازمان جهانی بهداشت پنجمین حرف یونانی اومیکرون را به سویه تازه کرونا که در آفریقای جنوبی شناسایی شده، اختصاص داد.

سازمان جهانی بهداشت این سویه را نگران کننده خوانده و کارشناسان بهداشت عمیقاً نگران سرایت اومیکرون هستند زیرا دارای مجموعه ای غیرعادی از جهش ها است و مشخصاتی متفاوت از سایر سویه های نگران کننده دارد.

گرچه سازمان جهانی بهداشت هنوز جزییاتی از مقدار سرایت سویه اومیکرون ویروس کرونا را اعلام نکرده، یک متخصص بیماری های همه گیر احتمال داد که مقدار سرایت این سویه نسبت به سویه دلتا 500 درصد بیشتر باشد.

سازمان جهانی بهداشت نیز تاکید کرده که هنوز برای اعلام مقدار نگرانی در مورد شیوع سویه اومیکرون زود است و مساله پس انجام مطالعات لازم و بررسی عملکرد واکسن های موجود در قبال آن روشن خواهد شد.

دانشمندان نیز بر پایه تجربیات گذشته یادآور شده اند که ویروس ها همواره جهش پیدا می کنند، اما گاهی در جهش ضعیف تر شدن و گاهی در جهت ماهرتر شدن برای فرار از پادتن و از کارآیی انداختن واکسن ها.

تا روز شنبه 13 آذر ماه طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت در 36 کشور، اومیکرون شناسایی شده است.

منبع: خبرگزاری پانا

به "اگر واکسن بزنیم بازهم اومیکرون می گیریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر واکسن بزنیم بازهم اومیکرون می گیریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید