باور ساده ولی مرگبار درباره بخاری

به گزارش وبلاگ دریا، معاون امور فرهنگی و اجتماعی سازمان آتش نشانی تهران گفت: یکی از مواردی که اغلب به اشتباه در تفکر افراد جا گرفته، این است که اگر شعله بخاری آبی بسوزد، سوخت درست انجام می گردد و مسئله ای وجود ندارد، درحالی که این فاکتور به تنهایی کافی نیست.

باور ساده ولی مرگبار درباره بخاری

به گزارش گروه حوادث وبلاگ دریا، رسول هلالی در تبادل نظر با ایسنا در این باره اظهار کرد: با توجه به حساسیت مخاطره مسمومیت با گاز منوکسید کربن، تصمیم گرفته شد که کارگروهی با حضور سازمان ها و نهاد های درگیر تشکیل و جلساتی در این راستا با حضور نمایندگانی از شرکت گاز تهران، مرکز اورژانس تهران، انجمن جامعه ایمن و .. برگزار گردید و طی آن قرار شد تا در این زمینه محتوی آموزشی فراوری گردد و بسته های آموزشی به وسیله مختلف در اختیار شهروندان قرار گیرد.

وی اجرایی نشدن اطلاعات و هشدار های ایمنی را یک معضل دانست و در این باره گفت: این معضل عمیق باعث می گردد که با وجود در دسترس بودن اطلاعات ایمنی، اقدامات لازم از سوی افراد انجام نگیرد و اخاطره ای مثل منوکسید کربن به قوت خود جان افراد را بگیرد.

بر اساس نظر معاون فرهنگی سازمان آتش نشانی تهران مشکل اصلی که در این زمینه وجود دارد کمبود دانش افراد نیست بلکه عدم برخورداری از باور ایمنی است.

هلالی با تاکید بر اینکه مخاطره گازگرفتگی مختص به قشر خاصی نیست، گفت: این مخاطره دامن افراد باسواد و تحصیل نموده را هم می گیرد؛ خطر گازگرفتگی مختص شمال شهر یا جنوب شهر نیست هرچند ارتباط غیر مستقیمی وجود دارد زیرا گازگرفتگی در مناطق جنوبی شهر بیشتر رخ می دهد. در این مناطق تراکم جمعیت بیشتر و خانه ها کوچکتر و بعضا غیراستانداردند.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی سازمان آتش نشانی تهران ادامه داد: در مهندسی برخی از خانه های جنوبی شهر بحث سیستم تهویه به خوبی رعایت نشده و گاهی مجبورا دودکش ها از درب، پنجره و بالکن ها بیرون آمده است در صورتی که اگر خانه مهندسی درسته داشته باشد حتما باید دودکشش تا پشت بام برود.

وی در مورد نحوه پاسخگویی سازمان آتش نشانی به سوالات شهروندان در زمینه مخاطره منوکسید کربن گفت: در سازمان مرکزی یک بخش پاسخگویی به سوالات در زمینه گازگرفتگی با گاز منوکسید کربن وجود دارد که نیرو های داوطلب و منتخب به سوالات شهروندان پاسخ می دهند.

هلالی اضافه نمود: این طرح سال گذشته نیز اجرا شد اما سال جاری به صورت گسترده تری در حال اجراست.

وی شماره 64323232 را برای پاسخ به پرسش های شهروندان در مورد مخاطره مسمومیت با گاز منوکسید کربن گفت و گفت: شهروندان می توانند این شماره را به صورت 64co2co2co2 حفظ نمایند. این اقدام از حدود سه سال گذشته اجرا شده است. علاوه بر پاسخ به سوالات درباره گاز منوکسید کربن سوالات در سایر زمینه های ایمنی را هم از این طریق پاسخ داده می گردد.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی سازمان آتش نشانی گفت: گروهی از صبح تا ظهر به سوالات شهروندان در این زمینه پاسخ می دهند که البته به دنبال افزایش زمان پاسخگویی هستیم، با این حال از آن به بعد اگر سوال یا نکته مهمی بود که موجب نگرانی شهروندان شده بود یا خطری آن ها را تهدید می کرد می توانند با شماره 125 هم تماس بگیرند.

هلالی با اشاره به یک باور نادرست در استفاده از بخاری ها گفت: برخی به غلط تصور می نمایند که اگر شعله بخاری آبی بسوزد، سوخت درست انجام می گردد و مسئله ای وجود ندارد، در حالی که این مورد به تنهایی کافی نیست. لزوما شعله آبی به معنی سوخت کامل نیست، البته ضروری است اما کافی نیست.

وی ادامه داد: زمانی شعله بخاری آبی می سوزد که به اندازه کافی اکسیژن داشته باشد، در برخی از موارد شعله آبی است اما اکسیژن کافی برای سوخت از بیرون خانه به دست آمده است، به عنوان مثال باد می وزد و اکسیژن از دودکش به داخل می آید، در این شرایط اکسیژن از بیرون تامین می گردد و محصولات ناشی از سوخت به خانه وارد می گردد.

معاون امور فرهنگی و اجتماعی آتش نشانی تهران گفت: افراد تصور می نمایند اگر بخاری آبی بسوز مسئله ای وجود ندارد در حالی که شرطش این است که آبی بسوزد و دودکش کاملا داغ باشد؛ یعنی اگر بخاری آبی بسوزد و لوله بخاری سرد باشد خطر مرگ را به همراه دارد.

منبع: جام جم آنلاین

به "باور ساده ولی مرگبار درباره بخاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باور ساده ولی مرگبار درباره بخاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید