بدون امکانات نتیجه می خواهند، تو سری خور شدیم

به گزارش وبلاگ دریا، شمشیربازی که از رشته های المپیکی به حساب می آید و اتفاقا در کاروان ورزش ایران هم چهار نماینده از اسلحه سابر دارد این روزها با حواشی زیادی روبرو است. این حواشی البته مربوط به دو اسلحه دیگر است که تا استعفای سرمربی تیم ملی اسلحه اپه هم پیش رفته است.

بدون امکانات نتیجه می خواهند، تو سری خور شدیم

علی یعقوبیان که پیش از این به عنوان دبیر با فدراسیون شمشیربازی همکاری داشت از سال 2018 و بعد از بازی های آسیایی اندونزی هدایت تیم ملی اسلحه اپه را بر عهده گرفت. آخرین رویدادی که کننده این اسلحه با هدایت این مربی در آن شرکت داشت، مسابقات زون آسیا و انتخابی المپیک بود که بدون کسب سهمیه به پایان رسید.

در فاصله یک هفته پس از اتمام این رقابت ها، یعقوبیان از هدایت تیم ملی شمشیربازی اسلحه اپه کناره گیری کرده است. وی تاکید دارد استعفایش صرفا به خاطر نابرابری هایی است که فدراسیون در توجه به ورزشکاران سه اسلحه دارد و اینکه بدون ارائه امکانات لازم فقط نتیجه مطالبه می شود.

سال ها سکوت کردم اما دیگر ادامه نمی دهم

وی که تجربه رقابت برای تیم ملی اسلحه اپه را هم دارد در مصاحبه با وبلاگ دریا گفت: از زمانی که به خاطر دارم شرایط برای سه اسلحه یکسان نبود با این حال سال ها سکوت کردیم و فقط کارمان را انجام دادیم اما دیگر نه می خواهم با این شرایط ادامه همکاری داشته باشم و نه می توانم.

یعقوبیان شرح داد: تنها گله و ناراحتی من هم این است که شرایط میان سه اسلحه نابرابر است اما در بررسی عملکرد و نتیجه گیری این موضوع اصلا لحاظ نمی شود و شمشیربازان با هم مقایسه می شوند. سوال من این است که مگر شرایط شمشیربازان اسلحه اپه با اسلحه سابر برابری می کند که در نتیجه با هم مقایسه می شوند؟ مگر بازیکنان ما مانند آنها اعزام می شوند؟

حرف نزنیم می گویند مربی بی عرضه است

سرمربی مستعفی تیم ملی شمشیربازی اسلحه اپه با تاکید بر اینکه متعصب و دلسوزانه کنار تیم و شاگردانش بوده است، اظهار داشت: برای سربلندی تیم و کشورم هر کاری لازم باشد، انجام می دهم اما واقعا چرا باید با دست خالی و بدون شرایط کار کرد وقتی همزمان فدراسیون می تواند برای یک اسلحه دیگر امکانات و شرایط مورد نظرشان را مهیا کند؟ ما در شرایط نابرابر کار می کنیم و طبیعتا نتیجه لازم را نمی گیریم، اگر هم حرفی نزنیم می گویند مربی بی عرضه است در حالی که نتیجه ندریافت به خاطر توانایی من و استعداد شاگردانم نیست، نتیجه نداشتن امکانات است.

تو سری خور شده ایم

یعقوبیان با بیان اینکه در شمشیربازی دو اسلحه اپه و فلوره تو سری خور شده اند، گفت: همه توجهات و امکانات برای اسلحه سابر است. با این شرایط نابرابر، مقایسه ورزشکاران این اسلحه با دو اسلحه دیگر کاملا اشتباه است. زمانی که شرایط شمشیربازان اسلحه اپه و فلوره و حتی دختران مانند سابر شد، می توان از ارزیابی عمکلرد و مقایسه آن حرف زد نه امروز که در هیچ زمینه ای برابر نیستیم.

امروز امکانات بدهند، چند سال بعد ارزیابی کنند

وی در بخشی از صحبت های خود به شرایط شمشیربازی در کشوری مانند ژاپن اشاره کرد و گفت: این گونه گفته اند که شمشیربازی هر کشور در یک اسلحه توانمندتر است اما آیا در آن کشورها به سایر بخش ها بی توجهی شده است؟ به طور مثال شمشیربازی ژاپن در هر سه اسلحه و هر دو بخش فعال است، یعنی 6 تیم مسابقه ای دارد. به هر کدام از این تیم ها امکانات مساوی داده می شود و برای آنها شرایط یکسان مهیا می شود. در طول سال هم شرایط شان ارزیابی می شود. به مرور و بعد از چند سال مشخص می شود پیشرفت در کدام اسلحه اجرا شده و در کدام اسلحه رشدی صورت نگرفته است. این ارزیابی و مقایسه درست است نه آنچه در کشور ما انجام می شود.

استعدادهای جدید هم امکانات نداشته باشند، می سوزند

رئیس فدراسیون شمشیربازی در مصاحبه با وبلاگ دریا به این موضوع تاکید داشت که در اسلحه اپه و فلوره استعدادیابی اجرا شده و بر همین اساس امیدوار به نتیجه گیری از این دو اسلحه در سال های آینده بود. یعقوبیان در واکنش به این موضوع گفت: صحبت آقای باقرزاده کاملا درست است. استعدادیابی اجرا شده و نسل جدیدی معرفی شده است اما اگر نگاه به این نسل هم مانند نسل قبلی باشد که نتیجه ای جز سوخت نخواهیم داد. مستعدان برای رشد کردن و نتیجه دریافت امکانات می خواهند نه نابرابری.

ما از اعزام منع شدیم اما شمشیربازان سابر نه

وی در همین زمینه خاطر نشان کرد: پیش از مسابقات زون آسیا اعزام دو شمشیرباز اسلحه اپه به مسابقات روسیه در برنامه بود. قرار بود از اسلحه فلوره هم اعزامی به قطر انجام شود اما هیچ یک از این دو برنامه اجرا نشد در حالیکه تیم اسلحه سابر با یک ترکیب هشت نفره در مسابقات مجارستان شرکت کرد. اگر شمشیربازان اسلحه سابر در مسابقات نتیجه می گیرند به خاطر همین اعزام ها و توجهات ویژه است وگرنه در دو اسلحه دیگر هم استعداد وجود دارد، چیزی که نیست حمایت و توجه و شرایط لازم است.

با هر تیمی کار می کنم جز تیم ملی

یعقوبیان در پاسخ به این پرسش که آیا استعفا و کناره گیری راه کار اصولی به حساب می آید؟، گفت: من مربی ای نیستم که برای تیم و شاگردانم کم بگذارم. حتی آنجا که لازم بود برای تهیه تجهیزات شان هم خودم پیش قدم شدم. کننده ما برای حضور در مسابقات مصر که دو سه هفته پیش برگزار شد بدون تجهیزات بود. من خودم از رابطه ای که با اوکراینی ها داشتم استفاده کردم، رئیس فدراسیون هم کمک کرد تا مشکل او حل شود. دو سال پیش هم در مسابقات زیر 23 سال آسیا با کمبود تجهیزات روبرو بودیم و خودم برای قرض دریافت شمشیر اقدام کردم. اما واقعیت این است که دیگر با شرایط نابرابر نمی توانم ادامه همکاری داشته باشم.

وی در همین زمینه افزود: به همین دلیل تا زمانی که شرایط مساوی برای هر اسلحه فراهم نشده به کادر فنی اپه باز نمی گردم. با شاگردانم و تیم های مختلف کار می کنم اما با تیم ملی نه فقط به شرط مهیا بودن شرایط مساوی همکاری خواهم داشت.

استعفایم را مکتوب هم اعلام می کنم

سرمربی مستعفی تیم ملی شمشیربازی اسلجه اپه در پاسخ به این پرسش که اگر تصمیمتان تا این قاطع است چرا استعفای خود را به صورت مکتوب اعلام نکرده اید؟ گفت: به فدراسیون ها گفته ام که ادامه همکاری نخواهم داشت. استعفای مکتوب را هم به جا لازم باشد، ارائه می کنم. من با این شرایط دیگر نمی توانم قبول مسئولیت کنم.

شرایط مساوی با اسلحه سابر بدهند، نتیجه بخواهند

یعقوبیان با یادآوری اینکه در مسابقات زون آسیا شمشیرباز اسلحه اپه با نتیجه 15 به 11 مقابل کننده ویتنام باخت، گفت: سه سال پیش هم در اسلحه سابر به ویتنام باختیم. آن موقع ویتنام تیم قدری بود اما امروز که در اسلحه اپه شکست رقم خورده، ویتنام جزو کشورهای ضعیف است و به همین دلیل نتیجه به دست آمده یک فاجعه به حساب می آید! در حالیکه بازیکنی که نتیجه را به آن واگذار کردیم در رده 60 جهان است. این هم یکی از نگاه های متفاوت است. در هر صورت اینکه به دو اسلحه اپه و فلوره هم مانند اسلحه سابر امکانات بدهند و توجه شود، بعد نتیجه بخواهند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "بدون امکانات نتیجه می خواهند، تو سری خور شدیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بدون امکانات نتیجه می خواهند، تو سری خور شدیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید