بیانیه پایانی نشست کمیسیون مشترک برجام

به گزارش وبلاگ دریا، در خاتمه نشست کمیسیون مشترک برجام، هماهنگ کننده این نشست با صدور بیانیه ای نتایج نشست را تشریح کرد.

بیانیه پایانی نشست کمیسیون مشترک برجام

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ دریا، در پایان نشست کمیسیون مشترک برجام که امروز جمعه با حضور نمایندگان کشورهای عضو این توافق در وین اتریش برگزار گشت، هلگا اشمید دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده این نشست، بیانیه ای را در خصوص نتایج نشست صادر کرد.

متن کامل بیانیه به شرح ذیل است:

نشست کمیسیون مشترک برجام در 15 آذرماه 1398 در وین برگزار گشت. بر اساس برجام، کمیسیون مشترک مسئولیت نظارت بر اجرای این توافق را بر عهده دارد.

این نشست به ریاست هلگا اشمید به نمایندگی از طرف نماینده عالی اتحادیه اروپایی و با حضور چین، فرانسه، آلمان، فدراسیون روسیه، انگلیس و جمهوری اسلامی ایران، در سطح معاونان وزیران خارجه - مدیران سیاسی برگزار گشت.

این نشست در شرایطی حساس برگزار گشت. اعضاء به پایبندی ایران به تعهداتش طی 14 ماه پس از خروج تاسف بار آمریکا از برجام و وضع مجدد تحریم ها، که مانع بهره مندی کامل تهران از منافع ناشی از رفع تحریم ها شد، اذعان داشتند. اعضا یادآورشدند که برجام یک دستاورد چندجانبه بوده و به عنوان عنصر کلیدی ساختار عدم اشاعه جهانی محسوب می شود. در این راستا، نگرانی جدی پیرامون برخی تحولات، از جمله گام های ایران در خصوص تعهدات هسته ای ذیل برجام ابراز شد.

تمامی اعضاء بر اهمیت کلیدی اجرای کامل و موثر برجام توسط تمامی طرف ها و عزم آن ها جهت پیگیری تلاش ها برای حفظ توافق، تاکید کردند. بر همین مبنا و در جهت بیانیه مشترک نشست وزیران خارجه اعضای برجام در شهریورماه گذشته در نیویورک، سایر اعضاء، ضمن تاکید بر اهمیت حفظ منافع اقتصادی ایران منبعث از برجام، ایران را قویاً به برداشتن تمامی گام های لازم جهت اجرای کامل تعهدات هسته ای و عدم اتخاذ گام های تشدید کننده در این خصوص تشویق کردند.

اعضاء، بر نقش کلیدی آژانس بین المللی انرژی اتمی به عنوان نهادی جهت نظارت بر راستی آزمایی تعهدات هسته ای ایران وفق برجام و قطعنامه 2231 شورای امنیت ملل متحد تاکید کرده و از آن حمایت کردند.

اعضاء، بر مسئولیت جمعی خود جهت تداوم پروژه های کلیدی عدم اشاعه که بخش اساسی از برجام محسوب می شود تاکید کردند. آن ها از تلاش های مستمر کارگروه اراک و روسای مشترک، انگلستان و چین برای پیشبرد مدرن سازی کارخانه اراک استقبال کردند.

آن ها، تحولات اخیر مرتبط با تاسیسات فردو را مدنظر قرار داده و حمایت قاطع خود را از تلاش های روسیه برای تداوم اجرای پروژه ایزوتوپ های پایدار اعلام داشتند.

اعضاء از تصمیم دولت های بلژیک، دانمارک، فنلاند، هلند، سوئد و نروژ جهت پیوستن به اینستکس، همچنین چشم انداز گشایش آن برای فعالان اقتصادی دولت های ثالث استقبال کردند. هدف اینستکس، تسهیل تجارت قانونی با ایران برای حمایت از نیازهای مردم ایران است .

اعضاء، قدردانی خود را از تلاش های دیپلماتیک اخیر که برای کاهش تنش ها اجرا شده است، اعلام کردند. آن ها بر ضرورت نشان دادن انعطاف کافی توسط تمامی طرف های ذی مدخل در راستای به ثمر نشستن این تلاش ها تاکید کردند.

در این فضا، اعضاء، ضرورت پرداختن به چالش های جدی مرتبط با اجرای برجام در چارچوب خود این توافق را مورد بحث قرار دادند.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "بیانیه پایانی نشست کمیسیون مشترک برجام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیانیه پایانی نشست کمیسیون مشترک برجام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید