تغییر روز استقلال ملی جمهوری آذربایجان با فرمان الهام علی اف

به گزارش وبلاگ دریا، یک مقام ارشد مجلس جمهوری آذربایجان با اشاره به دستورات اخیر رئیس جمهور این کشور گفت، روز استقلال جمهوری آذربایجان تغییر یافته است.

تغییر روز استقلال ملی جمهوری آذربایجان با فرمان الهام علی اف

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ دریا، نایب رئیس اول مجلس جمهوری آذربایجان روز دوشنبه گفت، برای اولین بار از سال 1991 به این سو، مردم جمهوری آذربایجان روز استقلال خود را به عنوان یک ملت پیروز، در روزی که تمامیت ارضی سرزمین خود را مجددا احیا کردند، جشن خواهند گرفت.

به گزارش خبرگزاری ترند نیوز علی حسینلی نایب رئیس اول مجلس جمهموری آذربایجان یادآور شد که 18 اکتبر 2021 روز استقلال جمهوری آذربایجان است.

وی اعلام نمود: این لایحه که با امضای رئیس جمهور جمهوری آذربایجان به مجلس ارائه شد، در دور ه ای که سرزمین های ما از اشغال آزاد و تمامیت ارضی کشور به طور کامل احیا شد، از اهمیت سیاسی و تاریخی بالایی برخوردار است.

نایب رئیس اول مجلس جمهوری آذربایجان اضافه نمود که این لایحه منعکس کننده روزهای تاریخی استقلال کشور است که برای تاریخ ما از اهمیت استثنایی برخوردار است. بر اساس این لایحه، جمهوری آذربایجان روز استقلال را در 28 مه و روز بازگشت استقلال را در 18 اکتبر جشن می گیرد.

بر اساس این گزارش، شورای عالی جمهوری آذربایجان که در آن دوره به عنوان مجلس این کشور عمل می کرد، در 30 آگوست 1991 بیانیه ای مبنی بر استقلال این کشور را تصویب کرد. در تاریخ 18 اکتبر همان سال هم پیمان قانون اساسی مبنی بر استقلال حکومت جمهوری آذربایجان را با اکثریت آرا پذیرفته شد.

در این پیمان ، شوروی سابق به عنوان کشور اشغالگر و حکومت تازه هم وارث جمهوری آذربایجان که در سال 1918 بنیان نهاده شده بود، اعلام شد.

تقریبا همه مردم جمهوری آذربایجان در همه پرسی 29 دسامبر 1991 به نفع استقلال این کشور رای دادند. مردم جمهوری آذربایجان از سال 1992 بدین سو روز 18 اکتبر را به عنوان عید ملی جشن می گیرند.

م

منبع: خبرگزاری فارس

به "تغییر روز استقلال ملی جمهوری آذربایجان با فرمان الهام علی اف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تغییر روز استقلال ملی جمهوری آذربایجان با فرمان الهام علی اف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید