جاذبه های نایین؛ نگینی در حاشیه کویر اصفهان

به گزارش وبلاگ دریا، نایین یکی از شهرهای اصفهان در منطقه دشت کویر است که با توجه به بناهای کهن این شهر، قدمت آن به بیش از سه هزار سال می رسد. جاذبه های گردشگری نایین متعلق به معماری دوران مختلف است و با تلفیق بافت شهری قدیم با تاثیرپذیری از شرایط محیط طبیعی، نیازهای شهری و لزوم امنیت شهر در برابر مهماجمان ساخته شده اند. در این مطلب نگاهی به مهم ترین دیدنی های تاریخی و طبیعی نایین می اندازیم.

جاذبه های نایین؛ نگینی در حاشیه کویر اصفهان

نارین قلعه (قلعه نارنج)

نارین قلعه یا قلعه نارنج یکی از قدیمی ترین بناهای شناخته شده در مرکز بافت تاریخی شهر نایین است که از دوران پارتیان و قبل از اسلام به یادگار مانده است. بنای مذکور به صورت چند ضلعی است و چندین برج در گوشه اضلاع آن قرار دارند. این بنا، همچنین در فهرست آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده است.

خانه تاریخی پیرنیا (موزه مردم شناسی نایین)

خانه تاریخی پیرنیا یکی از مهم ترین خانه های تاریخی شهر نایین است که معماری آن با الهام از خانه های کویر مرکزی ایران بنا شده است. این خانه 400 ساله در دوران حکومت صفویه بنا شده است و شامل قسمت های مختلفی از جمله ورودی، دالان های متعدد، هشتی، غلام گردش، ایوان شاه نشین، اتاق نشیمن، گودال باغچه و باغ می شود. در حال حاضر این خانه محل نمایندگی میراث فرهنگی نایین و موزه مردم شناسی نایین است.

مسجد جامع نایین (مسجد علویان)

مسجد جامع نایین با الهام از مسجد پیامبر مدینه به سبک خراسانی بنا شده است. این مسجد از معدود مساجد اولیه شبستانی است که کمتر دستخوش تغییر و تحول شده و صورت اولیه خود را تا امروز حفظ کرده است. ساختمان اولیه آن در قرن دوم هجری قمری ساخته شده که در حال حاضر قسمت زیادی از مسجد فعلی را تشکیل می دهد.

قلعه محمدیه (آشورگاه)

قلعه محمدیه یکی از معروف ترین بناهای نایین است که در بالای کوهی مشرف به محله محمدیه احداث شده است. بر طبق نظر کارشناسان و بنا بر موقعیت سوق الجیشی این قلعه، احتمالا از آن به عنوان دژ دفاعی استفاده می شده است. شکوه این قلعه چنان زیاد است که از جای جای محله محمدیه می توانید ابهت آن را تماشا کنید. قدمت این قلعه را مربوط به دوران پیش از اسلام می دانند و برخی آن را عاشوراگاه هم می نامند.

بازار تاریخی نایین

ورودی بازار نایین به چهل دختران مشهور است

بازار تاریخی نایین از قدیمی ترین بازارهای سنتی ایران و اصلی ترین معبر مهم و مرکز تجاری شهر نایین در دوران گذشته بوده است. ورودی این بازار یکی از دروازه های قدیم شهر بوده که به دروازه تاریخی چهل دختران نیز معروف است. بنای اولیه بازار را متعلق به دوره ایلخانان می دانند و بیشتر رونق آن مربوط به دوران حکومت صفویه است.

خانه تاریخی امامی

خانه تاریخی امام در محله تاریخی کلوان قرار گرفته و متعلق به دوران صفویه است. بنای این خانه در دوران قاجار نیز تغییراتی را در فضاها و معماری خود داشته است. این خانه در قدیم از چندین خانه تشکیل می شده و در دوران حکومت قاجاریان به عنوان خانه امام جمعه شهر نایین یعنی خاندان امامی ها و محمد سعید امامی استفاده می شده است.

آب انبار معصوم خانی

آب انبار معصوم خانی، یکی از آب انبارهای اصلی شهر نایین است که توسط فرد خیری به همین نام در دوران پهلوی در محله چهل دختران کنار دروازه چهل دختران ساخته شده و به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

قلعه رستم

قلعه رستم در روستای بافران در شرق شهر نایین قرار گرفته است. متاسفانه در حال حاضر به دلیل عدم رسیدگی به آن در حال تخریب و ویرانی است.

کاروانسرای نیستانک

کاروانسرای نیستانک در روستایی به همین نام در 30 کیلومتری جاده نایین به اردستان واقع شده است. این کاروانسرای تاریخی به عنوان یکی از زیباترین کاروان سراهای دوران قاجار به شمار می رود. بنای این کاروان سرا به صورت چهار ضلعی از بیرون و به صورت هشت ضلعی در حیاط است.

آسیاب آبی ریگاره

آسیاب آبی ریگاره، در محله محمدیه شهر نایین بنا شده است و به عنوان یکی از شاهکارهای معماری و تاریخی شهر محسوب می شود. در محوطه اصلی آسیاب در عمق 25 متری، شاهد فضاهای متعددی نظیر اتاق ها، محل اصطبل و محل قرار دریافت سنگ های آسیاب و تنوره خواهید بود.

خانه فاطمی ها

خانه فاطمی ها در محله نوآباد مقابل بازار تاریخی شهر نایین قرار گرفته است و به عنوان یکی از مهم ترین خانه های تاریخی و سنتی شهر نایین در دوران قاجاریه به شمار می آید. این خانه در حال حاضر در مالکیت نمایندگی میراث فرهنگی و گردشگری شهر نایین و در حال بازسازی است.

کاروانسرای بلاباد

یکی دیگر از جاهای دیدنی نایین، کاروانسرای بلاباد در کیلومتر 23 جاده اصفهان به نایین است که در دهستان لای سیاه در مجاورت روستای بلاباد واقع شده است. این کاروان سرا دارای دو هزار متر مربع مساحت و 26 حجره است و از بناهای تاریخی مربوط به دوران صفویه به شمار می رود.

مسجد بابا عبدالله

بنای تاریخی مسجد باباعبدالله در شهر نایین استان اصفهان، ابتدا به صورت گنبد مقبره ای در دوران ایلخانی بوده و سپس مسجد در کنار آن توسعه یافته است. بر طبق کتیبه ای که متعلق به سال 700 هجری قمری است، گفته می شود که این مسجد در اواخر قرن هفتم یا اوایل قرن هشتم هجری قمری ساخته شده است.

آتشکده سپرو

آتشکده سپرو، در روستای سپرو در 30 کیلومتری شمال غربی شهر نایین بر فراز شیرکوه جا خوش کرده است. این آتشکده که مردم محلی به آن چهاردری نیز می گویند، در لیست آثار باستانی متعلق به دوران ساسانیان ثبت شده و اکنون در حال ترمیم و بازسازی است.

کارگاه های عبابافی

محله محمدیه در شهر نایین بیشتر به دلیل کارگاه های عبابافی اش، شهرت دارد. کارگاه های عبابافی، بیشتر خانه هایی قدیمی و دستکند در دل زمین هستند تا بافندگان در تابستان ها هم از گرمای کویر در امان باشند.

باغ مصلی

باغ مصلی یکی از آثار تاریخی و دیدنی قابل توجه شهر نایین است. این باغ زیبا و وسیع تا چند سال پیش تفرجگاه مردم در ایام تعطیل بوده و بقعه داخل آن نیز زیارتگاه نایینی ها محسوب می شده است. بقعه موجود در این باغ متعلق به پیشینیان خاندان پیرنیا است.

منبع: گردشبان

به "جاذبه های نایین؛ نگینی در حاشیه کویر اصفهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاذبه های نایین؛ نگینی در حاشیه کویر اصفهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید