جزئیات رشد تجارت ایران و امارات در سال گذشته، تاجران دو کشور چه کالاهایی خریدند؟

به گزارش وبلاگ دریا، در سال گذشته مجموع تجارت ایران و امارات به بیش از 24 میلیارد دلار رسید که نسبت به سال 1400 با رشد 15 درصدی از نظر ارزش دلاری روبرو شده است.

جزئیات رشد تجارت ایران و امارات در سال گذشته، تاجران دو کشور چه کالاهایی خریدند؟

به گزارش ایسنا، بر اساس آمارهای رسمی منتشر شده از سوی گمرک جمهوری اسلامی ایران، در 12 ماهه سال گذشته با رشد صادرات و واردات بین ایران و امارات، مجموع تجارت خارجی دو کشور نیز با افزایش نسبی روبرو شده و همچنان این کشور را در صدر جدول قرار داده است.

نگاهی به آمارهای منتشر شده، نشان می دهد در سال گذشته مجموع تجارت ایران و امارات به بیش از 24 میلیون و 356 هزار تن به ارزشی بالغ بر 578 هزار و 608 میلیارد و 568 میلیون تومان معادل 24 میلیارد و 161 میلیون و 681 هزار دلار رسیده است که از نظر وزنی با رشد شش درصدی روبرو شده و افزایش 15 درصدی را از حیث ارزش دلاری تجربه نموده است.

البته ارزش ریالی این مبادلات با توجه به حذف ارز ترجیحی در اردیبهشت ماه سال گذشته برای واردات کالاهای اساسی، با رشد 233 درصدی روبرو شده است.

امارات بزرگترین واردکننده به ایران

آنالیز آمارهای گمرک نشان می دهد که امارات با رقمی بالغ بر 18 میلیارد و 395 میلیون دلار و سهمی حدود 30.83 درصدی در بازار واردات ایران، بزرگترین وارد کننده محصولات مختلف در سال گذشته به کشورمان بوده است.

این اندازه واردات نسبت به 12 ماهه سال 1400 با رشد بیش از 11 درصدی از نظر ارزش دلاری روبرو شده است.

اماراتی ها چه محصولاتی به ایران فروختند؟

آنالیز جزییات واردات امارات به ایران نشان می دهد که انواع گوشی های تلفن همراه هوشمند و قطعات آن ها در صدر کالاهای وارداتی از امارات به ایران بوده است که به حدود دو میلیارد و 800 میلیون دلار بالغ بر 62 هزار میلیارد تومان می رسد.

پس از آن می توان به واردات بیش از پنج میلیون تنی ذرت دامی به کشور از امارات اشاره نمود که ارزش دلاری آن بالغ بر دو میلیارد و 111 میلیون دلار معادل بیش از 43 هزار میلیارد تومان است.

گر چه تنوع و تعدد کالاهای وارداتی به ایران از امارات بسیار زیاد است، اما بر اساس اطلاعات گمرک و آنچه در جدول جزئیات واردات 12 ماه سال گذشته ذکر شده، سومین رتبه در این میان به دانه سویا برمی گردد که در سال گذشته بالغ بر یک و نیم میلیون تن از این محصول به ارزشی بالغ بر یک میلیارد و 211 میلیون دلار معادل بیش از 24 هزار میلیارد تومان از این کشور به ایران وارد شده است.

پس از این محصولات نوبت به انواع ماشین های صنعتی و خانگی و اجزا و قطعات آن ها بر می گردد که در سال گذشته بیش از یک میلیارد دلار از این محصولات در ردیف های مختلف به کشور وارد شده است.

امارات چهارمین مشتری ایران در سال گذشته

آنالیز آمارهای گمرک نشان می دهد که امارات با خرید بیش از 11 میلیون تن انواع محصولات مختلف از ایران به ارزشی بالغ بر 159 هزار میلیارد تومان معادل پنج میلیارد و 766 میلیون و 992 هزار دلار و سهمی حدود 10.85 درصدی در بازار واردات ایران، چهارمین مشتری محصولات مختلف ایرانی در سال گذشته بوده است.

این اندازه صادرات ایران به امارت نسبت به 12 ماهه سال 1400 با رشد بیش از 28 درصدی از نظر ارزش دلاری روبرو شده و یک نیم برابر بالاتر از رشد واردات است.

تاجران اماراتی مشتری کدام کالای ایرانی بودند؟

آنالیز جزئیات صادرات ایران به امارات نشان می دهد که امارتی ها عمدتا مشتری فرآورده های نفتی و محصولات معدنی در سال گذشته بوده اند و این دسته از کالاها به وفور در میان 10 کالای عمده وارداتی از امارات قابل مشاهده است. این 10 کالای عمده مجموعا بیش از 63 درصد از بهای کل محصولاتی که تاجران اماراتی از ایران خریداری نموده اند را شامل می گردد.

رتبه نخست در میان این محصولات به سایر روغن های سبک و فرآورده ها به جز بنزین اختصاص دارد که وزنی بیش از 968 هزار تن دارد و با ارزشی بیش از 646 میلیون دلار سهمی معادل 11.21 درصد از کل صادرات ایران به امارات را به خود اختصاص داده است.

پس از آن نوبت به سایر فرآورده های غیر مذکور دارای70% وزنی یا بیشتر نفت یا روغن های معدنی قیری می رسد که وزنی بیشتر از یک میلیون و 48 هزار تن و ارزشی بالغ بر 639 میلیون دلار دارد. این محصول نیز با سهمی برابر با 11.08 درصد دومین کالای صادراتی به امارات را شامل می گردد.

رتبه سوم در اختیار قیر نفت است که در سال گذشته بیش از 1.5 میلیون تن از این محصول به امارات با ارزشی بالغ بر 583 میلیون دلار صادر شده و سهمی معادل 10.12 درصد کل صادرات ایران به این کشور را از آن خود نموده است.

در زیر می توانید جدول 10 کالای عمده صادراتی به امارات را در سال گذشته مشاهده کنید.

منبع: فرارو

به "جزئیات رشد تجارت ایران و امارات در سال گذشته، تاجران دو کشور چه کالاهایی خریدند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات رشد تجارت ایران و امارات در سال گذشته، تاجران دو کشور چه کالاهایی خریدند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید