حمایت از مصرف کنندگان، بهترین راهکار رونق مالی در بحران کرونا

به گزارش وبلاگ دریا، به گفته یک کارشناس، به بخش سلامت که در پیکان مقابله با کرونا است 12 هزار میلیارد تومان ترزیق شده که قسمت عمده ای از این اعتبار صرف حقوق و دستمزد و خرید تجهیزات مورد احتیاج می گردد.

حمایت از مصرف کنندگان، بهترین راهکار رونق مالی در بحران کرونا

به گزارش وبلاگ دریا، سیدحسن موسوی فرد، کارشناس مالی، شب گذشته در برنامه پایش که با موضوع آنالیز تصمیمات مالی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا روی آنتن رفت، با اشاره به اینکه کرونا بر روی معیشت خانوار، کسب و کارها و دولت تاثیر گذاشته است، گفت: فعالان مالی به با تعطیل کردن فعالیت های خود به علت این بیماری ضرر هنگفتی را متحمل شده اند، دولت نیز به دلیل کسری بودجه و افزایش هزینه های درمانی، فشار مضاعفی را تحمل می نماید.

وی اعلام کرد: با تعطیل شدن کسب و کار ها، درآمد های دولت نیز به وسیله عدم وصول مالیات ها کاهش پیدا می نماید.

موسوی فرد گفت: بر اساس گزارشهای مرکز آمار، به طور متوسط خانوارهای شهری در سال 97، 43 میلیون تومان درآمد داشته اند و 39 میلیون تومان هزینه کرده اند که در حدود 10 درصد درآمدشان را پس انداز کرده اند.

کارشناس مالی برنامه پایش ادامه داد: با فرض اینکه سال 98 نیز مانند سال قبل خود بوده باشد، بنابراین می توان نتیجه گرفت بخش عمده ای از این پس انداز در سال یک ماه اخیر به علت تعطیلی کسب و کارها، مصرف شده و از الان به بعد مشکل جدی خانوارها آغاز خواهد شد.

وی اضافه نمود: بر اساس آمارها 34 درصد مردم دارای درآمد ثابت در ماه هستند، 17 درصد دارای شغل آزاد و 49 درصد مابقی درآمد های متفرقه دارند، بنابراین بخش اعظمی از اقتصاد کشور با شیوع بیماری کرونا، ضربه مهلکی خورده است.

موسوی فرد با بیان اینکه بحران کرونا باعث شده است تقاضای کالا نیز در کشور کاهش پیدا کند، گفت: البته همه کسب و کارها در کشور به یک نسبت ضربه نخورده است، به مثال بخش گردشگری و پوشاک لطمه زیادی خورده است.

این کارشناس مالی ادامه داد: صنایع بهداشتی، ارتباطی و کسب و کارهای آنلاین در این بحران سودهای زیادی کسب کرده اند، در جهان کسب و کارهای مشابه در این بحران جذب نیرو نیز داشته اند.

وی ادامه داد: دولت برای یاری به کسب و کارها معافیت هایی را در نظر گرفته است که می توان به استمهال مالیات، عوارض شهرداری، کاهش بخشی از حق بیمه ها و در نظر دریافت اعتباری برای بیمه بیکاری اشاره نمود.

موسوی فرد گفت: همچنین محرومیت هایی که برای دارندگان چک برگشتی نیز در نظر گرفته شد بود نیز برای مدت محدودی تعدیل خواهد نمود.

کارشناس مالی کشور ادامه داد: به بخش سلامت که در پیکان مقابله با کرونا است 12 هزار میلیارد تومان ترزیق شده که قسمت عمده ای از این اعتبار صرف حقوق و دستمزد و خرید تجهیزات مورد احتیاج می شود.

موسوی فرد اعلام کرد: دولت در ادامه بسته های حمایتی خود، 100 هزار میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته است که 75 هزار میلیارد تومان آن مستقیم به بخش کسب و کار کشور یاری می شود و با نرخ 12 درصد به فعالان مالی تسهیلات اعطا می شود.

وی ادامه داد: انتقادی که در این زمینه به دولت وارد می شود این است که مکانیزم شناسایی کسب و کارهای آسیب دیده و مشمولین این تسهیلات تعیین نشده است، همچنین میزان تسهیلات به هر کسب و کار و زمان اعطای آن نیز معلوم نیست.

این کارشناس مالی گفت: از طرفی با توجه به نبود سیستم نظارتی قوی در بانک مرکزی، این تضمین وجود ندارد که اعتبارات در نظر گرفته شده به کسب و کارهای آسیب دیده اختصاص پیدا کند و ممکن است این تسهیلات انحرافاتی داشته باشد.

وی اضافه نمود: در زنجیره فراوری، اصلی ترین حلقه ای که لطمه خورده است، فروش به مصرف کننده می باشد، این مسائل زنجیر وار به یکدیگر وصل است، بنابراین اگر تسهیلات به مصرف کننده پرداخت شود خود به خود این پول به همه اجزای نجیره فراوری خواهد رسید.

موسوی فرد در انتها گفت: اما اگر این تسهیلات مستقیما به کسب و کارها اختصاص یابد، باید به همه اجزای زنجیره فراوری نیز اعتباری اختصاص داد تا بتوانند با ایجاد تقاضا، عرضه محصولات را پاسخگو باشند.

شاخص بورس تا 3 سال آینده به 8 میلیون واحد می رسد

در بخش دوم برنامه مهناز صادقی، کارشناس و تحلیلگر بازار سرمایه در مورد فرایند رو به رشد بازار بورس گفت: بازار بورس ایران وارد طلایی ترین دوران خود شده است، بیماری کرونا باعث ریزش بازارهای جهانی شده است اما نمی تواند روی بازار ما اثر داشته باشد.

وی اضافه نمود: بازار سرمایه ما تورم محور است و متناسب با آن رشد می نماید، این تورم اجازه ریزش به بازار بورس را نمی دهد، بلکه فقط می تواند نوسان پیدا کند.

صادقی گفت: من انتظار دارم طی 3 سال آینده شاخص بورس 8 میلیون واحد را پشت سر قرار بگذارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "حمایت از مصرف کنندگان، بهترین راهکار رونق مالی در بحران کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمایت از مصرف کنندگان، بهترین راهکار رونق مالی در بحران کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید