داریوش شاه در کهن ترین کتیبه های تخت جمشید چه گفته است؟

به گزارش وبلاگ دریا، ایلنا/ بدنبال آخرین خبرهای منتشر شده، این پرسش مطرح می گردد که داریوش شاه در کهن ترین کتیبه های تخت جمشید چه گفته است؟

داریوش شاه در کهن ترین کتیبه های تخت جمشید چه گفته است؟ بیشتر بخوانیدتخت جمشید | نمایش شکوه و تشریفات داریوش عظیم

در ادامه مستندنگاری، ساماندهی و مطالعه اسناد نوشتاری و کتیبه های تخت جمشید، سهیل دلشاد (مشاور بخش زبان شناسی و کتیبه ها) با اشاره به آنکه تقریبا تمام کارشناسان امر و پژوهشگران بر این نظر متفق هستند که ورودی قدیمی تخت جمشید از بخش جنوبی بود، گفت: بر این اساس میتوان گفت یکی از کهن ترین کتیبه هایی که در تخت جمشید نوشته شده در بخش جنوبی دیوار صفه قرار گرفته است. ابعاد این قطعه سنگ که کتیبه روی آن نوشته شده، تقریبا 2 در 7 متر است.

او با ارائه توضیحاتی در خصوص کهن ترین کتیبه هخامنشی در تخت جمشید گفت: این قطعه سنگ به چهار بخش تقسیم شده که از سمت چپ به زبان های فارسی باستان، ایلامی هخامنشی و بخش چهارم به خط و زبان بابلی هخامنشی نوشته شده. تمام این بخش ها به 24 سطر تقسیم شده اند. آغاز کتیبه نخست از سمت چپ با نام اهورامزدا و دعای معروف داریوش است.

دلشاد درخصوص تفاوت این کتیبه با سایر کتیبه هایی که در تخت نوشته شده اند، گفت: تفاوت این کتیبه در آن است که متن فارسی باستان با متن ایلامی هخامنشی و متن بابلی هخامنشی تفاوت بسیار زیادی دارد. این مجموعه سه زبانه یک پیغام کلی دارد ولی هر نسخه متن خاص خود را دارد. این درحالی است که چنین چیزی در سایر کتیبه های تخت جمشید و هخامنشی دیده نمی گردد.

به گفته مشاور بخش زبان شناسی و کتیبه ها، نخستین کتیبه که به زبان فارسی باستان است قابل تقسیم بندی به سه بخش است. در بخش ابتدایی نام اهورامزدا آورده شده و اینکه اهورامزدا عظیمترین خدایان است و به داریوش، شاهی و این سرزمین را اعطا کرد. در بخش دوم، داریوش شاه در خصوص سرزمین پارس صحبت می نماید که اهورامزدا این سرزمین را به داریوش شاه اعطا کرد و این سرزمین زیبا دارای اسبان خوب و مردان خوب است. بخش پایانی هم دربردارنده دعای داریوش است که اهورامزدا این سرزمین را از خشکسالی، دروغ و دشمن حفظ کند.

او اظهار کرد: کتیبه دوم که ادامه کتیبه نخست است، در بخش ابتدایی داریوش شاه خود را معرفی نموده و در بخش دوم سرزمین های زیر فرمان داریوش شاه در زمان نگاشتن این کتیبه، به ترتیب نوشته شده و در بخش سوم از عبارت پیچیده ای استفاده شده که پیغام آن حفاظت از مردم سرزمین پارس است.

به گفته دلشاد، از جمله سرزمین های زیر فرمان داریوش که در این کتیبه از آنها نام برده شده، میتوان به ایلام، ماد، بابل، عرب ها، آشور، مصر، ارمنستان و… اشاره داشت.

او با اشاره به جزئیات کتیبه سوم که به خط و زبان ایلامی هخامنشی نوشته شده، گفت: این کتیبه هم از سه بخش تشکیل شد. در بخش اول، شاه خود را معرفی می نماید، در بخش دوم شاه درباره این تختگاه صحبت نموده که پیش از این وجود نداشت و به خواست و لطف اهورامزدا، شاه این تختگاه را ساخته و در بخش آخر، شاه از اهورامزدا و دیگر خدایان طلب کمک و پشتیبانی برای خود و آنچه اینجا ساخته، دارد.

دلشاد درخصوص کتیبه آخر که به خط و زبان بابلی هخامنشی نوشته شده هم گفت: در گوشه سمت راست کتیبه شاهد آن هستیم که یک قطعه سنگ به آن اضافه شده و مابقیه کتیبه روی آن نوشته شده. متن کتیبه هم با سایر کتیبه های این بخش تفاوت دارد اما پیغامی که در بر دارد با کلیت پیغام سایر کتیبه ها یکی است.

او با اشاره به وجود دو نکته مهم در کتیبه آخر گفت: در خط نخست این کتیبه شاهد آن هستیم که در ابتدا نام اهورامزدا آورده شده اهورامزدای عظیم که عظیم تمامی خدایان است احتمالا بتوانیم این عبارت را با عبارت ابتدایی نخستین کتیبه مقایسه کنیم در آن کتیبه هم آورده شده اهورامزدای عظیم که عظیمترین خدایان است. این دو عبارت دقیقا ترجمه عین به عین یکدیگر هستند که به زبان های فارسی باستان و بابلی هخامنشی عین به عین ترجمه شده اند. نکته دوم در سطر دوم قرار گرفته است. که آسمان و زمین را آفرید که آب را آفرید پیشتر بسکمک از پژوهشگران واژه مورد انتظار مردم را خوانش نموده بودند. با استفاده از تصاویر تازه متوجه شدیم که بجای واژه مردم، کاتب یا سنگ تراش، واژه آب را تراشید. همانطور که در کتیبه نخست، داریوش از اهورامزدا طلب نموده که این سرزمین را از خشکسالی دور کند. ممکن است این دعای داریوش شاه با سطر دوم کتیبه بابلی و وجود واژه آب ارتباط داشته باشد.

مشاور بخش زبان شناسی و کتیبه ها در ادامه به ارتباط متن این کتیبه با منظره روبه روی دیوار صفه جنوبی تخت جمشید اشاره نمود و گفت: احتمالا در زمان ساخت این تختگاه منظره روبروی آن متشکل از برکه های آب و درختان فراوان بود و به همین ترتیب کتیبه هم به فراوانی آب و نعمت در این منطقه اشاره دارد.

منبع: همگردی

به "داریوش شاه در کهن ترین کتیبه های تخت جمشید چه گفته است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داریوش شاه در کهن ترین کتیبه های تخت جمشید چه گفته است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید