تصاویر جالب ترین موجودات افسانه ای در تمام تاریخ

به گزارش وبلاگ دریا، در اینجا نگاهی خواهیم داشت به تعدادی از جالب ترین و هیجان انگیزترین موجودات افسانه ای در تاریخ که ریشه در فرهنگ ملل مختلف دارند. این فهرست دربرگیرنده موجوداتی، چون شیردال تخت جمشید، گرندال اسطوره ای وایکینگ ها و کراکن است.

تصاویر جالب ترین موجودات افسانه ای در تمام تاریخ

به گزارش گجت نیوز، موجودات افسانه ای از قدیم الایام پای ثابت داستان ها و ترانه های فولکلوریک ملل مختلف دنیا بوده اند. موجوداتی اساطیری، چون ققنوس یا اژد ها از جمله افسانه هایی تخیلی هستند که نسل های مختلفی به شاخ و برگ دادن به قصه های آن ها پرداخته اند تا به جایگاه کنونی خود در افسانه های ملل دست یافته اند.

با این که ریشه بیشتر این موجودات اساطیری در فکر، خیال و خلاقیت انسان هاست؛ اما بعضی از آن ها با الهام از موجودات مختلف طبیعت به وجود آمده اند و به همین جهت انسان ها می توانند ارتباط بسیار بهتری با آن ها برقرار نمایند؛ بنابراین ترس و هیجان عموما نخستین پاسخ بشر به شنیدن بعضی داستان ها در مورد موجودات افسانه ای ست!

امروز قصد داریم به مرور تعدادی از جالب ترین موجودات افسانه ای تاریخ بپردازیم که هریک در میان تمدنی خاص مظهر قدرت یا بی رحمی است.

ترسناک ترین موجودات افسانه ای تاریخ

کراکن افسانه ای

بر اساس افسانه های اسکاندیناوی، کراکن هیولایی دریایی با طول بیش از یک کیلومتر است که به کشتی ها حمله نموده و آن ها را نابود می نماید. این هشت پای اسطوره ای به حدی بزرگ است که بدنش با یک جزیره اشتباه گرفته می شود!

نخستین اشاره مستند به کراکن در یک داستان ایسلندی در مورد دو هیولای دریایی با نام های Hafgufa و Lyngbakr انجام شد. بعلاوه دانشمندی سوئدی به نام کارولوس لینئوس، کراکن را موجودی منحصربفرد توصیف می نماید که در دریا های نروژ ساکن است.

به عقیده بسیار صاحب نظران، منشا شکل گیری کراکن، هشت پای غول پیکری با نام علمی Architeuthis dux است که 18 متر طول دارد.

گرندال؛ هیولای هروثگار

داستان بیوولف یکی از مهم ترین آثار ادبیات آنگلوساکسون به شمار می رود. این رمان که بین قرن های هشتم تا یازدهم روایت می شود، ماجرای قهرمانی به نام بیوولف را روایت می نماید که به یاری پادشاه هروثگار می پیوندد تا با هیولایی به نام گرندال که موجودی خون خوار و بی رحم به شمار رفته و کل قلمرو را تهدید می نماید، مبارزه کند.

باستان شناسان پیش از این بقایای شهری شبیه به هروثگار را در نزدیکی شهر Lejre دانمارک که نخستین مرکز پادشاهی این کشور به شمار می رود، پیدا نموده اند. با این وجود معین نیست که افسانه گرندال (به معنای نابودگر) از کجا نشات گرفته است. بسیاری افراد معتقدند این موجود سمبل مرگ، بیماری و پلشتی و عده ای دیگر، گرندال را انسانی بی رحم و بسیار قدرتمند توصیف می نمایند.

کاپا؛ هیولای ژاپنی رودخانه ها

در افسانه های ژاپن، کاپا هیولای آب هاست که در رودخانه ها و دریاچه ها ساکن بوده و بچه ها نافرمان را می بلعد. کلمه کاپا به معنای فرزند رودخانه است و این موجود عموما با سر و صورت یک لاکپشت، به همراه نوک و بدن یک قورباغه به تصویر کشیده می شود که روی سرش حفره ای پر شده از آب واقع شده است.

بر اساس افسانه های ژاپنی، این حفره روی سر کاپا باید همواره پر از آب باشد وگرنه او قدرتش را از دست خواهد داد.

جالب اینجاست که بسیار از ژاپنی ها واقعا به کاپا اعتقاد دارند؛ به طوری که حتی در اطراف بعضی رودخانه های این کشور می توان هشدار هایی مبنی بر خطر حمله کاپا را مشاهده کرد. در عین حال بسیاری دیگر هم معتقد هستند که خاستگاه کاپا در حقیقت مشاهده سمندر بزرگ ژاپنی در اطراف بعضی رودخانه به وسیله روستاییان قدیمی ژاپن است.

افسانه نیان

بر طبق افسانه ها، شروع سال تازه چینی با نبرد علیه نیان شروع می شود. این موجود بدنی شبیه به یک گاو وحشی و سری مثل یک شیر داشته و یکی از ترسناک ترین موجودات افسانه ای تاریخ به شمار می رود.

نیان موجودی وحشی است که در کوه ها زندگی و شکار می نماید. با این حال در اواخر زمستان، این موجود به سمت دهکده ها حمله می برد و افراد دهکده، به خصوص بچه ها را از بین می برد! روستاییان به مرور زمان متوجه شدند که احتیاج از سه چیز می ترسد: رنگ قرمز، آتش و سر و صدا؛ بنابراین همزمان با شروع سال نوی چینی، روستاییان با آویزان کردن چراغ های قرمز رنگ و با ایجاد سر و صدا های مختلف سعی در فراری دادن این موجود داشتند.

بر اساس داستان های اساطیری، نیان خاتمه به وسیله کاهنی به نام هونگجون لازو دستگیر شد و از آن پس چینی ها هرساله با جشن و پایکوبی، به دام افتادن این موجود اسطوره ای و شوم را جشن می گیرند!

ناگا؛ الهه آب

ناگا هم یکی از مجذوب کننده ترین موجودات افسانه ای است که در اقیانوس ها، رودخانه ها، دریاچه ها و آبشار ها ساکن بوده و رنگ سیاه و چندین متر طول دارد. ناگا ها موجوداتی مورد احترام به شمار می روند و عموما به عنوان الهه باران و ابر شناخته می شوند.

این موجودات اساطیری بعلاوه منشا بسیاری صفات خدایی در تمدن های مختلف به شمار رفته و معمولا در نقش محافظین معبد ها و اماکن مقدس قرار می گیرند. بسیاری افراد معتقدند ناگا ها در شهر هایی زیرزمینی زندگی می نمایند و قادر به صحبت کردن به زبان انسان ها هستند. این موجودات بعلاوه می توانند از قدرت های خود برای کنترل آب و هوا استفاده نمایند و هر زمان که تصمیم بگیرند، به فرم انسان درآیند!

پیازا؛ موجود اساطیری ساکنین محلی قاره آمریکا

پرنده پیازا نیز موجودی خیالی ست که حضور پررنگی در افسانه های آمریکای باستان، قرن ها پیش از این که اروپایی ها آن را تصرف نمایند، داشته است. در سال 1673، کشیشی فرانسوی پیازا را موجودی با ابعاد شبیه به یک گاو و شاخ های گوزن توصیف می نماید که چشمانی قرمز و ریشی شبیه به یک ببر دارد. این کشیش بعلاوه چهره پیازا را شبیه به یک انسان توصیف می کرد و آن را صاحب دمی شبیه به یک ماهی می دانست.

حفاری های باستان شناسان در کشور هند هم مجموعه ای از نقاشی ها و سنگ نگاره ها را از دل خاک بیرون آورده که شباهت های بسیاری با پیازا دارد. این که چطور دو تمدن که از لحاظ جغرافیایی این قدر از هم فاصله دارند، می توانند یک موجود واحد در افسانه هایشان داشته باشند، سوال بسیاری تاریخ نگاران است!

کوتوله های منهون در هاوایی

زمانی که پولینزی ها به هاوایی رسیدند، مشاهده کردند که این سرزمین پر از سد، جاده، ساختمان و اسکله است! علت این امر حضور موجوداتی اسطوره ای به نام منهون ها بوده است. منهون ها گونه ای بسیار تاریخی هستند که ظاهری شبیه به انسان داشته؛ اما بسیار ریزقامت تر بودند.

این موجودات در صنایع دستی و ساخت و ساز بسیار ماهر بودند؛ به طوری که بر اساس روایات، بعضی از ساخته های آن ها تا به امروز هم دست نخورده به جای مانده و گویای مهارت بی تکرار این موجودات در ساخت و ساز بوده است.

البته هیچ شاهد و مدرکی مبنی بر حضور موجوداتی انسان نما و کوتوله در گذشته در هاوایی پیدا نشده است. همین امر باعث شده که نژاد منهون چیزی بیش تر از یک افسانه به نظر نرسد!

کیپاکتلی؛ هیولای آزتک با اشتهای سیری ناپذیر

آزتک های مکزیک معتقدند که زمین با نابودی یک هیولای دریایی غول پیکر به نام Cipactli ساخته شد. کیپاکتلی در افسانه های مختلف با تعبیر های متفاوتی توصیف می شود. بعضی او را یک تمساح با ویژگی های قورباغه و ماهی توصیف می نمایند، بعضی از او به عنوان هیولای دریایی و بعضی دیگر صرفا هیولا نام می برند. با این حال همه افسانه ها او را منشا خلقت کره زمین می دانند.

کیپاکتلی اشتهایی سیری ناپذیر است و خدایان پس از خلق این موجود متوجه شدند به زودی همه چیز و همه کس به وسیله او بلعیده خواهد شد. به همین علت تصمیم به نابودی او گرفتند و در مبارزه ای نفس گیر خاتمه او را شکست دادند. پس از مرگ، سر این موجود تشکیل دهنده سیزده بهشت آزتک ها شد، دمش دنیا زیرین (آندرورلد) را تشکیل داد و بدنه اش تشکیل دهنده زمین شد.

گریفین پرشکوه

یکی دیگر از مجذوب کننده ترین موجودات افسانه ای تاریخ ملل گریفین است که سر و بال یک عقاب را دارد و بدنش، بدن یک شیر است. از آن جا که عقاب در گذشته به عنوان پادشاه پرندگان شناخته می شد و شیر به عنوان پادشاه هیولاها، گریفین در دنیای هیولا ها به عنوان شاه شاهان شناخته می شد.

در دوره ایران باستان، گریفین به عنوان محافظ انسان در برابر شیطان، جادو و حیله گری شناخته می شد. باستان شناسان بعلاوه تصاویری از این موجود مربوط به قرن پانزدهم پیش از میلاد را بر روی در و دیوار های کاخ ها پادشاهی یونان مشاهده کردند؛ با این حال قدمت این موجود در تمدن مصر و ایران قدیم به حدود چهار هزار سال قبل از تولد مسیح بر می شود.

چهار موجود اساطیری چین

در روایات اساطیری چین باستان، آسمان به چهار قسمت مختلف تبدیل می شد که هریک پذیرای هفت عمارت بود. در مجموع این چهار قسمت تشکیل دهنده 28 عمارت مختلف بودند. این عمارت ها در حقیقت معادل صور فلکی در اخترشناسی غربی هستند.

هریک از این چهار قسمت تشکیل دهنده آسمان، با نام موجودی اساطیری شناخته می شد. این چهار موجود عبارت بودند از:

اژد های آبی شرق

ببر سفید غرب

لاکپشت مشکی شمال

پرنده قرمز جنوب

در کنار اهمیت اخترشناسی که هریک از این چهار موجود اسطوره ای دارند، افسانه ها و روایت های فراوانی در مورد هریک از آن ها در ادبیات کلاسیک چین قابل مشاهده است.

منبع: فرارو

به "تصاویر جالب ترین موجودات افسانه ای در تمام تاریخ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصاویر جالب ترین موجودات افسانه ای در تمام تاریخ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید