داستان رومینگ و هزینه بین الملل تماس داخلی

به گزارش وبلاگ دریا، بعضی تصور می نمایند هزینه تماس ها صرفا با فعال بودن رومینگ اپراتورها برایشان به صورت بین الملل محاسبه می گردد، درحالی که تنها در صورت خروج از کشور، تعرفه های رومینگ برای مشترک محاسبه خواهد شد.

داستان رومینگ و هزینه بین الملل تماس داخلی

به گزارش خبرگزاری مالی ایران، در مسافرت به کشورهای خارجی، با استفاده از سیم کارت کشور مقصد، از تعرفه های آن کشور برای تماس تلفنی، ارسال پیامک و دیتا استفاده می گردد اما اگر مسافران بخواهند از سیم کارت های ایرانی استفاده نمایند، تعرفه های رومینگ برایشان محاسبه می گردد. در روزهای گذشته، اخباری در شبکه های اجتماعی منتشر شد مبنی بر اینکه اپراتورها بدون اطلاع مشترکان، رومینگ تماس ها را فعال نموده اند و این موضوع منجر می گردد تعرفه های تماس ها به صورت بین المللی حساب گردد که هزینه ای بسیار بالاتر از هزینه های معمول تماس دارد.

با توجه به اینکه برای استفاده از خدمات رومینگ، ضروری است این امکان از قبل روی سیم کارت آنها فعال باشد، اپراتور با فعال سازی استفاده از خدمات رومینگ برای همۀ مشترکان خود، این امکان را فراهم نموده است تا پس از خروج مشترک از کشور و عدم دسترسی به اپراتور مبدأ، استفاده از خدمات رومینگ امکان پذیر باشد. اپراتور ایرانسل هم در بیانیه ای خاطرنشان کرد امکان استفاده از خدمات رومینگ بین الملل به صورت پیش فرض، برای تمامی مشترکان فعال است تا در صورت خروج مشترک از کشور و حضور در مناطق تحت پوشش اپراتورهای طرف قرارداد، امکان بهره مندی از خدمات رومینگ و ارتباط با ایران میسر گردد.

بر این اساس، در زمان حضور مشترک در خاک ایران، همیشه تعرفه های عادی برای مشترک محاسبه می گردد و تنها در صورت خروج مشترک از کشور و قرار دریافت در مناطق تحت پوشش اپراتورهای طرف قرارداد، تعرفه های رومینگ محاسبه می گردد. این امکان به صورت یک روال عادی، برای مشترکان اپراتورهای تلفن همراه فعال است و امکان غیرفعال سازی و یا فعال سازی مجدد خدمات رومینگ در اپراتور ایرانسل به وسیله شماره گیری کد دستوری #2*1111* و در اپراتور همراه اول به وسیله کد #29*10* فراهم است.

همچنین صرفاً در نقاط مرزی، در صورتی که به خاطر تخلف و همپوشانی اپراتورهای میزبان در کشورهای همسایه، مشترکی به شکل ناخواسته، تحت پوشش اپراتورهای خارجی قرار گیرد، به سرعت به وی پیامک اطلاع رسانی ارسال می گردد و روش غیرفعال سازی و تعرفه های رومینگ بین الملل به او اطلاع رسانی می گردد و تا زمانی که مشترک تماس ورودی و خروجی نداشته باشد، هیچ هزینه ای بابت رومینگ به حساب وی منظور نمی گردد.

به گزارش ایسنا، با فعال کردن سرویس رومینگ، اینترنت رومینگ و اینترنت گوشی همراه هنگام سفر می توان از اینترنت همراه استفاده کرد و هر یک از سیم کارت های دائمی و اعتباری شرایط خاص خود را برای استفاده از سرویس رومینگ دارند. تعرفه رومینگ هر یک از اپراتورها در شرایط حضور در کشورهایی که قرارداد رومینگ با آن ها بسته شده، متفاوت است و در وب سایت اپراتورهای همراه قرار گرفته است.

از طرفی به محض ورود به کشورهای دیگر، هزینه رومینگ برای سیم کارت محاسبه نمی گردد. رومینگ امکان استفاده از تلفن همراه برای برقراری تماس، دریافت و ارسال پیامک و استفاده از دیتا در خارج از محدوده جغرافیایی تحت پوشش شبکه اپراتور را فراهم می نماید؛ بنابراین تنها زمانی که مشترکی از یکی از این سرویس ها استفاده کند، هزینه رومینگ برای او محاسبه خواهد شد و این طور نیست که به محض ورود به کشورهای دیگر، هزینه رومینگ برای سیم کارت افراد در نظر گرفته گردد.

همچنین صرف نظر از مسافرت یا عدم مسافرت به خارج از مرزهای کشور، در صورت برقراری ارتباط به وسیله شبکه تلفن همراه کشورهای همسایه، هزینه های رومینگ بین الملل مطابق با تعرفه آن کشور محاسبه خواهد شد و در شهرها و نقاط مرزی به علت پوشش آنتن شبکه های تلفن همراه کشورهای همسایه، همیشه احتمال انجام مکالمه در داخل کشور به وسیله شبکه آن ها وجود دارد که این موضوع می تواند موجب استفاده ناخواسته از رومینگ و تحمیل هزینه به کاربران گردد.

منبع: اقتصاد ایران

به "داستان رومینگ و هزینه بین الملل تماس داخلی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داستان رومینگ و هزینه بین الملل تماس داخلی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید