درمان خانگی دیابت

به گزارش وبلاگ دریا، درمان دیابت در اولویت واقع شده است، به همین علت در صورتی که با علائم آن برخوردید درمان آن را به عقب نیندازید. در واقع دیابت زمانی به وجود می آید که در سوخت و ساز بدن مشکل ایجاد گردد. این اختلال شروع کننده مسئله ای است که می تواند کل بدن را تحت تاثیر خود قرار دهد و زندگی فرد را با اختلال روبرو سازد.

درمان خانگی دیابت

داروی گیاهی درمان دیابت

با این مواد می توانید غذاهای خود را سالم تر (و بعلاوه خوشمزه تر!) کنید و در عین حال با التهابات تحریک نماینده دیابت نیز مبارزه نمائید. چگونه؟ کافیست به طبیعت و انواع غذاهای گیاهی نگاه کنید.

تمامی گیاهان و ادویه جات که در اینجا آورده شده خواص ضد دیابتی و یا ضدالتهابی دارند و می توانند موجب کاهش التهابات مزمن در بدن شوند، فقط کافیست آنها را روی همه غذاها بپاشید. پس در وعده بعدی برخی از این گیاهان و ادویه ها را که در ادامه ذکر می گردد، با غذای خود مخلوط کنید.

از تجربه ی مواد تازه به منظور دستیابی به یک دستور درست نهراسید: با امتحان ترکیبات تازه، می آموزید که کدام گیاه یا ادویه برترین طعم و مزه را به غذای شما می دهد و شما استفاده از کدام یک را ترجیح می دهید.

ریحان
ریحان گیاه باغ و سبزی معطریست که تابستان، ایتالیا و اوقات خوش غذا خوردن را در فکر تداعی می نماید. به سالاد، سوپ، و پاستا عطری خوشایند می بخشد. در مطالعه ایی درباره دم نوش های گیاهی معین شد زردچوبه، رزماری، مرزنجوش، پونه، و ریحان 5 پیشتاز حاوی فلاوونوید ها هستند. ریحان، به طور خاص قند خون را کاهش می نماید.
بیل بری
بیل بری نوع اروپایی بلوبری است. بیل بری از بلوبری ها برتر هستند، زیرا بلوبری ها تماما آبی هستند، درحالی که فقط درون بیل بری ها آبی می باشد. رنگ آبی یعنی آنتی سیانین، آنتی اکسیدان های سالم که با دیابت مبارزه می نمایند، تقویت نماینده قلب و کاهش دهنده چربی خون و التهابات.

مطالعات اجرا شده از سوی موسسه بهداشت عمومی و تغذیه بالینی نشان داد که مصرف منظم بیل بری تازه، حدودا 400 گرم در روز، علائم التهاب را کاهش می دهد و تحمل گلوکز در افراد با سندرم متابولیک را بهبود می بخشد. هنگامی که گروه مصرف نمایندگان روزانه بیل بری با گروه تحت کنترل، کسانی که از رژیم غذایی همیشگی خود را پیروی می کردند، مقایسه شدند، معین شد که علائم التهابی اینترلوکین- 6 در کسانی که مصرف بیل بری را افزایش داده بودند تا 20٪ کاهش داشت.

بابونه
بابونه قند خون را کاهش می دهد و با دفع قند از خون و ذخیره آن در کبد مانع از عوارض دیابت می گردد. پس از یک روز کاری سخت، دم نوشی آرامش دهنده تر و تسکین دهنده تر از یک فنجان چای بابونه وجود ندارد.
دارچین
بر اساس مطالعات متعدد معین شد دارچین قند خون را کاهش می دهد. اما در یکی از مطالعات اخیر پس از مصرف دارچین کاهش چشمگیری در قند خون ناشتا مشاهده نشد. مجددا امتحان نمودند و دریافتند که دارچین هموگلوبین 1C A را کاهش می دهد.

در هر صورت، مصرف دارچین همراه با غذا، التهابات را التیام بخشیده و در نتیجه کاهش کلسترول و افزایش سوخت و ساز بدن، منجر به کاهش وزن می گردد.

البته، مادامی که دارچین را می پزید، فواید آن را خنثی می کنید. بنابراین آن را روی لوبیا، عدس و برنج قهو ه ای یا گوشت قرمز پخته شده امتحان کنید، و بدون قند بمانید!

زیره سبز
زیره سبز نوعی ادویه از خانواده جعفریست که با عدس قرمز یا برنج قهوه ای تناسب خوبی را پدید می آورد. از آن سخاوتمندانه بهره ببرید، زیره، قند خون و کلسترول را کاهش می دهد. زیره بعلاوه تاثیری مثبتی بر بیماری های مزمن ناشی از دیابت دارد که بسیار نیز خطرناکند.
گل قاصدک
خواص دارویی گل قاصدک درمیان همه گیاهان، شگفت انگیز است، بنابراین هرگز نباید این علف هرز را از باغچه خود ریشه کن کنید. برگ های سبز و تیره آن بدن را مملو از موادی می نماید که فشار خون را کاهش می دهد و کبد را درمان می نماید. مانند گزنه، قاصدک ها نیز ادرار را افزایش می دهند و بدین ترتیب، عمل پاکسازی خفیفی در بدن صورت می پذیرد. قاصدک به کاهش وزن یاری می نماید، که برای بیشتر دیابتی ها سودمند است.
شوید
شوید همراه با ماهی، تخم مرغ و قارچ بسیار لذیذ است. خواستگاه شوید خاورمیانه و جنوب غربی روسیه است، اما درحال حاضر جای خود را در آشپزخانه های اروپایی و داروفروشی های قرون وسطایی نیز باز نموده است. سالها پیش به طور عمده برای افزایش شیر زنان استفاده می شد. اما درحال حاضر به عنوان گیاهی موثر در مبارزه با دیابت شناخته شده است. پایگاه گیاه شناسی جیمز دوک، 70 ماده شیمیایی مختلف را در شوید که به مبارزه با دیابت یاری می نماید ذکر نموده است.
رازیانه
رازیانه وقتی به عنوان سبزی خورده می گردد، طعمی بی نظیر دارد. از سوی دیگر، دانه این گیاه عطری قوی دارد؛ دم نوش رازیانه برای نفخ نوزادان فوق العاده است. هم سبزی و هم دانه آن شامل ترکیباتی شیمیایی است که با دیابت مبارزه می نماید. آنتول، یکی از مواد شیمیایی گیاهی موجود در رازیانه است که مانع از عوامل التهابی در بدن می گردد و با سرطان مبارزه می نماید.

جویدن دانه های رازیانه بعد از هر وعده غذایی برای تمیز نمودن دندان و نفسی تازه در هند مرسوم است. اگر عطر و طعم داروی سرفه را دوست دارید، بدانید که رازیانه نیز سرکوب نماینده خوبی برای سرفه با همان عطر و طعم است (علاوه بر یاری به مبتلایان دیابت و بیماری های دستگاه گوارش) و اسانس های آن به شکل کپسول نیز در دسترس است.

سیر
سیر در کنار ریحان، پونه و روغن زیتون طعم و مزه خاصی به غذاهای ایتالیایی و مدیترانه ای می بخشد. سیر برای عملکرد قلب مفید است و از ابتلا به سرطان پیشگیری می نماید، درست مانند پیاز، موسیر، پیازچه که همگی از یک خانواده هستند.

در میان آن ها سیر بالاترین خاصیت ضدالتهابی را دارد و سرکوب نماینده ی دیابت است. اما سیر می تواند از این هم موثرتر باشد: قند خون و چربی، بعلاوه پروتئین واکنش پذیر C و التهاب، را کاهش دهد. تقریبا هر نوع سبزی همراه با سیر و روغن زیتون خوش طعم می گردد. اگر در مضیقه باشم، در آشپزخانه ام از سیر خشک شده استفاده می کنم. اما متوجه باشید که سیرِ خشک تمامی تاثیرات مثبت سیر تازه را ندارد. سیر خام و تازه خرد شده به نظر قدرتمندترین تاثیرات را دارد.

زنجبیل
زنجبیل گیاهی فوق العاده در مبارزه با دیابت و چربی خون بالاست، زیرا به طرق مختلف با دیابت مبارزه می نماید و حتی به کاهش وزن نیز یاری می نماید.

درحقیقت، مطالعه ای که در سال 2012 از سوی متخصصین تغذیه در دانشگاه کلمبیا انجام شد، نشان داد افرادی که بعد از صبحانه یک نوشیدنی گرم زنجبیلی می نوشند 43 کالری بیشتر از دیگران می سوزانند. علاوه بر این، گزارشات حاکی از آن است که نوشیدن یک نوشیدنی حاوی 2 گرم پودر زنجبیل تا 3 ساعت بیشتر احساس سیری در فرد پدید می آورد.

در مطالعه ایی جداگانه که در مجله غذاهای گیاهی برای تغذیه انسان به چاپ رسید، معین شد بیماران دیابتی که به مدت 30 روز، 3 گرم پودر زنجبیل را در مقادیر تقسیم شده مصرف نمودند، کاهش چشم گیری در گلوکز خون(17%)، تری گلیسیرید (9%)، کلسترول کلی (8%)، لیپوپروتئین (12%) و کلسترول (9%) را تجربه کردند. اغلب اوقات، زنجبیل تازه در خانه دارم و چند برش کوچک از آن را در چای داغ ریخته و می نوشم. از این ادویه آسیایی در هر غذایی که می توانید بهره ببرید. با غذاهای گوشتی و مرغی و بعلاوه خوراک های گیاهی عالی است.

نعناع
نعناع فلفلی شامل آنتی اکسیدان های طبیعی ضد دیابت ، بیماری قلبی، پیری و سرطان هستند. طعم فوق العاده ای به چای می دهد. دم نوش تازه آن را جایگزین چای کیسه ای نمائید. نعناع عضلات نزدیک معده و مری را آرام می نماید؛ افراد مبتلا به رفلاکس باید از نعناع دوری نمایند. اما برای سایرین یک نوشیدنی خوش طعم است که به گوارش یاری می نماید .
رزماری
اِکلیل کوهی یا رُزماری تقویت نماینده قلب و موثر در درمان سندرم متابولیسم است. فعال ترین ماده گیاهی شیمیایی رزماری، کارنوسل است که باعث کاهش استرس اکسیداتیو می گردد. در نتیجه برای مبارزه با التهاب و سرطان موثر است. نحوه دستیابی به خواص رزماری به وسیله طبخ آن به ویژه در تهیه گوشت، خورشت، سیب زمینی سرخ نموده است. یا با دم نمودن یک چای رزماری، آرامش را تجربه کنید .
مریم گلی
مریم گلی حاوی آنتی اکسیدان های ضد دیابت است. طعم قوی آن در خورشت ها عالی است، در عین حال دم نوشی آرامش بخش و تسکین دهنده است. مانند دیگر سبزیجات معطر باغچه ایی، مریم گلی سرشار از پلی فنول هاست؛ اسید رزمارنیک بیشتری نسبت به رزماری دارد. ترکیبات فنولیک آن وعده مبارزه با آلزایمر را می دهد. چای عسل و مریم گلی دربرابر سرماخوردگی های ویروسی و باکتریایی بسیار موثر است، زیرا مادامی که عسل و مریم گلی ترکیب شوند، قدرت ضدباکتریایی آنها افزایش می یابد .
آویشن
تایمس یا آویشن شامل 75 نوع ماده گیاهی شیمیایی ضد دیابت است و عطر دلپذیر آن هر غذایی را بی نظیر می نماید. آویشن از سیتوکین های مبارز نماینده با التهاب حمایت نموده و به سلول های ایمنی خاصی موسوم به ماکروفاژها، در ترشح عواملی که التهاب را از بین می برد یاری می نماید .
زردچوبه
زَردچوبه، ریشه زردِ محبوب در غذاهای هندی که یک پای ثابت ادویه کاری است، احتمالا برترین داروی گیاهی یا ادویه برای پیشگیری از سرطان است. زردچوبه ادویه ایی ایده آل برای مبتلایان به دیابت است، تحقیقات نشان می دهد زردچوبه از خاصیت ضدالتهابی، ضدپیری، آنتی اکسیدانی، محافظت عصبی، ضد تصلب شرائین، محافظت از قلب، کاهش دهنده وزن و عملکرد ضد عفونی نمایندگی برخوردار است. تمامی این خواص از ماده اصلی موجود در آن یعنی کروکومین نشات می گیرد .

براساس مطالعه منتشر شده در مجله درمان دیابت ، 240 نفر که مبتلا به پیش دیابت تشخیص داده شدند را به دو گروه تقسیم و به یک گروه به مدت 9 ماه کپسول کروکومین (1500 میلی گرم) و به گروه دیگر 9 ماه دارونما داده شد. در انتها مطالعه، محققان دریافتند که 16.4٪ از افراد تحت آنالیز که دارونما مصرف نموده بودند به دیابت نوع 2 مبتلا شدند، درحالی که هیچ یک از آن هایی که روزانه کروکومین خورده بودند، به دیابت مبتلا نشدند .

شیرین برگ (سرده)
شیرین برگ یا استیویا تنها شیرین نماینده ایست که برای دیابتی ها مضر نیست، هرچند که از شکر هم شیرین تر است. در عین حال استیوا به دندان ها آسیب نمی رساند و از تاثیرات مثبتی بر قند خون بعد از ناهار برخوردار است و اندازه ترشح انسولین را افزایش می دهد. می توانید گیاه آن را در گلدانی روی طاقچه پنجره پرورش دهید. یک برگ کوچک آن رشد زیادی دارد .
ترخون
ترخون گیاه خوبی است که طبق مطالعات مقاومت به انسولین و پرخوری در افراد دیابتی را کاهش می دهد. نوع فرانسوی ترخون به آسانی تکثیر نمی گردد، اما انواع روسی و آمریکایی آن تقریبا در سراسر دنیا و در آب وهوای معتدل وجود دارد. متاسفانه، گونه های آمریکایی تاثیر کاهندگی قند خون مشابهی را ندارد، بنابراین ممکن است مجبور شوید هزینه بیشتری برای نوع فرانسوی آن بپردازید .

منبع: سایت مجله سلامت

منبع: راسخون

به "درمان خانگی دیابت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان خانگی دیابت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید