رکوردزنی کشور در صادرات غیر نفتی

به گزارش وبلاگ دریا، به گزارش تجارت نیوز، بر اساس آمار تازه وزارت صنعت، معدن و تجارت از 85 میلیارد دلار تجارت خارجی در سال گذشته، 41.3 میلیارد دلار مربوط به صادرات و 43.7 میلیارد دلار هم مربوط به واردات بوده است.

رکوردزنی کشور در صادرات غیر نفتی

بر این اساس حجم صادرات و واردات کشور به بیش از 169 میلیون تن در سال 98 رسیده است و میزان صادرات کشور از لحاظ وزنی به 133.9 میلیون تن رسید که تقریباً معادل 3 برابر میزان وزنی واردات است. این افزایش، رکوردی در تاریخ صادرات غیرنفتی در شاخص وزنی ایران بوده و نسبت به مدت مشابه در سال 97، رشد 13.5 درصدی را تجربه نموده است.

این آمار نشان می دهد میزان وزنی واردات سال 98 به 35.3 میلیون تن رسید که نسبت به مدت مشابه سال 97، 9.3 درصد افزایش یافته است. در طول یکسال گذشته و باوجود تشدید تحریم ها و محدودیت های تجاری، حدود 134 میلیون تن صادرات و 35 میلیون تن واردات اجرا شده است. بیش از 85 درصد کالاهای وارداتی، نهاده های فراوری، مواد اولیه فراوری، ماشین آلات خط فراوری و کالاهای واسطه ای فراوری بوده است.

کالاها و فرآورده های پتروشیمی دارای بیش ترین سهم در ارزش صادرات کشور بوده که حاکی از فاصله دریافت کشور از خام فروشی و حرکت به سمت صادرات و فروش فرآورده های نفتی است.

همچنین برآوردها نشان می دهد نخستین شریک تجاری کشور در سال 98 چین بوده و بیشترین صادرات به چین اجرا شده است. پس از چین کشورهای عراق با حدود 9 میلیارد، ترکیه با 5 میلیارد، امارات عربی متحده با 4.5 میلیارد و افغانستان با 2.3 میلیارد دلار، پنج مقصد اولیه صادرات ایران بودند.

سال گذشته بیش از 11.2 میلیارد دلار کالا از چین وارد کشور شد تا نام این کشور به عنوان شریک اول ایران در واردات ثبت گردد. پس از آن امارات عربی متحده با 8.9، ترکیه با 4.9، هند با 3.6 و آلمان با 2.1 میلیارد دلار، پنج شریک نخست ایران در واردات هستند.

بر اساس آمار گمرک 29.7 میلیارد دلار کالاهای واسطه ای، 5.9 میلیارد دلار کالاهای سرمایه ای و 8 درصد کالاهای مصرفی در سال 98 وارد کشور شده است.

منبع: خبرگزاری مهر

منبع: تجارت نیوز

به "رکوردزنی کشور در صادرات غیر نفتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رکوردزنی کشور در صادرات غیر نفتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید