سودان، تظاهرات در خارطوم و وعده حمدوک به معترضان

به گزارش وبلاگ دریا، در سالروز کشتار اعتصاب کنندگان در برابر مقر فرماندهی نیروهای مسلح سودان، شهروندان خارطومی به خیابان ها آمدند و خواهان قصاص عاملان این کشتار شدند.

سودان، تظاهرات در خارطوم و وعده حمدوک به معترضان

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ دریا، نظامیان سودان در نیمه خرداد ماه سال گذشته به مردمی که در برابر مقر فرماندهی نیروهای مسلح این کشور در خارطوم اعتصاب نموده و خواهان انتقال قدرت به غیرنظامیان بودند، حمله کردند که در اثر آن 268 نفر جان خود را از دست دادند. به گفته شاهدان عینی، نیروهای واکنش سریع به فرماندهی سرلشکر محمد حمدان دقلو معروف به حمیدتی به اعتصاب نمایندگان حمله کردند.

حمیدتی که هم اکنون معاون رئیس شورای حاکمیتی سودان است، چنین اتهامی را رد می نماید. نظامیان مدعی هستند که تعدادی از افسران و درجه داران وابسته به نظام عمرالبشیر به اعتصاب نمایندگان حمله کردند. با وجودی که دولت خارطوم بارها وعده محاکمه عاملان حمله به اعتصاب نمایندگان در برابر مقر فرماندهی نیروهای مسلح سودان را داده ولی تا به امروز هیچ دادگاهی دراین زمینه برگزار نشده است.

شیوع بیماری کرونا در سودان سبب شد تا دولت خارطوم مقررات مربوط به ممنوعیت برگزاری هرگونه تجمعات عمومی و رفت و آمد در این شهر را از دوشنبه هفته جاری بار دیگر تمدید کند، با وجود این ، شهروندان خارطوم به خیابان ها آمدند و با آتش زدن لاستیک ها خشم خود را از محاکمه و مجازات نشدن عاملان کشتار اعتصاب نمایندگان در برابر مقر فرماندهی نیروهای مسلح در خارطوم نشان دادند.

به نوشته روزنامه سودان تریبون، به مناسبت اولین سالگرد کشتار اعتصاب نمایندگان در خارطوم، شهروندان سودانی در محله های مختلف خارطوم با برپایی تظاهرات و تجعمات اعتراض آمیز و سردادن شعارهایی خواهان محاکمه و قصاس عاملان این کشتار شدند.

ارتش سودان با بستن خیابان های خارطوم اجازه نداد تا تظاهرات نمایندگان در برابر مقر فرماندهی نیروهای مسلح سودان اجتماع نمایند.

در همین حال، نخست وزیر دولت انتقالی سودان در یک سخنرانی تلویزیونی خطاب به مردم این کشور گفت: به شما تاکید می کنم، عدالت درباره عاملان حمله به اعتصاب نمایندگان سال گذشته در خارطوم اجرا خواهد شد و کسانی که مرتکب قتل شده اند، حتما قصاص خواهند شد.

عبدالله حمدوک با بیان اینکه قصاص قاتلان کشتار مردم یک تصمیم قطعی و گریزناپذیر است، توضیح داد: محاکمه و مجازات این افراد برای اجرای عدالت و حاکمیت قانون در کشور ضرورت دارد و با این اقدام حلقه شرارت خشونت سیاسی و به کارگیری سلاح علیه شهروندان شکسته می گردد.

نخست وزیر دولت انتقالی خارطوم اظهارداشت: محاکمه عاملان کشتار اعتصاب نمایندگان به صورت علنی برگزار خواهد شد و باید پرده از چهره این افراد و کسانی که در پشت سرانان قرار دارند برداشته گردد و آنها نیز به سزای اعمال خود برسند.

وی توضیح داد: ما منتظر تکمیل گزارش کمیته مستقل تحقیقات درباره حمله به اعتصاب نمایندگان هستیم تا محاکمه عاملان و حامیان آنان را به صورت علنی آغاز کنیم.

به گفته سخنگوی دولت انتقالی خارطوم، این دولت مسئولیت انجام تحقیق و محاکمه وقصاص عاملان کشتار اعتصاب نمایندگان را به عهده دارد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "سودان، تظاهرات در خارطوم و وعده حمدوک به معترضان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سودان، تظاهرات در خارطوم و وعده حمدوک به معترضان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید