عزیزی خادم: چند صاحب نظر سرپرستی تیم ملی را نپذیرفتند، جلوی تیم عوض کردن مربیان در طول فصل را می گیریم

به گزارش وبلاگ دریا، رئیس فدراسیون فوتبال گفت: یک مربی در طول فصل سه بار می چرخد و سه لیگ عوض می نماید. کجا چنین اتفاقی می افتد؟ ما قطعاً جلوی این کار را می گیریم.

عزیزی خادم: چند صاحب نظر سرپرستی تیم ملی را نپذیرفتند، جلوی تیم عوض کردن مربیان در طول فصل را می گیریم

به گزارش وبلاگ دریا، شهاب الدین عزیزی خادم رئیس فدراسیون فوتبال با حضور در برنامه تلویزیونی ورزش و مردم گفت: وقتی یک نفر وارد فضای جدید می شود، یک اسنادی را باید داشته باشیم تا جلو برویم. در روزی که ما در فدراسیون مستقر شدیم، یک جلسه در هیئت رئیسه برگزار کردیم و دوستانی که رای آورده بودند، حضور داشتند. همه افرادی هستند که در گذشته ورزش حضور داشته اند. آقایان ماجدی، افشاریان، حیدری، رضاییان، براتی، سراجی، بهافرایند، مهرعلی و سر کار خانم موسوی هم حضور دارند که همه این عزیزان در حوزه های مختلف پیش از این هم در فوتبال حضور داشته اند و افراد باتجربه ای هستند و یک تیم کاملا منسجم و کارآمد هستند.

وی ادامه داد: آقای مهرعلی فردی بین المللی است و تجربه دارد. ما قنبرزاده را هم در کنار خودمان داریم و انسان متبحری است و به عنوان سرپرست دبیرکلی از طرف هیئت رئیسه منصوب شدند. در آقای رفیعی هم از افراد کارآمد هستند و در بخش حقوقی فعالیت دارند. افراد دیگری هم هستند که اضافه خواهند شد. فرایند ما رو به رشد است. شرایط فدراسیون همان طور که معین است، شرایط بسیار سختی است و به دلایلی که احتیاج نیست به آن بپردازیم، همه از آن مطلع هستند و ما هم مطلعانه این مسئولیت را پذیرفتیم و کوشش می کنیم. زمان می خواهد تا شرایطی که به دلیل بی برنامگی و ... به وجود آمده است را حل کنیم، یک کاری که با همفکری هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال انجام خواهیم داد.

رئیس فدراسیون فوتبال درباره عدم میزبانی تیم ملی و کوشش های فدراسیون در این زمینه مطرح نمود: بعد از اینکه به لطف خدا و اعتماد مجمع در مسند فدراسیون قرار گرفتیم، درباره میزبانی نامه زدیم، میزبانی حق واقعی فوتبال ایران است که به ناحق گرفته شده است. این موضوع صحت ندارد که AFC در خصوص میزبانی ها اعلام نموده بود، میزبانی در صورت موافقت تیم های هم گروه بوده است. ما از تمام ظرفیت های مان استفاده کردیم و فرایند حقوقی را آغاز کردیم و به CAS شکایت کردیم. ما احساس کردیم ظلمی به فوتبال ملی ایران وارد شده است و نسبت به شکایت مان ناامید نیستیم. ما به محض اینکه فدراسیون را تحویل گرفتیم، یک شوکی به جامعه فوتبال تحمیل شد. در جلسه ای که با شیخ سلمان رئیس AFC داشتیم، ما اصرار داشتیم که درباره بحث میزبانی صحبت کنیم.

عزیزی خادم در واکنش با تقابل با AFC در خصوص بحث میزبانی و اینکه یکسری مخالف و موافق شکایت فدراسیون فوتبال هستند، اظهار داشت: من حتما دیپلماسی را متوجه هستم و مشورت می کنم. ما در هزاره سوم باید تنش زدایی کنیم و مسالمت آمیز رفتار کنیم و می دانیم که AFC نهاد بالادستی ما است. چیزی که برای ما مهم است ظلمی است که بر فوتبال ایران وارد شده است، به همین دلیل زمان ما کم بود برای شکایت به CAS، به همین دلیل این پروژه را جلو بردیم، در آینده زمان داریم تا دوباره شیخ سلمان را ببینیم.

وی اظهار داشت: در دقیقه آخر شکایت ما ثبت شد، ظرف 7،8 روز آینده این موضوع معین می شود اینکه ما دستور موقت بگیریم تا بازی ها به کشور دیگری برود یا فرایند حقوقی آن معین تکلیف می شود. ما از تمام ظرفیت های مان استفاده خواهیم کرد. مسلم است که کشور عراق دوست ندارد به ایران نیاید و در بحرین بازی کند. ما بدهکار به مردم هستیم، کرسی های ایران در AFC بی مصرف بوده اند. ما برای احقاق حقوق ملی، شبانه روز کار و کوشش می کنیم. این موضوع یکی از میراث هایی است که برای فدراسیون فوتبال مانده است. درباره پفراینده ویلموتس هم باید بگویم که ما بدهی 6 میلیون و 500 هزار یورویی داریم. دادگاه این پفراینده عقب افتاده و به اوایل تیرماه موکول شده است. ما امیدوار هستیم که این بدهی را کم کنیم. این موضوع هیئت رئیسه قبلی و وزارت ورزش را درگیر نموده است. تیم ملی را به لبه تیغ برده ایم، بی اعتمادی به وجود آمده است و مسائلی به فوتبال ملی وارد شده است. فوتبال ما در یک راستا جدید قدم گذاشته است و صورت های مالی را آنالیز می کنیم، تیم های ملی یک ریال درآمدزایی نداشته اند، فدراسیون فوتبال متصدی تیم ملی و فوتبال در استان ها است. در بحث لیگ یک کارگروه گذاشتیم، یک بسته مناسب مالی تدارک دیدیم و کارشناس مالی گذاشته ایم که ارزیابی کند تا فوتبال را ذره ذره مالی کنیم. تیم ملی اولویت اصلی ما است و بعد از آن باید بتوانیم اسپانسر وارد کنیم و فوتبال را توسعه دهیم. هر کسی توان دارد بیاید تا کار را انجام دهد. ما حسابرس مستقل داریم تا ببینیم چه چیزی تحویل گرفته ایم. مطمئنا فوتبال در راستا توسعه زیرساخت قرار گرفته است و در همان راستای که قول داده ایم، قدم می گذاریم.

رئیس فدراسیون فوتبال با بیان اینکه تا به امروز در حوزه های فنی دست به تغییر نزده است، توضیح داد: ما کمیته توسعه فنی داریم که میرشاد ماجدی در آن فعالیت می نماید. من با افراد زیادی درباره بحث فنی صحبت کردم و امامی فر را در آموزشگاه فوتبال گذاشتم. او سابقه دارد و فضای فوتبال برای همین ها باز شده است. فوتبال ملی متعلق به همین مردم است و فوتبالی ها باید بیایند. می توانم بگویم دو دهه است که صدها نفر، پشت درهای بسته فوتبال مانده اند و به آنها اجازه ورود نداده اند.

عزیزی خادم با بیان اینکه نخستین جلسه هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال در سال 1400 در زاهدان برگزار می شود، گفت: این ها حلقه های مفقوده فدراسیون فوتبال است. از کسی اسم نمی آورم اما فوتبال را به سمتی بردند که بلیت داخلی هواپیما به ما نمی دهند. زمانی که یک جا به سمت کم اعتباری می رود، دیگر نمی آیند. ما هنوز وارد فضای انتصابات نشدیم و مسائل مربوط به تیم ملی هم در اختیار کمیته فنی است.

وی در خصوص صندلی سرپرستی تیم ملی فوتبال ایران و واگذاری آن به مجتبی خورشیدی بیان نمود: بهتر است وارد تصمیمی که گرفتیم، نشوم. قبل از خورشیدی با چند نفر از چهره های ملی کشور به مدت دو تا سه ساعت صحبت کردم. من با افراد صاحب نظر در فوتبال تماس گرفتم و خواهش کردم مسئولیت را بپذیرند. با این حال فوتبال را به سمتی بردند که همه چیزِ آن خدشه دار شده است. فوتبال ملی متعلق به همه است. نمی توانید خط کش بگذارید و بگویید فقط یک عده باشند.

رئیس فدراسیون فوتبال با اشاره به گلایه اهالی فوتبال از شرایط فعلی گفت: ده ها سرمربی کامنت می گذارند و می گویند که در این چرخه نیستند. یک مربی در طول فصل سه بار می چرخد و سه لیگ عوض می نماید. کجا چنین اتفاقی می افتد؟ البته ما قطعاً جلوی این کار را می گیریم. من درخصوص این سمت (سرپرستی تیم ملی) با چند نفر صحبت کردم و جلسه گذاشتم.

عزیزی خادم در این باره که گفته می شود باید سرپرست بهتری برای تیم ملی انتخاب می شد تا بازیکنان از او حرف شنوی داشته باشند، اظهار داشت: نگاه ما متفاوت است. بر تیم های ملی نظارت می شود و مسئولیت تیم ملی هم با من است. تیم ملی روی لبه تیغ واقع شده است و ما از دراگان اسکوچیچ هم حمایت می کنیم. این در چارچوب اختیاراتی است که من دارم و از روزی که آمدیم از اسکوچیچ حمایت نموده و می کنیم.

وی در ادامه توضیح داد: به ما تلفن شده که سال گذشته فلانی در فلان جا بوده است. با این حال از اسکوچیچ حمایت می کنیم و جلسه خوبی با هاشمیان گذاشتیم که بسیار محترم بود. او و مربیان ملی یک ریال پول نگرفته اند و همه را دسته بندی می کنیم. کار ما برنامه ریزی شده و باید جلو برویم. امامی فر فردی تحصیل نموده است که دکترای تربیت بدنی دارد. از جامعه رسانه تشکر می کنم و به همه آنها احترام می گذارم. با قریب به اتفاق اهالی رسانه رفیق هستم و انتظارات از ما بالاست. ما کمیته فنی داریم و حوزه فنی در اختیار من نیست.

عزیزی خادم درخصوص استعفای علی جوادی از سمت سخنگوی فدراسیون فوتبال گفت: علی آقا دوست خوب من است و بحث سرپرست نبود. اختیارات در انتصاب ها با خودم است و هر کسی مسئولیتی دارد. جوادی از دلسوزان و دوستان خودم است و استعفای او را هنوز نپذیرفته ام. ما در این راستا جلو می رویم و در حوزه فنی، کارها توسط کمیته توسعه فنی انجام می شود. خیلی خوب است که فضا را رصد می کنید اما چمنی برای تمرین ندارید و صدها قرارداد وجود دارد. تیم ملی ما روی لبه تیغ قرار گرفته و یک ریال درآمدزایی ندارید.

رئیس فدراسیون فوتبال در خصوص شرایط تیم ملی و جا ماندن اسکوچیچ از اتوبوس این تیم گفت: تیم ملی نماد 80 میلیون ایرانی است و باید حداقل امکانات را داشته باشیم. شما مسائل مهمتر را ببینید. من عملگرا هستم و آموخته ام زمانم را صرف جایی کنم که چهره فوتبال را درست کنم. اجازه بدهید مسائل کلی را درست کنیم و بدانید چون که صد آید نود هم پیش ماست. هیچ آژانسی حاضر نبوده برای ستاره تیم ملی پرواز یا لباس بگیرد. با این حال تیم نتیجه موفقی گرفت و از کادر فنی حمایت می کنیم. اسکوچیچ خواستار اضافه شدن دو دستیار بود که آن را انجام دادیم. با احتساب اینکه در بحرین بازی می کنیم، اردوی کیش را تدارک دیدیم.

عزیزی خادم با بیان اینکه فدراسیون فوتبال غرق در بدهی است، اظهار داشت: کوشش کردیم ساختار درست کنیم. در همین شرایط یک پرواز چارتر پشت تیم ملی آمده است. مدیر هتلی در جزیر کیش گفت تمام اعضای تیم ملی به صورت رایگان به هتل بیایند و تدارکات لازم را برنامه ریزی کردیم. در حالی که می خواستم هتل قبلی را بگیرم اما گفتند از سه سال پیش پول هتل را نداده اند.

رئیس فدراسیون فوتبال ادامه داد: در حوزه پزشکی حتما از دکتر نوروزی مشاوره می گیرم. ما اعتقادمان بر مشورت پذیری است. توصیه نمی پذیریم و دروغ هم نمی گوییم به همین دلیل با مردم شفاف صحبت می کنیم و با فساد مبارزه خواهیم کرد. در همین یک ماهه گذشته 10،15 روز تعطیلی داشته ایم اما برنامه ریزی هم نموده ایم. در همین مدت با عزیزانی صحبت کردم که چندین سال هیچ ارتباطی با آنها برقرار نشده بود. از علی پروین و علی دایی و ... خواستیم که در سطح های بالا به ما یاری نمایند. فوتبال متعلق به این افراد است. با دکتر ذوالفقار نسب و حاج رضایی به طور مرتب در تماس هستم. انتصابی صورت نگرفته است. یک انتصاب بوده است که قبل از این انتصاب هم با 2،3 نفر صحبت کردیم که آنها نپذیرفتند. فوتبال متعلق به همه است، ده ها مربی و داور به من پیغام دادند، این فضا بسته است و پشت خط مانده اند. برای تیم ملی امید برای المپیک پاریس با کمیته المپیک نشست گذاشته ایم و برنامه ریزی نموده ایم. در حوزه فوتسال با آقایان شمس و شمسایی صحبت کردیم و با آقای ناظم الشریعه برای جام جهانی برنامه ریزی نموده ایم. همه این مسائل دسته بندی شده است. ما آمده ایم که فوتبال را در استان ها توسعه دهیم. فوتبال در مناطق کم برخوردار باید توسعه پیدا کند. کارشناس رسمی دادگستری باید تمام منابع فدراسیون را ارزش گذاری کند، حتما درآمدزایی خواهیم کرد. در حوزه های مورداحتیاج مثل حقوقی و ... گفته ایم که فراخوان می دهیم و انسان های متخصص را جذب خواهیم کرد. در حوزه استعدادیابی کشور را به 4 منطقه تقسیم کردیم تا استعدادهای مناطق محروم را پیدا کنیم.

عزیزی خادم در پاسخ به این سوال که پس از حضورش در فدراسیون فوتبال، افراد از او انتظاری داشته اند، مطرح نمود: افرادی که در تیم انتخاباتی ما بودند، همه صادقانه کنار ما بودند و با عشق کنار هم بودیم که چنین نتیجه ای رقم خورد. ما کارمان را انجام می دهیم و در آن راستای که ایمان داریم حرکت می کنیم و از تمام ظرفیت ها استفاده می کنیم. تیم ملی اولویت اصلی ما است و همزمان هم استعدادیابی خواهیم کرد. برای تیم ملی مسئله پرواز چارتر و هتل را حل نموده ایم. ما هنوز کاری را آغاز نکردیم و فقط مقدمات را انجام داده ایم. در مجمع آینده فدراسیون، ارکان قضایی باید در مجمع حضور داشته باشند و باید بتوانیم اعتبار مالی و مالی را برگردانیم تا ساختار را درست کنیم.

وی درباره برنامه ریزی در فوتبال پایه توضیح داد: همانطور که گفتم در بحث استعدادیابی در مناطق کم برخوردار کشور را به 4 منطقه تقسیم کردیم و کسی که در جم یا سنندج نشسته است باید از فوتبال بهره مند شود. ما تازه آمده ایم و زمان می خواهد تا فوتبالی که 20 سال چنین اتفاقاتی در آن مطرح نبوده است را اصلاح کنیم. ما کارمان را با هیئت رئیسه محترم جلو می بریم.

عزیزی خادم درباره حق الزحمه داوران گفت: این مبالغ حق الزحمه آنها حق شان نیست. من با اسپانسر صحبت نموده ام که تجدیدنظر کنم. با همین حداقل حق الزحمه، خیلی از داوران 10 تا 18 ماه است که حقوق نگرفته اند. ما چند جلسه گذاشته ایم و برنامه ریزی می کنیم تا بتوانیم مبلغ حقوق داوران را بالا ببریم.

رئیس فدراسیون فوتبال در خصوص بحث ممنوعیت حضور مربی و بازیکن خارجی اظهار داشت: باید این موضوع را در هیئت رئیسه مطرح کنم. در این خصوص باید اطلاعات بگیریم. من به دلیل اینکه در این حوزه مطالعه ای ننموده ام، نمی توانم الان صحبت کنم. آنچه که برای ما مهم است منافع ملی فوتبال است. موضوع ممنوعیت مربی و بازیکن خارجی را در هیئت رئیسه آینده مطرح خواهیم کرد. ما باید یک صندوق تشکیل دهیم، پول مربی و بازیکن را کنار بگذاریم تا هرجا که فسخ کردند دیگر پفراینده ای علیه فوتبال ما تشکیل نشود.

وی درباره چابک سازی لیگ مطرح نمود: ما در ابتدا و مقدمات کار هستیم و در حال مطالعه این موضوع هستیم و فاز به فاز جلو می رویم. این موضوع به صلابت فوتبال و باشگاه ها یاری خواهد نمود. باید قدم به قدم جلو برویم. قرار است که جلسه ای در این زمینه تشکیل دهیم و یک شبه نمی توانیم همه این مسائل را حل کنیم و زمان می خواهد.

عزیزی خادم درباره بدهی شستا و تسویه حساب فدراسیون فوتبال اظهار داشت: یکی از همان مسائلی که اشاره کردم، همین بدهی است. با آقای رضوانی فر صحبت کردم و قرار گذاشتیم که جلسه ای داشته باشیم. بخش اعظم این بدهی به یورو پرداخت شده است، مابه التفاوت را هم صحبت می کنیم که حل شود. ببینید در فوتبال چه چیزهایی به گروگان رفته است و باید با کارگروه های مختلف بنشینیم و جلسه بگذاریم تا حل شود. بخشی از بدهی که باقی مانده است را به دنبال تفاهم و توافق هستیم تا بتوانیم موضوع را تمام کنیم. ساختمان فدراسیون همچنان در همان ساختمان قبلی است، امیدواریم بتوانیم ساختمان را به کمپ ببریم.

وی درخصوص مصادره سه دانگ ساختمان باشگاه پرسپولیس به شرکت شستا بابت بدهی از فدراسیون فوتبال گفت: من چنین چیزی را ندیدم. در این مملکت همه چیز شفاهی است و باید کتبی باشد. گفته های افراد قابل احترام است، اما بر اساس داده ها صحبت می کنم و برنامه، عملگرایی، واقعیت گرایی، ساختار درست کردن، نگاه به آینده و توسعه محور بودن مهم است. ما به همین دلیل حرکت می کنیم و رضایت مردم و افکار عمومی برای ما مهم است. ممکن است عده ای در هر تصمیم از ما ناراضی باشند.

رئیس فدراسیون فوتبال درباره اعتراض ها به انتخابات هیئت فوتبال تهران اظهار داشت: این موضوع در حد شنیده هاست و اعتراضاتی شده اما چیزی به صورت رسمی نوشته نشده است. هر مطلبی باشد، قطعاً اقدام می کنم و اعتقاد داریم نباید حقی از کسی ضایع شود. فدراسیون در راستای اینکه حقی تضییع نشود، کنار مظلوم می ایستد و فیفا نیز چنین کاری می نماید.

عزیزی خادم در ادامه توضیح داد: اولین جلسه هیئت رئیسه در اهواز است و کمپ تیم ملی به چهارمحال و بختیاری می رود؛ یعنی نگاه توزیع عادلانه فوتبال از خوی و سلماس تا سرباز در سیستان و بلوچستان. از شمال غربی تا جنوب شرقی کشور متعلق به همه است. من با بسیاری از شهرستان ها در ارتباط هستم و برای توسعه فوتبال برنامه ریزی می کنیم. زمین چمن و هتل باید درست شود.

رئیس فدراسیون فوتبال با اشاره به مذاکراتش با محمد جواهری گفت: با مدیرعامل گل گهر صحبت کردم و از رئیس کمیسیون مالی مجلس تشکر می کنم. امکانات خوبی در سیرجان وجود دارد و آمادگی میزبانی از تیم های ملی را دارند. این ها هنر است. آنها امکانات دارند و تیم ملی هم به آنجا اعتبار می دهد. این تیم از امکانات سیرجان استفاده می نماید و باید در فوتبال بتوانیم از منابع برای رسیدن به منافع استفاده کنیم. از دوستان در مناطق آزاد کیش تشکر می کنم. امکانات هواپیمایی برای سربلندی کشور، انسجام و فوتبال ملی است.

عزیزی خادم در خصوص هدف اصلی فدراسیون فوتبال گفت: تیم ملی هدف اصلی ماست و بحث حقوقی را با رفیعی پیش می بریم. نمی توانم درباره احتمال پیروزی در پفراینده ها صحبت کنم و ما فقط وظیفه داریم از حقوق ملت دفاع کنیم؛ مردمی که با صدها گرفتاری ناشی از تحریم ها روبرو هستند. ما کوشش خود را می کنیم و نتیجه دست ما نیست. مناطق آزاد از یک ماه پیش، کمپ خود را آماده نموده تا در اختیار تیم ملی بگذارد و سپس با پرواز اختصاصی به منامه می رویم. پیش از آن، امکانات حداقلی را هم نمی دیدیم. این ها کارهای فدراسیون فوتبال است.

وی با بیان اینکه فدراسیون ریل گذاری روشنی دارد، توضیح داد: ما نگاه بسته فوتبال را باز و فضا را ایجاد می کنیم. من با یکی از چهره های شناخته شده فوتبال تماس گرفتم و گفت از اولین کسانی هستم که پس از چند سال با او تماس گرفته ام. به تک تک این چهره ها تلفن زدم و من به ماجدی مأموریت دادم که با آنها ارتباط داشته باشند.

رئیس فدراسیون فوتبال در پاسخ به این پرسش که آیا با انتصاباتی که در کمیته فنی صورت خواهد گرفت، موافق است یا خیر، اظهار داشت: بله این صحبت من و اساسنامه است. اساسنامه می گوید باید تصمیم جمعی گرفت و هر تصمیمی که در حوزه فنی تیم های ملی گرفته می شود، باید در کمیته فنی باشد. این اتفاق از لحاظ حرفه ای نیفتاده و در حال شکل گیری است. مسئولیت من، تأمین امکانات و لجستیک است و صلاحیت این را ندارم که درباره موضوع فنی صحبت کنم. مسئولیتی در کمیته فنی ندارم و باید در هیئت رئیسه به صورت جمعی تصمیم گرفته شود.

عزیزی خادم درخصوص گرفته شدن میزبانی مسابقات آسیایی فوتسال از ایران و داده شدن آن به ازبکستان بیان نمود: این اتفاقات به دیپلماسی و این مسئله برمی شود که قدرت لابی و برنامه ریزی برای استفاده از شرایط موجود را ندارید. اتفاق اتفاق افتاده برای تیم ملی بزرگسالان را دیدید؟ دیگر چه انتظاری دارید؟ برای شیخ سلمان احترام قائل هستم و نگاه بدبینانه ای نداریم اما اگر مسئله میزبانی پیش نمی آمد، به ملاقات او نمی رفتم.

وی در خاتمه گفت: ان شاءالله هر کسی به نزدیکان خود یاری کند و ان شاءالله روزهای خوب را در فوتبال خواهیم دید.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "عزیزی خادم: چند صاحب نظر سرپرستی تیم ملی را نپذیرفتند، جلوی تیم عوض کردن مربیان در طول فصل را می گیریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عزیزی خادم: چند صاحب نظر سرپرستی تیم ملی را نپذیرفتند، جلوی تیم عوض کردن مربیان در طول فصل را می گیریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید