دلیل آب شدن برفک یخچال

به گزارش وبلاگ دریا، برای پیدا کردن دلیل آب شدن برفک یخچال باید قسمت های مختلف این وسیله برقی را مورد آنالیز قرار دهید. گرفتگی لوله تخلیه، خرابی واشر درب یخچال، وجود نشتی در آبسردکن و خرابی فیلتر آبT همگی از دلایل آب شدن برفک در یخچال فریزر هستند.

دلیل آب شدن برفک یخچال

اگر علت آب شدن برفک یخچال مربوط به ایرادات اساسی دستگاه باشد، ضروری است برای برطرف مشکل با یک تعمیرکار و متخصص مشورت نمایید. سایت وبلاگ دریا این امکان را فراهم نموده است تا شما بتوانید پس از ثبت سفارش، از متخصصان مربوطه به صورت رایگان، مشاوره تخصصی دریافت نمایید.

برای دریافت مشاوره و خدمات در زمینه تشخیص علت آب شدن برفک یخچال و فریزر، درخواست خود را در بخش تعمیر یخچال ثبت نمایید.

در صورتی که یخچال فریزر شما از برند سامسونگ است می توانید در بخش تخصصی تعمیر یخچال سامسونگ سفارش خود را ثبت کنید تا متخصصین بخش سرویس تعمیر یخچال فریزر سامسونگ، جوابگوی شما باشند.

برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره سراسری 1471 تماس بگیرید.

نکات کلیدی

  • همواره قبل از انجام هر کار تعمیر و نگهداری، یخ زدایی یا غیره یخچال را خاموش کنید.
  • اگر قصد دارید یخچال خود را یخ زدایی کنید چند حوله زیر آن قرار دهید تا رطوبت اضافی را جذب کند.
  • گرفتگی لوله تخلیه یکی از مهم ترین علت آب شدن برفک فریزر و یخچال است. آن را با آب گرم تمیز و یخ زدایی کنید.
  • نشتی آب سردکن هم می تواند به جمع شدن آب در قسمت های مختلف درب یخچال منجر گردد.
  • علت آب شدن یا شل شدن مواد غذایی درون یخچال پارگی یا فرسودگی واشر درب یخچال است که باعث ورود هوای گرم به داخل یخچال فریزر می گردد.

مهم ترین دلایل آب شدن برفک یخچال و فریزر

باز کردن در یخچال و مشاهده قفسه ها و کشوهای پر از آب قطعا صحنه ای نگران نماینده است. اما نباید وحشت کنید؛ چون علت آب شدن برفک یخچال را با آنالیز بخش های مختلف این وسیله پیدا خواهید کرد.

آب شدن برفک یخچال دلایل مختلفی دارد و اگر دانش فنی ندارید برای آنالیز مشکل بهتر است از تعمیرکار یاری بگیرید. در ادامه دلایل و راه حل مشکل آب شدن برفک یخچال را آنالیز می کنیم.

علت آب شدن برفک یخچال

1. مسدود شدن لوله تخلیه

مهم ترین علت آب شدن برفک یخچال قدیمی و جمع شدن آب در قفسه ها و کشوها، مسدود شدن لوله تخلیه است. سیستم یخ زدایی در یخچال و فریزر وظیفه آب کردن یخ های تشکیل شده روی کویل های اواپراتور را بر عهده دارد.

آب حاصل از ذوب شدن یخ ها وارد لوله تخلیه شده و به سینی تخلیه و کف یخچال راهنمایی می گردد. در مرحله بعد آب جمع شده در سینی تبخیر می گردد. اما اگر لوله تخلیه یخچال مسدود شده باشد آب به داخل یخچال سرازیر شده و از قسمت های مختلف می چکد.

برای برطرف مشکل گرفتگی لوله تخلیه که مهم ترین علت آب شدن برفک یخچال شما است باید این مسیر را تمیز کنید. به احتمال زیر علت انسداد این لوله تجمع ذرات یخ درون آن است. با ریختن کمی آب داخل داخل لوله تخلیه به راحتی می توانید آن را تمیز و مشکل انسداد را حل کنید.

علت آب شدن برفک یخچال | گرفتگی لوله تخلیه

2. نشتی آب سردکن

اگر لوله های انتقال آب داخل درب یخچال قرار گرفته باشند وجود نشتی در این لوله ها علت جمع شدن آب در یخچال شما است. برای آنالیز علت آب دادن آبسردکن یخچال باید پنل های یخچال را بردارید و محل نشتی را پیدا کنید. این کار تخصصی است و اگر نمی توانید بهتر است با تعمیرکار تماس بگیرید.

محاسبه رایگان هزینه نصب و تعمیر یخچال!

3. آب شدن برفک یخچال فریزر به علت تعریق

خرابی واشر درب یخچال هم علت آب شدن برفک فریزر شما خواهد بود. واشرهای لاستیکی مانع ورود هوای گرم به داخل محفظه یخچال فریزر می شوند. خرابی این واشرها و ورود هوای گرم به داخل یخچال و سپس خنک شدن این هوا به جمع شدن آب در دیواره های یخچال منجر می گردد.

تعریق و تجمع آب علت آب شدن یا شل شدن مواد غذایی درون یخچال شما است. قطرات آب حاصل از خنک شدن هوای گرم روی مواد غذایی نشسته و به شل شدن آن ها منجر می گردد. در این شرایط تنها راه چاره مشکل آب شدن برفک یخچال تعمیر یا تعویض واشر درب آن است.

پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر راهنمای علت آب شدن مواد غذایی در فریزر را مطالعه فرمایید.

علت آب شدن برفک یخچال | تعریق و تجمع آب در داخل یخچال

آنالیز نشتی و علت آب شدن برفک یخچال

اگر همواره پایین یخچال روی زمین آب جمع می گردد نشانه وجود مشکل در یخچال فریزر شما است. نشتی یخچال را می توان تعمیر کرد؛ اما اگر مهارت کافی ندارید این کار را به متخصص تعمیرات بسپارید. در ادامه متداول ترین دلایل نشتی آب در یخچال را مورد آنالیز قرار می دهیم.

گرفتگی لوله تخلیه یخ زدایی

گرفتگی لوله تخلیه یخ زدایی رایج ترین علت آب شدن برفک یخچال و نشتی است. اتفاقی که می افتد این است که آشغال ها و تکه های غذا در شلنگ تخلیه گیر می نماید و منجر به انسداد می شوند. با گذشت زمان و با تجمع یخ در نهایت با گودال بزرگ آب روبه رو می شوید.

برای حل این مشکل ابتدا باید لوله تخلیه داخل یخچال را با آب داغ تمیز کنید. اگر این کار جواب نداد محلول لوله پاک کن تهیه کنید و سعی کنید تجمع کثیفی را از بین ببرید.

نصب و تعمیرات تخصصی یخچال با تیم وبلاگ دریا

گرفتگی یا یخ زدگی لوله آب

گرفتگی یا یخ زدگی منبع آب هم می تواند علت آب شدن برفک یخچال و نشتی باشد. این مشکل در بیشتر انواع یخچال رایج است و شما کنترل زیادی روی آن از نظر پیشگیری ندارید.

برای حل این مشکل ابتدا یخچال را از برق جدا بکشید و شیر قطع نماینده را ببندید. لوله پلاستیکی تامین آب را از نظر گرفتگی یا نشتی آنالیز کنید. اگر ترکیدگی یا پارگی مشاهده کردید باید آن را تعویض کنید.

اگر همه چیز خوب به نظر می رسد اما یخچال شما همچنان نشتی دارد می توان چنین نتیجه گرفت که یخ باعث گرفتگی لوله آب شده است. در این شرایط تنها راه چاره برطرف علت آب شدن برفک یخچال از برق کشیدن و آب شدن یخ های داخل لوله آب است.

علت آب شدن برفک یخچال | گرفتگی لوله آب

یخچال خنک نمی گردد

اگر متوجه شدید یخچال شما به مقدار کافی خنک نیست و مواد غذایی داخل آن سریعتر فاسد می شوند باید مشکل را عیب یابی کنید.

دلایل سرد نشدن یخچال

دلایل مختلفی برای سرد نشدن یخچال وجود دارد و بسیاری از مسائل را می توان به سرعت حل کرد. در ادامه به آنالیز این دلایل می پردازیم.

بیشتر بخوانید: 8 علت سرد نکردن یخچال ساید بای ساید سامسونگ

1. قطعی منبع برق

فرض کنید یخچال شما برق ندارد. در یخچال را باز می کنید و آنچه نصیب شما می گردد غذاهای گرم و فاسد است. اگر پریز برق یخچال شما کار نمی نماید از برقکار بخواهید پریز را آنالیز و راه چارهی برای این مشکل پیدا کند.

2. تغییرات تنظیم دما

ترموستات یخچال وظیفه کنترل دمای آن را بر عهده دارد. اگر تنظیم ترموستات به هر علتی به هم بخورد دمای یخچال بالا رفته و همین امر می تواند علت آب شدن برفک یخچال شما باشد. برای حل مشکل ترموستات را روی دمای مناسب تنظیم کنید.

اگر ترموستات به درستی کار نمی نماید از تکنسین ماهر بخواهید مشکل را آنالیز و برترین راه چاره را برای آن پیدا کند.

علت آب شدن برفک یخچال | عدم تنظیم دمای مناسب

3. مسدود شدن فن کندانسور

اگر یخچال شما دارای فن کندانسور است این احتمال وجود دارد که گردوغبار، زباله، موی حیوانات خانگی و غیره آن را مسدود نموده باشد. چنین مسئله ای روی عملکرد یخچال و فریزر شما تأثیر می گذارد.

برای حل این مشکل یخچال را از برق بکشید. فن کندانسور را تمیز و آن را آزمایش کنید تا ببینند حرکت می نماید یا خیر. اگر همه چیز درست به نظر می رسد یخچال را دوباره به برق بزنید و عملکرد فن آن را آنالیز کنید. اگر از کار افتاده باید آن را تعویض کنید.

علت آب شدن برفک یخچال | مسدود شدن فن کندانسور

جمع بندی

وقتی متوجه جمع شدن آب در قفسه های یخچال فریزر خود می شوید انواع و اقسام افکار به فکر شما خطور می نمایند. در ابتدای کار بسیاری از مردم به محاسبه هزینه تعویض یخچال می پردازند یا حتی تخمین می زنند که تعمیر دستگاه چقدر هزینه دارد.

قبل از انجام هر کار به یاد داشته باشید که می توانید علت آب شدن برفک یخچال فریزر را در چند مرحله آنالیز و پیدا کنید. کافیست لوله تخلیه، آب سردکن و واشر درب یخچال را آنالیز کنید.

اگر به تنهایی نمی توانید علت آب شدن برفک یخچال را بیابید و از عهده کار بر نمی آیید بهتر است با یک تعمیرکار باتجربه تماس بگیرید تا این مشکل موجب خرابی وسیع تر در سیستم برودتی یخچال نگردد.

سوالات متداول

چرا برفک یخچال ما مدام آب می گردد؟

برای حل مشکل آب شدن برفک یخچال فریزر ترموستات را آنالیز کنید. دمای آن را کاهش دهید و در درجه مناسب تنظیم کنید. اگر درب یخچال برای مدت طولانی باز است ورود و خنک شدن هوای گرم درون یخچال به آب شدن برفک و شل شدن مواد غذایی منجر خواهد شد.

مهم ترین علت آب شدن برفک یخچال چیست؟

گرفتگی لوله تخلیه مهم ترین علت آب شدن برفک یخچال و فریزر است. این لوله را می توانید با آب گرم به راحتی تمیز و یخ زدایی کنید.

چرا یخچال من پر از آب می گردد؟

محتویات یخچال و فریزر را آنالیز کنید تا از خنک شدن آن ها مطمئن شوید. سرد نشدن یخچال می تواند باعث ذوب شدن برفک و جمع شدن آب در قفسه ها و سینی تخلیه گردد. اگر محتویات داخل فریزر یخ نمی زنند یا چرخه یخ زدایی تکرار می گردد ممکن است ترموستات یخچال خراب باشد.

چگونه از ذوب شدن برفک یخچال جلوگیری کنیم؟

درب یخچال فریزر را تا حد امکان بسته نگه دارید. درب ها و درزگیرهای داخلی را آنالیز کنید تا مطمئن شوید که سالم هستند و هوای گرم وارد یخچال نمی گردد.

منبع: آچاره

به "دلیل آب شدن برفک یخچال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل آب شدن برفک یخچال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید