قرار گرفتن نام ایران در میان 4 کشور تولید کننده دستگاهی برای درمان پارکینسون

به گزارش وبلاگ دریا، محققان کشور با کسب دانش فنی تولید دستگاه تحریک مغناطیسی مغز، ایران را در میان 4 کشور صاحب این دانش قرار دادند.

قرار گرفتن نام ایران در میان 4 کشور تولید کننده دستگاهی برای درمان پارکینسون

به گزارش ایسنا، rTMS تحریک مغناطیسی مغز است که طی آن فعالیت الکتریکی مغز تحت تأثیر میدان مغناطیسی قرار می گیرد و این میدان های مغناطیسی از طریق جریان پالس هایی، از سر عبور می کنند؛ در این روش، میدان مغناطیسی می تواند نواحی خاصی از قشر مغز را تحریک کند.

هر پالس مغناطیسی به راحتی و بدون احساس درد، از پوست سر و استخوان و پرده های مغز گذشته و به نورون های عصبی می رسد و موجب فعالیت کوتاه مدت نورون های عصبی آن قسمت از مغز می شود.

میدان مغناطیسی که در نتیجه rTMS ایجاد می شود علاوه بر اینکه ایمن بوده، احساس ناخوشایندی نیز در فرد ایجاد نمی کند و در مقابل عبور میدان مغناطیسی از مغز سبب ایجاد جریانی در سلول های عصبی مغز می شود و این سلول ها را تحریک می کند.

rTMS می تواند برای هر بیمار بطور اختصاصی و در منطقه خاصی از مغز انجام بگیرد.

این دستگاه تا به امروز به کشور وارد می شد، ولی گروهی از محققان یکی از شرکت های فناور از مسیر واردات فناوری این دستگاه پیروز به طراحی و ساخت آن در داخل کشور شدند.

دکتر عباسی از محققان این طرح در گفتگو با ایسنا با بیان اینکه شرکت فناور تحت پوشش وی از سال 1390 واردات دستگاه های rTMS و FMS را آغاز کرده است، ادامه داد: ما اکنون به دانش فنی طراحی و ساخت این دستگاه نائل شدیم و ایران چهارمین کشور صاحب دانش فنی این دستگاه است.

وی کاربرد دستگاه rTMS را در حوزه مغز و اعصاب برای درمان بیماری هایی، چون افسردگی، میگرن و اصلاح حرکت بیماران دچار سکته مغزی دانست و گفت: این دستگاه همچنین برای توانبخشی به افراد مبتلا به بیماری پارکینسون نیز کاربرد دارد.

عباسی، کاربرد دستگاه FMS یا دستگاه تحریک مغناطیسی عملکردی برای درمان بی اختیاری ادرار را از دیگر دستاورد های فناورانه این شرکت نام برد و یادآور شد: عملکرد این دستگاه مشابه دستگاه rTMS است، ولی در FMS بافت بیشتری از مغز را تحت پوشش قرار می دهد.

به گفته وی، این دستگاه ها تست های کارآزمایی های بالینی را گذرانده و علاوه بر دریافت ایزو، 2 استاندارد اروپا را نیز اخذ شده کرده اند.

این محقق مهمترین چالش شرکت های دانش بنیان را عدم رعایت قانون منع واردات کالا هایی که امکان تولید داخلی آن ها در کشور وجود دارد، مطرح کرد.

منبع: فرارو

به "قرار گرفتن نام ایران در میان 4 کشور تولید کننده دستگاهی برای درمان پارکینسون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قرار گرفتن نام ایران در میان 4 کشور تولید کننده دستگاهی برای درمان پارکینسون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید