مضرات مصرف زیاد خرما چیست؟

به گزارش وبلاگ دریا، خرما از آن دسته مواد غذایی است که همواره در خصوص فواید و ارزش غذایی آن شنیده اید؛ ولی در این مطلب عوارض احتمالی زیاده روی در مصرف خرما را می خوانید.

مضرات مصرف زیاد خرما چیست؟

به گزارش برنا، خوردن خرما با چای، همراه غذا، ترکیب آن با گردو به عنوان میان وعده ای پرانرژی و حتی وجود آن در وعده های غذایی اصلی مثل خرما پلو و موارد بسیار دیگری از مصرف آن در ساعات مختلف روز، موید این واقعیت است که از عوارض احتمالی آن مطلع نیستیم. خرما یک ماده غذایی مفید است؛ اما زیاده روی در مصرف آن باعث اختلالاتی در عملکرد بعضی قسمت های بدن می گردد. با ما همراه باشید تا در خصوص مضرات مصرف بی رویه خرما بیشتر بدانید.

1.مسائل شکمی

خرما سرشار از فیبر است؛ اما جالب است بدانید مقدار بالای فیبر آن می تواند برای بدن مضر باشد. این اثر معکوس، زمانی اتفاق می افتد که با مصرف بیش از حد خرما، به طور ناگهانی بدن تان مقدار زیادی فیبر دریافت می نماید. این موضوع باعث اختلال در دستگاه گوراش و در نتیجه یبوست و نفخ می گردد. بعضی تحقیقات هم بیانگر این است که خرما می تواند باعث تشدید اسهال گردد.

2.عامل جوش های پوستی

برای نگهداری از میوه های خشک و حفاظت آن ها از هجوم باکتری ها، یک ترکیب شیمیایی به نام سولفات به آن ها می افزایند. خرمای خشک هم از این قضیه مستثنا نیست. وجود این ماده شیمیایی روی خرمای خشک برای کسانی که پوست حساس دارند، باعث بروز جوش های پوستی می گردد. البته جوش های پوستی علت دیگری هم ممکن است داشته باشند و آن وجود کپک روی انواع میوه های خشک از جمله خرما است.

3.افزایش وزن

با وجودی که خرما سرشار از فیبر است، کالری بالای آن می تواند باعث افزایش وزن گردد. هر گرم خرما حاوی 2.8 کالری است و این یعنی مقدار انرژی نسبتا زیادی دارد و برای کسانی که مستعد چاقی هستند به راحتی منجر به افزایش وزن می گردد.

4.هایپر کالمی

افزایش بیش از حد پتاسیم در خون باعث عارضه ای به نام هایپرکالمی می گردد. از آنجا که خرما سرشار از پتاسیم است، اگر به صورت عادی مقدار پتاسیم خون تان بالاست، در مصرف خرما زیاده روی نکنید.

5.مضر برای بچه ها

یکی از مضرات خرما متوجه بچه ها است. جویدن خرما به علت ضخامت و تراکم بالای بافت های آن، برای بچه ها سخت است و در نتیجه هضم آن برای روده آن ها مسائلی ایجاد می نماید؛ حتی ممکن است نای بچه ها را مسدود نموده و باعث خفگی گردد.

مضراتی که در خصوص مصرف بی رویه خرما گفتیم، به این معنی نیست که مصرف آن را قطع کنید؛ چرا که فواید زیادی دارد و در صورتی که به میزان مصرف گردد، به سلامت بدن یاری می نماید. این مضرات صرفا هشداری بود برای این که مقدار مصرفتان را کنترل کنید. با توجه به ارزش غذایی بالای خرما و اینکه منبع ویتامین های B, A, K,C است، سعی کنید در طول روز دو یا سه عدد خرما بخورید.

منبع: فرارو

به "مضرات مصرف زیاد خرما چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مضرات مصرف زیاد خرما چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید