نشست غیر رسمی 1

به گزارش وبلاگ دریا، آنتونی بلینکن وزیر خارجه جدید آمریکا، در مصاحبه با بی بی سی گفت که آمریکا میخواهد در نشست غیر رسمی گروه 1+5 با ایران شرکت کند و چنین نشستی نخستین گام ها برای باز کردن جهت دیپلماسی برای حل مساله هسته ای ایران خواهد بود.

نشست غیر رسمی 1

بلینکن در تبادل نظر با بخش انگلیسی بی بی سی، در مورد مذاکرات در نشست مجازی خود با سه کشور اروپایی درباره ایران گفت، نتیجه این مذاکرات این بود که آمریکا و اروپا اکنون بار دیگر همسو هستند و به دنبال اهداف متفاوتی نیستند و این مهم است که ما اکنون اهداف مشترکی داریم.

آنتونی بلینکن در این مصاحبه بار دیگر به اظهارات و موضع جو بایدن رئیس جمهوری جدید آمریکا در قبال برنامه هسته ای ایران اشاره نمود و گفت: بر اساس این رویکرد، اگر جمهوری اسلامی به اجرای کامل تعهدات خود در چارچوب توافق هسته ای بازگردد، آمریکا نیز همین کار را خواهد نمود.

وی در ادامه گفت: پس از احیای توافق هسته ای موسوم به برجام، ما با همکاری شرکای خود به دنبال مستحکم تر و طولانی تر کردن این توافق خواهیم بود. سپس مقابله با اقدامات و مسائلی مانند فعالیت های ایران در منطقه و برنامه موشک های بالستیک این کشور را پیگیری خواهیم کرد.

وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه گفت، آنچه که من در تبادل نظر با همتایان اروپایی متوجه شدم این است که ما الان کاملاً با یکدیگر همسو هستیم.

آنتونی بلینکن تاکید نمود: ما اکنون دعوتنامه اتحادیه اروپا برای شرکت در نشست غیر رسمی کمیسیون مشترک توافق هسته ای با ایران را دریافت نموده ایم و قرار است که سه کشور اروپایی به همراه روسیه و چین و همچنین ایران در آن حضور داشته باشند. ما هم قصد داریم در آن حضور داشته باشیم.

وی گفت: اگر چنین نشستی برگزار گردد، این نخستین گام جهت باز کردن جهت دیپلماسی برای حل این مساله خواهد بود.

خبرنگار بی بی سی در ادامه این مصاحبه از آنتونی بلینکن پرسید منتقدان معتقدند که اقدام آمریکا در پس دریافت مکانیسم ماشه در شورای امنیت سازمان ملل متحد یک امتیازدهی پیشاپیش در برابر تهران بود؟

وزیر امور خارجه آمریکا در پاسخ گفت: هیچ امتیاز دهی پیشاپیشی در کار نیست. ما در سالهای اخیر سیاست موسوم به فشار حداکثری در قبال ایران را داشتیم که نه تنها نتیجه نداد، بلکه مسائل را هم بدتر کرد.

او افزود: ایران اکنون به فراوری مواد شکاف پذیر لازم برای ساخت سلاح اتمی که به آن موقع گریز گفته می گردد خیلی نزدیک شده است این (زمان گریز اتمی) در زمان برجام یک سال بود، اکنون بنا بر گزارش های منتشر شده، تنها چند ماه با آن فاصله دارند.

آنتونی بلینکن اضافه نمود: این راهبرد باعث نشد که ایران به عقب رانده گردد، شرایط نه تنها بهتر نشد، بلکه بدتر شد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "نشست غیر رسمی 1" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشست غیر رسمی 1"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید