نقشه راهی با اولویتهای سازه ای برای مسجد جامع عباسی در حال تهیه است

به گزارش وبلاگ دریا، ایسنا/ براساس آخرین خبر و گزارش های منتشر شده، نقشه راهی با اولویتهای سازه ای برای مسجد جامع عباسی در حال تهیه است.

نقشه راهی با اولویتهای سازه ای برای مسجد جامع عباسی در حال تهیه است

سید مهدی موسوی موحد، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان در پاسخ به این پرسش خبرنگار مبنی بر اینکه چرا علیرغم ایرادهای موجود در بازسازی دونیم ترک نخست گنبد مسجد شیخ لطف الله و با وجود تأکید متخصصان مبنی بر توقف بازسازی و استفاده از نظرات نخبگان و پیشکسوتان کشوری و حتی بین المللی همچنان این بازسازی ادامه پیدا نموده، گفت: با توجه به اینکه مسائل ایجاد شده در خصوص بازسازی گنبد مسجد شیخ لطف الله با همان ترک اول بوجود آمد و ما در این خصوص با چالش های متعددی روبرو شدیم اما در ادامه و در دوره نو، جلسه ای با شورای راهبردی دفتر امور پایگاه های ملی و دنیای برگزار گردید که متشکل از پیشکسوتان و اساتید دانشگاه و حتی منتقدان بود که در صورت جلسه آن بر کلیت بازسازی صحه گذاشتند ولی بر رفع ایرادهای موجود تأکید کردند.

او اضافه نمود: به همین خاطر ایرادهای موجود در ترک اول رفع شد، بازسازی سه نیم ترک بعدی ادامه پیدا کرد و این مدل بازسازی مورد تأیید نهاده شد، یعنی آن چیزی که الان ادامه دارد، پیرو همان صورت جلسه ای است که با کمیته راهبردی دفتر پایگاه های ملی و دنیای انجام شد.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر بازسازی یک چهارم گنبد مسجد شیخ لطف الله به خاتمه رسیده، اشاره نمود: در دو نیم ترک اول این گنبد یکسری ایرادهایی در رابطه با تغییر رنگ وجود داشت که در سه نیم ترک نو چنین نیست و ان شاءالله وقتی بازسازی سه چهارم دیگر گنبد به خاتمه برسد، شرایط گنبد از این شکل خارج می گردد.

موسوی موحد درخواست کرد: من تأکید می کنم که اصحاب رسانه حتما عکسهای قبل از بازسازی دو ترک اول و عکسهای سه چهارم به جامانده گنبد را ببینند، چون شرایط آن به شدت وخیم است اما اینکه آن زمان بازسازی آغاز شد به این دلیل بود که لزوم آن احساس میشد، منتهی یکسری ایراداتی وجود داشت که سعی شد در سه نیم ترک بعدی رفع شوند.

او با بیان اینکه پیمانکار بازسازی گنبد مسجد شیخ لطف الله تغییری ننموده، یادآوری کرد: بازسازی سه نیم ترک نو این گنبد همچنان با همان پیمانکار قبلی یعنی محمدرضا رضایت (معروف به ستار رضایت) صورت گرفته است.

آنالیز بازسازی گنبد مسجد جامع عباسی با اولویت سازه

معاون میراث فرهنگی استان اصفهان در خصوص بازسازی گنبد مسجد جامع عباسی نیز شرح داد: آخرین جلسه در این مورد دو روز قبل برگزار گردید که آقای دکتر مختاری روزهای پنجشنبه، آدینه و شنبه در اصفهان حضور داشت و به اتفاق سایر اعضای کمیته آنالیز بازسازی گنبد مسجد جامع عباسی یعنی آقای دکتر حجازی، آقای مهندس فرشته نژاد و آقای ایزدی روی گنبد آمدند و با توجه به نظافتی که داخل دو پوش گنبد صورت گرفته بود مجددا داخل پوش گنبد بازدید و ترک های موجود آنالیز شد.

موسوی موحد تأکید کرد: در حال حاضر و بیش از همه، بحث ها و اولویت های سازه ای بنا مورد توجه نهاده شد تا داستان خواجه در بند نقش ایوان است.

او اضافه نمود: ما باید مراقب باشیم که به لحاظ سازه ای آسیب های شدیدی متوجه گنبد مسجد جامع عباسی نگردد.

موسوی موحد در پاسخ به اینکه آیا اقدامی در خصوص بهبود شرایط سازه ای این گنبد صورت گرفته است یا خیر؟ گفت: فعلاً این مباحث در حوزه مطالعات است چون باید کمترین آسیب و دخل و تصرف در بنا را داشته باشیم؛ اما اعضای کمیته آنالیز بازسازی این گنبد بعد از بازدید مجدد از دو پوش، در خصوص یک صورت جلسه نیز به اجماع رسیدند و تأیید کردند که البته نمی د انم آن را امضا کردند یا خیر، اما این صورت جلسه تنظیم شد و من هم آن را مطالعه کردم منتهی قرار بود همکاران نیز مطالعه و امضا نمایند که اطلاعی در این خصوص ندارم که امضا نموده اند یا خیر.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان درباره محتوای این صورت جلسه بیان نمود: بیشتر، اولویت های مطالعاتی آنالیز شده است؛ اینکه چه کاری باید انجام گردد؟ مطالعاتی که باید انجام دهیم شامل چه مواردی است؟ آیا قرار است فتوگرامتری انجام گردد؟ استحکام بخشی چگونه باشد؟ زیر زمین چه اقداماتی انجام دهیم؟ روی زمین چه اقداماتی انجام دهیم؟ درمجموع فعلاً در حد بحث های مطالعاتی است و هنوز به طرح بازسازی نرسید.

او با بیان اینکه اعضای کمیته آنالیز بازسازی گنبد مسجد جامع عباسی راههای متفاوتی دارند، افزود: به عنوان مثال فردی مانند دکتر حجازی نگاه خیلی آکادمیک دارد و از یکسری جنبه ها نیز نکته مثبتی است ولی دکتر مختاری به لحاظ اجرایی قوی است و کارهای متعددی انجام داده اند و آقای فرشته نژاد نیز که از پیشکسوتان میراث فرهنگی هستند و عمرشان را در میراث فرهنگی اصفهان گذرانده است؛ بنابراین هر کدام نقطه نظرات متفاوتی دارند و بعضاً ممکن است اختلاف نظراتی وجود داشته باشد ولی یک نقشه راه برای آینده و نه فقط برای گنبد مسجد جامع عباسی بلکه برای کل این مسجد و کل میدان نقش دنیا در حال تنظیم است، اما فعلا بواسطه اتفاقاتی که افتاد، از گنبد مسجد جامع عباسی مسجد آغاز می گردد.

منبع: همگردی

به "نقشه راهی با اولویتهای سازه ای برای مسجد جامع عباسی در حال تهیه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقشه راهی با اولویتهای سازه ای برای مسجد جامع عباسی در حال تهیه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید