واکنش خطیب زاده به اتهامات یک نماینده و هتاکی یک روزنامه به ظریف

به گزارش وبلاگ دریا، تهران (پانا) - سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان، با اشاره به بازداشت یک استاد دانشگاه ایرانی در آمریکا تاکید کرد که واشنگتن به گروگان گیری آشکار علیه اتباع ایرانی روی آورده است.

واکنش خطیب زاده به اتهامات یک نماینده و هتاکی یک روزنامه به ظریف

به گزارش ایسنا، سعید خطیب زاده، در ارتباط با ادعای مقامات آمریکایی مبنی بر دستگیری یک تبعه ایرانی به نام کاوه لطف الله افراسیابی به اتهام لابی گری مخفیانه برای دولت ایران گفت: اقدام آمریکا یک گروگانگیری آشکار علیه اتباع ایرانی است.

وی با بیان اینکه متاسفانه آمریکایی ها به این نوع اقدامات اعتیاد پیدا کرده اند و به هر بهانه ای اقدام به گروگانگیری می کنند، گفت: امیدواریم دولت جدید آمریکا از رویکرد گروگانگیری دولت ترامپ فاصله بگیرد.

این دیپلمات ارشد کشورمان با بیان اینکه آقای افراسیابی استاد شناخته شده دانشگاه هستند که به اتهامات واهی بازداشت شدهاند، گفت: این چندمین باری است که آمریکا در کشورهای مختلف با ادعاهای بی اساس اقدام به ایجاد مشکل برای اتباع ایرانی می کند و دست به گروگانگیری می زند.

وی در ادامه ابراز امیدواری کرد که هر چه زودتر مشکل ایجاد شده برای این تبعه ایرانی حل و فصل شود. روز سه شنبه وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرده یک ایرانی مقیم آمریکا به نام کاوه لطف الله افراسیابی را به اتهام لابی گری مخفیانه برای دولت ایران بازداشت کرده است.

سعید خطیب زاده، در پاسخ به سوالی در مورد اتفاقات روز سه شنبه در مجلس شورای اسلامی و اظهار ات یکی از کنندگان مجلس و همچنین ارائه دو کارت زرد از سوی کنندگان مجلس به وزیر امور خارجه شرح داد: اتفاق روز گذشته در مجلس و اظهارات آن کننده محترم، اتفاقات تلخی بود.

وی با بیان اینکه مجلس عصاره فضائل ملت است، گفت: انتظار از کنندگان محترم مجلس همانند همواره بهره بردن از ادبیات و لحن متناسب با این جایگاه است. متاسفانه دیروز با ادبیاتی نامناسب، اتهام های بیپایه ای به وزیر و وزارت خارجه زده شد.

خطیب زاده با بیان اینکه پرسیدن سوال و فراخواندن وزیر به مجلس حق کنندگان مجلس است، گفت: کارکرد سوال از وزرا در آیین نامه مجلس روشن است ولی اتهامات و مسائلی که روز گذشته توسط کننده محترم در مجلس شورای اسلامی مطرح شد، ضمن آنکه واقعیت نداشت از چارچوب و کارویژه تعیین شده در سوال کنندگان نیز خارج بود.

این دیپلمات ارشد کشورمان با انتقاد از دوگانه سازی مذاکره و مقاومت از سوی اقلیتی تاکید کرد: وزارت خارجه در راستای انجام مسوولیتهای خود همواره در جهت دفاع از منافع و مصالح کشور عمل کرده است و اجرا کننده سیاستهای نظام بوده است.

این دیپلمات ارشد کشورمان با بیان اینکه کشور همزمان به دوبال مذاکره و مقاومت احتیاجمند است شرح داد: مذاکره در هیچ برهه ای و در هیچ نگاهی به معنای تسلیم نیست و کسانی که در مقام مذاکره کننده قرار می گیرند در راستای دفاع از منافع کشور عمل می کنند و از حقوق کشور در عرصه بین المللی دفاع و صیانت می کنند.

خطیب زاده گفت: در موضوع برجام نظام تصمیم گرفت که دو بال مقاومت ملی و تعامل و مذاکره در کنار هم قرار بگیرد تا بحران ساختگی هسته ای کشور حل و فصل شود و یکی از بزرگترین دستاوردها برای کشور حاصل شد و قطعا تاریخ در آینده در مورد این دستاورد و اتفاقاتی که در این زمینه رخ داد قضاوت می کند.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در مورد پیشنهاد مطرح شده از سوی رئیس مجلس شورای اسلامی مبنی بر اینکه نام وزارت خارجه به وزارت خارجه و تجارت بین المللی تغییر پیدا کند گفت: این پیشنهاد موافقین و مخالفین خود را دارد. این پیشنهاد برای اینکه نتیجه عملی داشته باشد احتیاجمند آن است که در ساختار وزارت خارجه و ساختار برخی دیگر از وزارتخانه ها و دستگاه های اقتصادی تغییراتی ایجاد شود.

وی با بیان اینکه ایجاد چنین تغییری مستلزم ارائه اختیارات بیشتر و تغییرات ساختاری است، گفت: در برخی از کشورها مثل کانادا چنین روندی حاکم است ولی همانطور که گفتم تحقق این موضوع در کشور ما احتیاجمند ایجاد تغییرات قابل توجهی است و احتیاج به بازنگری در اختیارات و مسولیت ها وجود دارد در صورتیکه بخواهیم این تغییر نام از صرف یک تغییر نام فراتر رفته و شاهد تغییر رویکرد باشیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد پاسخ وزارت خارجه به تیتر امروز صبح یکی از روزنامه ها با عنوان ظریف ترامپید هم با اشاره به آیه 63 سوره فرقان (وَعِبَادُ الرَّحْمَٰنِ الَّذِینَ یَمْشُونَ عَلَی الْأَرْضِ هَوْنًا وَإِذَا خَاطَبَهُمُ الْجَاهِلُونَ قَالُوا سَلَامًا﴾ گفت: قالوا سلاما.

خطیب زاده گفت: البته باید از اهالی رسانه پرسید و آنها بهترین افرادی هستند که بگویند این چه سبک روزنامه نگاری است که از چنین ادبیات سخیف و مهملی در آن استفاده شده است و آیا حتی پایین ترین استاندارهای رسانه ای در این تیتر هتاکانه رعایت شده است؟

وی افزود: بسیاری از اهالی رسانه از امروز صبح با من تماس گرفته اند و ابراز ناراحتی می کنند و از این سبک سوءاستفاده از رسانه به لمپنیسم یاد می کنند.

این دیپلمات ارشد کشورمان در انتها گفت: قلم جایگاه سوگند پروردگار است که متاسفانه برخی اینچنین در خدمت مقاصد دون سیاسی خود استفاده میکنند. این اقدامات تفرقه افکنانه و وحدت شکنانه است.

منبع: خبرگزاری پانا

به "واکنش خطیب زاده به اتهامات یک نماینده و هتاکی یک روزنامه به ظریف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش خطیب زاده به اتهامات یک نماینده و هتاکی یک روزنامه به ظریف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید