آلمان: اقدامات اخیر ایران بازگشت آمریکا به برجام را به خطر می اندازد

به گزارش وبلاگ دریا، وزیر امور خارجه آلمان که کشورش در محقق کردن وعده های برجامی ناکام مانده مدعی شد اقدامات اخیر ایران بازگشت آمریکا به این توافق را به خطر می اندازد.

آلمان: اقدامات اخیر ایران بازگشت آمریکا به برجام را به خطر می اندازد

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

به گزارش گروه سیاسی وبلاگ دریا، هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان مدعی شده اقدامات اخیر ایران بازگشت آمریکا به توافق هسته ای برجام را به خطر می اندازد.

آلمان در کنار انگلیس و فرانسه سه عضو اروپایی گروهی هستند که از سال 2015 به توافقی با ایران بر سر برنامه هسته ای این کشور دست پیدا کرده اند. این توافق قرار بود در ازای ایجاد محدودیت در بخش هایی از برنامه هسته ای، تحریم های اعمال شده به بهانه هسته ای علیه ایران را رفع کند.

دولت آمریکا اردیبهشت ماه سال 1397 از این توافق خارج شده و ضمن اعمال تحریم های متوقف شده ذیل این توافق، تحریم های دیگری علیه ایران وضع کرد.

تروئیکای اروپا علی رغم مخالفت های لفظی با خروج آمریکا از برجام به وعده های خود برای جبران آثار این خروج عمل نکردند.

جمهوری اسلامی ایران در واکنش به بی عملی کشورهای اروپایی در 5 گام طبق مفاد برجام تعهدات خود ذیل برجام را کاهش داد.

ایران اخیراً به طرف های برجام هشدار داده چنانچه طرف مقابل تعهداتش را تا هفته اول اسفند اجرا نکند، دولت موظف به توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی است.

کاظم غریب آبادی سفیر و کننده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان های بین المللی مستقر در وین و کننده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی روزدوشنبه گفت تهران نامه توقف اجرای اقدامات داوطلبانه خود تحت برجام را تحویل مدیر کل آژانس داده است.

اقدام ایران در راستای اجرای قانون مصوب مجلس شورای اسلامی ایران است که شریکان ایران در برجام را به لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران، در راستای حقوق مصرح جمهوری اسلامی ایران تحت بندهای 26 و 36 برجام ملزم می کند.

غریب آبادی دوشنبه گفت: در این نامه از آژانس خواستیم تا در اسرع وقت اقدامات لازم را برای اجرای درخواست های ایران به منظور توقف اقدامات مختلف داوطلبانه، شامل اجرای پروتکل الحاقی، به عمل آورد.

کننده ایران شرح داد از این پس همکاری های میان ایران و آژانس صرفاً بر مبنای تعهدات پادمانی ادامه می یابد، تا زمانی که با لغو عملی تحریم ها، زمینه برای بازگشت ایران به اجرای کامل تعهدات برجامی فراهم شود.

جمهوری اسلامی ایران البته تصریح کرده توقف اقدامات دواطلبانه ایران به معنی توقف همه نظارت ها نیست. سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت: این بدان معناست که نظارت های فراپادمانی متوقف می شود که نظارت هایی است که ایران در چارچوب پروتکل الحاقی به صورت داوطلبانه پذیرفته بود و به معنی توقف تمامی نظارت ها نیست. ایران عضو پادمان است و براساس تعهدات پادمانی خود بخشی از نظارت ها را نگه خواهد داشت چون متعلق به پروتکل الحاقی نیست.

مقام های دولت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در روزهای گذشته اعلام کرده اند که قصد دارند آمریکا را به توافق هسته ای برجام بازگردانند.

با وجود این، دولت جدید آمریکا هنوز ساز و کار خود برای بازگشت به توافق هسته ای را تعیین نکرده. اعضای تیم بایدن در اظهاراتی مبهم می گویند قصد دارند از بازگشت به برجام به عنوان مبنایی برای قوی تر و طولانی تر کردن توافق هسته ای استفاده کنند.

با آنکه واشنگتن طرفی بوده که توافق هسته ای را نقض کرده و از آن خارج شده است دولت آمریکا می گوید بازگشت به برجام منوط به این است که جمهوری اسلامی ایران گام هایی را که در واکنش به نقض عهد آمریکا برداشته به عقب برگرداند.

جمهوری اسلامی ایران تصریح کرده که با توجه به آنکه واشنگتن طرفی بوده که توافق را نقض کرده و کاهش تعهدات تهران در واکنش به اقدام غیرقانونی آمریکا اجرا شده هر گامی از سوی تهران بعد از رفع تحریم ها صورت خواهد گرفت.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "آلمان: اقدامات اخیر ایران بازگشت آمریکا به برجام را به خطر می اندازد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آلمان: اقدامات اخیر ایران بازگشت آمریکا به برجام را به خطر می اندازد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید