چرا مصرف برق بعضی مشترکان بالاتر از الگوی مصرف است

به گزارش وبلاگ دریا، تهران (پانا)- مدیرکل دفتر مدیریت مصرف و امور مشترکان توانیر با اشاره به هشت عامل مصرف برق بالاتر از الگوی مشترکان، گفت با استفاده از تجهیزات متعارف برقی می توان از اتلاف انرژی جلوگیری کرد.

چرا مصرف برق بعضی مشترکان بالاتر از الگوی مصرف است

به گزارش وزارت نیرو، عبدالامیر یاقوتی با اشاره به عوامل سوق از خوش مصرفی به سمت پرمصرفی یا بدمصرفی اظهار کرد: حدود 86 درصد مشترکان خانگی کمتر از 300 کیلووات ساعت (مصرف تا الگوی مصرف در ماه های گرم) در ماه مصرف می نمایند، بنابراین در صورت توجه به چگونگی مصرف و البته استفاده از تجهیزات متعارف برقی، تمامی مشترکان می توانند مصرف خود را به گونه ای مدیریت نموده که همیشه کمتر از الگو، برق مصرف نمایند.

وی با بیان اینکه عوامل مختلفی باعث می گردد مشترکان بیش از سقف الگوی مصرف استفاده نمایند، اضافه نمود: عواملی همانند استفاده از تجهیزات کم بازده به خصوص یخچال، فریزر، استفاده از چند یخچال، عدم توجه به خاموش کردن تجهیزات برقی در صورت عدم احتیاج به آنها (مثل تلویزیون، لامپ اضافه و کولر)، استفاده از کولر گازی در منطقه ها مرکزی و شمالی کشور و استفاده از یک انشعاب خانگی برای چند مکان مهم و تأثیرگذار است.

مدیرکل دفتر مدیریت مصرف و امور مشترکان توانیر ادامه داد: استفاده از انشعاب خانگی برای مصارف دیگر (از جمله برق عمومی، چاه آب و …)، استفاده از تجهیزات خاص برای بیماران (البته برای بیماران خاص تسهیلاتی دیده شده است) و استفاده از لامپ های پرمصرف از دیگر عوامل دخیل در افزایش مصرف مشترکان است.

وی اضافه نمود: در مجموع حدود 35 درصد مصرف در تابستان و منطقه ها غیرگرم مربوط به کولرهای آبی، 27 درصد به یخچال و فریزر، 20 درصد به تجهیزات صوتی و تصویری، 5 درصد به روشنایی و مابقی به سایر تجهیزات از جمله جاروبرقی، ماشین لباسشویی، اتو، سشوار و … اختصاص دارد.

یاقوتی با اشاره به تأثیر وسایل برقی غیراستاندارد بر مصرف برق یک خانوار گفت: طبیعی است که استفاده از تجهیزات با بازدهی انرژی پایین می تواند سبب افزایش مصرف برق گردد. در انتخاب و تهیه کالا خصوصاً وسایل برقی توجه به مواردی چون شکل ظاهری، مدل، کارخانه سازنده و تکنولوژی ساخت، شرط های لازم در انتخاب یک کالا محسوب می شوند، اما توجه به نشان استاندارد و برچسب انرژی از شرط های ضروری در انتخاب و تهیه وسایل برقی خانگی است.

وی ادامه داد: این علائم اطلاعات بسیار مفیدی را در زمینه ایمنی، بازدهی و اندازه مصرف انرژی وسایل برقی با توجه به خدماتی که ارائه می دهند در اختیار مصرف نمایندگان قرار می دهد. به عنوان مثال یک کولر گازی با راندمان 7.5 بی تی یو به ازای هر وات دو برابر یک کولر گازی با راندمان 15 بی تی یو به ازای هر وات مصرف برق دارد. یا یک یخچال با رده انرژی E دو برابر یک یخچال مشابه با رده انرژی A مصرف برق دارد.

منبع: خبرگزاری پانا

به "چرا مصرف برق بعضی مشترکان بالاتر از الگوی مصرف است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا مصرف برق بعضی مشترکان بالاتر از الگوی مصرف است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید