کنترل فشارخون ریسک زوال عقل را کاهش می دهد

به گزارش وبلاگ دریا، محققان گزارش می دهند که کنترل فشار خون بالا در افراد مسن ممکن است یکی از برترین گزینه ها برای کاهش خطر ابتلا به زوال عقل باشد.

کنترل فشارخون ریسک زوال عقل را کاهش می دهد

به گزارش مهر به نقل از مدیسن نت، روث پیترز، محقق ارشد از دانشگاه نیو ساوت ولز سیدنی گفت: با توجه به افزایش سن جمعیت و هزینه های قابل توجه مراقبت از افراد مبتلا به زوال عقل، حتی یک کاهش کوچک می تواند تأثیر دنیای قابل توجهی داشته باشد.

در مطالعه ای که روی بیش از 28000 نفر انجام شد، محققان شواهد قوی پیدا کرد که نشان می دهد کاهش فشار خون می تواند خطر زوال عقل را کاهش دهد.

پنج کارآزمایی تصادفی و کنترل شده با دارونما که شامل افرادی از 20 کشور بود، تجزیه و تحلیل شد. آزمایش ها از درمان های مختلفی برای کاهش فشار خون استفاده کردند. محققان بیماران را تا زمان ابتلاء به زوال عقل دنبال کردند. میانگین سنی بیماران 69 سال و پیگیری میانه حدود 4 سال بود.

پیترز در یک بیانیه خبری گفت: ما دریافتیم که تأثیر قابل توجهی از درمان در کاهش احتمال زوال عقل مرتبط با کاهش مداوم فشار خون در این جمعیت مسن وجود دارد. نتایج ما حاکی از یک رابطه خطی گسترده بین کاهش فشار خون و کاهش خطر زوال عقل است، صرف نظر از اینکه چه نوع درمانی استفاده شده باشد.

طبق گزارش ها، برآورد می گردد که 50 میلیون نفر در سراسر دنیا با زوال عقل زندگی می نمایند و این تعداد می تواند تا سال 2050 سه برابر گردد.

پیترز در ادامه اضافه نمود: مطالعه ما نشان می دهد که استفاده از درمان های در دسترس برای کاهش فشار خون در حال حاضر یکی از برترین گزینه ها برای مقابله با زوال عقل است.

وی در خصوص تأثیر قابل توجه کاهش فشار خون بر حوادث قلبی عروقی، که زودتر از علائم زوال عقل رخ می دهد، گفت: این مطالعه پایه مهمی برای آزمایشات بالینی در ارائه تخمین های قابل اعتماد از مزایا و خطرات درمان های پیشگیرانه است.

منبع: فرارو

به "کنترل فشارخون ریسک زوال عقل را کاهش می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کنترل فشارخون ریسک زوال عقل را کاهش می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید