کنترل فعالیت دارو با استفاده از نور توسط ایمپلنت جدید MIT

به گزارش وبلاگ دریا، داروهایی موسوم به حساس به نور (photoswitchable) حاوی مولکول های حساس به نور هستند که پس از تابیده شدن نور دارو را فعال می نمایند.

کنترل فعالیت دارو با استفاده از نور توسط ایمپلنت جدید MIT

به گزارش وبلاگ دریا به نقل از دیجیاتو، محققان MIT ایمپلنتی ساخته اند که ضمن انتقال دارو به محل مورد نظر آن را با تابش نور فعال نموده و از ایجاد عوارض جانبی جلوگیری می نماید.

زمانی که داروها از راه دهان یا تزریق وریدی وارد بدن می شوند در اغلب موارد از دیگر قسمت های بدن نیز عبور نموده و عوارض جانبی ناخواسته ایجاد می نمایند. محققان MIT در حال توسعه روش دیگری برای رساندن دارو به بدن هستند که نور و داروی حساس به نور را مستقیماً به منطقه هدف رسانده و از بروز عوارض جانبی جلوگیری می نماید.

داروهایی موسوم به حساس به نور (photoswitchable) حاوی مولکول های حساس به نور هستند که پس از تابیده شدن نور دارو را فعال می نمایند. به عبارت دیگر دارو حین حرکت در جریان خون و دستگاه گوارش غیرفعال مانده و تنها پس از رسیدن به عضو یا منطقه مورد احتیاج فعال می گردد، در نتیجه عوارض جانبی کاهش یافته و یا به کلی از بین می فرایند.

اما چطور می توان پرتوی نور را دقیقاً حین رسیدن دارو به منطقه مورد نظر تاباند و آن را فعال کرد؟ محققان MIT دستگاهی اختراع نموده اند که همین کار را انجام می دهد. این دستگاه از دو فیبر بسیار باریک ساخته شده که مثل لوله های اسلحه دولول کنار همدیگر قرار گرفته اند؛ یکی از آن ها تیوب بسیار باریکی است که دارو را انتقال می دهد و دیگری فیبر نوری است که پرتوی نور را می تاباند. طول این دستگاه تنها چند میکرومتر است بنابراین با عمل جراحی می توان آن را بدون آسیب زیان آور درون بافت زنده قرار داد.

محققان دستگاه مورد بحث را درون قسمتی از مغز موش زنده به نام ventral tegmental area یا مرکز پاداش دهی قرار دادند و به یاری آن نوعی ویروس را به منظور تقویت فعالیت نوعی گیرنده به نام TRPV1 در نورون های آن منطقه تزریق کردند. محققان پس از چندین هفته از این دستگاه برای ارسال نور سبز و نسخه حساس به نور نوعی ترکیب شیمیایی به نام کپسایسین (capsaicin) به همان نورون ها استفاده کردند. تابش نور سبب فعال شدن این ترکیب شیمیایی و اتصال آن به گیرنده TRVP1 شد و در نتیجه پاسخ پاداش دهی نورون ها را تحریک کرد.

منبع: جام جم آنلاین

به "کنترل فعالیت دارو با استفاده از نور توسط ایمپلنت جدید MIT" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کنترل فعالیت دارو با استفاده از نور توسط ایمپلنت جدید MIT"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید