11 جاذبه تاریخی معروف که تا مرز نابودی کامل پیش رفته بودند

به گزارش وبلاگ دریا، جهان بدون در نظر گرفتن المانهای شهرها و کشورها کمی غیرقابل تصور می گردد. سازه های شاخصی مانند برج ایفل در پاریس یا علامت هالیوود در لس آنجلس و برج کج پیزا در ایتالیا به نظر پابرجا و غیر قابل تخریب می آیند، اما زمانی در اثر خسارات انسانی و طبیعی کاملا تخریب شده بودند با خبرنگاران همراه باشید.

11 جاذبه تاریخی معروف که تا مرز نابودی کامل پیش رفته بودند

شرکت رزرو سفر Globehunters فهرستی از 11 اثر تاریخی عالی رتبه، که در شرف نابودی هستند اما همچنان به حیات خود ادامه می دهند، تهیه نموده است. بعلاوه دلیل و چگونگی این زوال زودهنگام در آن توضیح داده شده است.

کولوزیوم (آمفی تئاتر باستانی) واقع در شهر رم را به عنوان نمونه در نظر بگیرید. این بنا دو بار دچار صاعقه شده و در قرن نهم به وسیله لومباردها غارت شده است. لومباردها در آن دوره بر نواحی متعددی در شبه جزیره ایتالیا حکمرانی می کردند.

ایفل به سال 1889 ساخته شد و در آن موقع پاریسی ها خیال نمی کردند که این سازه روزی به مهم ترین جاذبه گردشگری شهرشان تبدیل گردد. برج طبق برنامه باید در سال 1909 تخریب می شد اما به لطف آنتن مخابراتی موجود در نوک آن جان سالم به در برد.

تاج محل قرن هفدهمی هند ممکن است در چشمان بیننده سازه پرابهت و تاثیرگذاری نمایان گردد اما در دوره حکمرانی بریتانیا به صورت مداوم به آن حمله می شده است. تا جایی که گفته می گردد سربازها در جریان شورش سال 1857 از سنگ های گرانبهای آن استفاده نموده اند.

کاخ سفید

جای تعجب ندارد که این کاخ که سکونت گاه قدرت مند ترین فرد دنیا است در گذشته مورد تهاجم واقع شده باشد.

در دوره جنگ استقلال ساختمان اشغال شد، به یغما برده و حتی به آتش کشیده شد اما تنها یک روز بعد از آن سه تورنادوی بی نظیر بریتانیایی ها را از شهر بیرون راند.

برج ایفل

قدرت نمادین برج ایفل را شاید هیچ جاذبه گردشگری دیگری نداشته باشد، بنابراین به تصور نمی آید که اندکی پس از ساخت آن تقریبا محو شده بود.

در سال 1909 که برج ساخته شده بود مردمان روی خوشی به آن نشان ندادند اما به خاطر اینکه فرستنده مخابراتی آن در زمان جنگ بسیار با ارزش بود این سازه به حیات خود ادامه داد.

ابولهول

این بنای غول آسا از 4500 سال پیش پا برجا بوده است و بقای آن تا به این دوره بیشتر به معجزه شباهت دارد.

در طول تاریخ بر اثر انباشت شن، قسمت زیرین آن مدفون بود و تنها سر مجمسه قابل مشاهده بود تا اینکه بین سال های 1925 و 1936 حفاری شده و از دل خاک به بیرون آمد.

صومعه پاول قدیس

وقتی به بمباران های گسترده لندن در جنگ دنیای دوم بیاندیشید تعجب خواهید کرد که چگونه آثار تاریخی اندکی نابود شدند.

پاول قدیس هدفی مهم برای نیروی هوایی آلمان بود اما هیچ گاه نابود نشد، در حالی که بسیاری از بمب ها در اطراف و حتی داخل صومعه فرو افتادند اما منفجر نشدند.

تاج محل

این بنای زیبا که در قرن هفدهم به وسیله امپراطور شاه دنیا برای همسر محبوبش ساخته شد در زمان سلطه انگلیسی ها بارها مورد تعدی و حمله نهاده شد. خوشبختانه بیشتر خرابی ها در پروژه بازسازی عظیمی در سال 1908 تعمیر شد.

برج کج پیزا

برج مشهور به شکل تصادفی به فرم کج بنا شده و جای تعجب ندارد که بارها تا مرز واژگونی پیش رفته است. لئون وکشتاین، افسر ارتش در شرف صادر کردن دستور حمله توپخانه به برج بود اما وقتی زیبایی آن را به چشم دید از این عمل منصرف شد.

صومعه کلن

سالم ماندن این بنا تا به امروز فکر انسان را به خود مشغول می نماید. این شهر در زمان جنگ دنیای دوم و تنها در طی یک روز تحت بمبارانی به حجم 1500 تن از مواد منفجره بوده است: این یعنی به مدت 90 دقیقه در هر ثانیه یک بمب منفجر گردد!

در بحبوحه این تخریب گسترده صومعه بدون حتی یک خراش جان سالم به در برد.

علامت هالیوود

این علامت به هدف تبلیغات برای توسعه امور ملکی نو هالیوود لند به کار گرفته شد.

بنا بر این بود که از این علامت به صورت موقت استفاده گردد اما بعدها پسوند Land جدا شد و این علامت به یکی از نمادهای اصلی ایالات متحده بدل شد.

آمفی تئاتر باستانی (کولوزیوم)

با مشاهده بنا خواهید فهمید که چه خسارات عظیمی طی سالیان بدان وارد شده است، تا جایی که تنها یک سوم سازه به جای مانده است.

آمفی تئاتر دو ضربه سهمگین صاعقه و چپاول لومباردها در قرن نهم را تجربه نموده است و تا زمانی که پاپ در قرن هجدهم آن را وقف کرد مورد توجه قرار نمی گرفت.

چشم لندن

اگرچه این اثر تاریخی دچار صاعقه یا انفجار نشده اما جالب است که بدانید آن را برای بزرگداشت هزاره ساخته بودند و قرار بود چند سال دیگر از میان برداشته گردد.

همین مسئله در خصوص گنبد هزاره هم صدق می نماید، که اکنون در ناحیه 02 قرار گرفته است.

ایستگاه گرند سنترال

این ایستگاه مشهور که یکی از مهم ترین نقاط حمل و نقل عمومی در نیویورک به شمار میرود بارها با تهدید نابودی دست وپنجه نرم نموده است.

در حقیقت برای مالکان ساختمان باز بودن محل چندان اهمیتی نداشت اما به لطف کوشش بسیاری، از جمله بانوی اول سابق، جکی کندی اوناسیس، این سازه محافظت شد.

منبع: کجارو / lonelyplanet

به "11 جاذبه تاریخی معروف که تا مرز نابودی کامل پیش رفته بودند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "11 جاذبه تاریخی معروف که تا مرز نابودی کامل پیش رفته بودند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید